U Sudu Bosne i Hercegovine danas je održano ročište za produženje pritvora za 60 dana suspendiranom predsjedniku Suda BiH Ranku Debevcu i bivšem direktoru OSA-e Osmanu Mehmedagiću. Naime, danas na ročištu je postupajuća tužiteljica Bojana Jolović, obrazlažući prijedlog za produženje pritvora istaknula da je uništeno 60 akata za prisluškivanje, izvješćuje N1 BiH.
Također, navela je kako je sve uništeno u kući jedne uposlenice Suda. I da je za to dao naredbu upravo Ranko Debevec. Jolović je kazala kako je Debevec iz pritvora zvao uposlenicu Suda BiH da iz njegovog kabineta iznese Knjigu evidencija u kojoj su sadržani tajni podaci.
“Iskaz svjedoka Trifka Buhe, uposlenika OSA – potvrđuje da kao šef operacije nije bio upoznat s mjerama prisluškivanja sudaca, niti je ikada potpisao ijedan nalog”, kazala je Jolović.
Između ostaloga, u nastavku svog obrazloženja istaknula je da su svjedoci potvrdili da je u Sudu BiH bez evidentiranja izdato blizu 60 naloga za provođenje mjera prisluškivanja prema OSA BiH.
“Nalozi se nisu čuvali na Sudu nego su izneseni u privatnu kuću uposlenice Suda BiH, a po nalogu Debevca uposlenica Suda ih je iznijela s oznakom povjerljivo. Znači, bez kontrole su izneseni u privatnu kuću i na kraju uništeni”.
Jolovićka je pitala zašto bi netko uništavao 60 naloga ako su oni bili zakoniti?
Podsjetila je da je Debevec dao mobitel braniteljici, odvjetnici Vasviji Vidović, te ukazala da bi u slučaju da se oslobodi mogao činiti brojna druga djela.
Također, Ranko Debevec se obratio Sudskom vijeću. Rekao je da mu se stavlja na teret saslušanje supruga njegove tajnice Jasne Kulin, ali da on nema veze s njim.
“Želim da se poštuju moja ljudska prava. Nisam nikakva utjecajna osoba, sada mogu samo svi bježati od mene. Molim Vas da zaustavite agoniju s pritvorom i da mi se odrede mjere zabrane”, kazao je Debevec.
Nakon održanog ročišta medijima se obratila Debevčeva odvjetnica Tatjana Savić.
“Obrana je iznijela svoje stavove da ne postoje razlozi za produženje pritvora i sve je rečeno na ročištu. Nema ništa posebno za dodati. Poenta je da ono što se stavlja na teret ne može biti i pritvorski razlog. Činjenicu navodnog uništenja nekih dokumenata stavlja se kao osnov sumnje, a i istovremeno kao pritvorski razlog. To je nedozvoljeno. Tužiteljstvo nije uradilo dovoljno posla”, kazala je.
Podsjetimo, Ranko Debevec i Osman Mehmedagić Osmica uhićeni su 18. prosinca 2023. godine. Osumnjičeni su da su počinili kaznena djela zloupotreba položaja na način da su nezakonito prisluškivali sudce Suda BiH i službenika Tužiteljstva BiH prilikom provođenja radnji iz predmeta Tužiteljstva BiH i Suda BiH.
Kako je već prije iz Tužiteljstva navedeno, to se odnosi na 2020. godinu i predmete gospodarskog kriminala.
Za podsjetiti je i kako su nedavno suspendirana dvojica policajaca Kazneno-popravnog zavoda u Vojkovićima zbog nedozvoljenog kontakta sa pritvorenim Osmanom Mehmedagićem.
/Desk/