To bi mnogo značilo majstorima, ali i krajnjim korisnicima koji će imati mobilnu aplikaciju kojom mogu automatizirati, nadzirati ili upravljati svoja imanja. Nikola Raič, projekt menadžer u Pimaticu, startup kompaniji u sklopu poslovnog parka SPARK objasnio je o čemu se točno radi.
Razgovarala: Kristina S. Perić/Republikainfo.com
Projekt ste menadžer u Pimaticu, startup kompaniji u sklopu poslovnog parka SPARK. Čime se ona bavi?
-Pimatico razvija rješenje za sigurnu udaljenu signalizaciju. U suštini, radimo na uređaju koji zajedno sa pripadajućim software-om omogućuje upravljanje svim električnim uređajima putem mobitela. Taj uređaj razvijamo u suradnji sa Spark business parkom, čiji smo član u akceleracijskom programu.
Kako je sve počelo?
-Sve je počelo tako što smo nakon razgovora sa nekoliko elektroinstalatera i automatičara uvidjeli probleme s kojima se oni susreću u svakodnevnom radu. Shvatili smo da se većina njihovih poslova može obuhvatiti sa samo jednim više namjenskim uređajem koji se jednostavno može reprogramirati ovisno o namjeni i projektu kojega izvode.
Što će uređaj na kojem radite značiti za električare, a što za krajnje korisnike?
-Elektroinstalaterskim tvrtkama nudimo stvarno mnogo mogućnosti za ostvarivanje novih prihoda uz istovremeno rezanje troškova održavanje postojećih instalacija. Za početak, uređaj je višenamjenski i može zamijeniti mnogo različitih rješenja koje oni već koriste, ali sa ograničenim funkcionalnostima. Osim toga, oni mogu nadzirati sve svoje instalacije uređaja na terenu putem interneta i reprogramirati ih na zahtjev svojih klijenata. Čitavo vrijeme, koriste se široko dostupnim senzorima bez potrebe da oni budu “pametni” i skupi. Krajnji korisnik na raspolaganju ima mobilnu aplikaciju kojom može automatizirati, nadzirati ili upravljati svoja imanja poput vrtova, vikendica, kuća, zgrada, parkinga itd. S obzirom na prilagodljivu prirodu uređaja, pravimo dosta specifičnih aplikacija za upotrebu u hotelima, alarmnim sustavima, sustavi kontrole pristupa i nadzora radnog vremena, parkinzi itd. Također, važno je napomenuti da se pimatico može koristiti i u edukativne svrhe jer omogućava programiranje električnih uređaja putem Javascripta direktno kroz sučelje mobilne aplikacije što može biti odličan uvod u svijet modernog programiranja i elektronike.
Pimatico je dakle jeftinija i jednostavnija verzija PLC kontrolera. Kojim su tvrtkama orijentirana takva rješenja?
-Tako je. On je alternativa PLC-u(Programmable logic controller). PLC-ovi su obično skupi te da biste ih programirali i postavili, trebate doslovno biti inženjer automatike. Pimatico, osim što je jeftiniji od spomenutih uređaja, dizajniran je da bude jednostavan za instalaciju bilo kojem električaru koji razumije osnove strujnih krugova. Pimatico rješenja mogu biti od interesa svim tvrtkama u BiH koje se bave elektroinstalacijama bilo kakvog oblika. Razlog tomu je višenamjenska uporabna vrijednost. Istaknut ćemo neke primjere korištenja:
-integracija postojećih proizvoda iz njihovog asortimana
-automatizacija i daljinska kontrola sustava navodnjavanja ili staklenika
-automatizacija i daljinska kontrola rasvjete/grijanja/klimatizacije – smart home
-alarmni sustavi: protuprovalni sustav, detekcija vatre, dima i poplave
-kontrola pristupa i evidencija radnog vremena (uređaj ima podršku za ID kartice)
-parking sustavi (već imamo postavljen jedan parking)
-pametne hotelske sobe (programiranje kartičnih ključeva na recepciji, gašenje klimatizacije kada se otvore prozori itd.)
-ostale primjene gdje je potrebna električna signalizacija
Koliko vas je okupljeno oko projekta, i kakvu mu budućnost vidite?
-Trenutno, naš tim se sastoji od 3 člana. Ubrzo planiramo dodatno proširivati broj ljudi, no ne pomaže nam činjenica da smo još u fazi razvoja – iako, možemo reći da je to zrela faza razvoja jer se rješenje razvija gotovo godinu dana. U razgovorima sa potencijalnim klijentima, uvjerili smo se da postoji mjesto na tržištu za ovakav proizvod te smo prema tim razgovorima često usmjeravali i daljnji razvoj rješenja.
Vjerujete li da će vaš jedinstveni proizvod pronaći mjesto na tržištu?
-Jako smo oprezni sa trošenjem dragocjenih resursa te sa našim projektom pokušavamo da ostvarimo tzv. “economy of scope”. Primjenom novih računalnih tehnologija i softverskih poboljšanja, pokušavamo napraviti jedan proizvod koji se može upotrijebit na mnogo različitih načina. Gdje će nas tržište odvesti u konačnici, ne znamo još točno ali znamo da smo spremni prihvatiti sve izazove koji se postave ispred nas dok budemo gradili našu kompaniju.
Ukratko, vjerujemo da ćemo pronaći svoje mjesto na tržištu.
Koliko su takvi projekti vrednovani u inozemstvu, i kako to da ste ga odlučili razvijati baš u BiH?
-Ovakvi projekti su ambiciozni i razvoj im je skup bez obzira gdje se razvijaju. Iako smo imali ponudu da ovo krajem godine nastavimo razvijati u Zagrebu, odlučili smo se za Mostar i poslovni park SPARK zbog mogućnosti i pomoći koju su nam pružili a koja u konačnici značajno smanjuje troškove razvoja. Dakle manji troškovi i stručna pomoć SPARK LAB-a su glavni faktori koji su utjecali na odabir Mostara kao mjesta za razvoj ovog rješenja.
Može li vaš projekt, i oni poput njega, u budućnosti rezultirati sa par sigurnih radnih mjesta za mlade koji su oko njega okupljeni?
-Definitivno da. Međutim, poznato je da preko 99% startupa propadne kroz period od 3 do 4 godine. Svejedno, startup programi su jedinstven način na koji mladi ljudi mogu steći osnovne vještine u poduzetničkom svijetu jer se to ne uči na fakultetu. Nemamo svi priliku raditi u javnim poduzećima ili upravama, ali ovako barem imamo priliku postati sposobni za samostalan život i napraviti nešto za sebe što je rezultat vlastitog zalaganja. Mi ćemo biti izuzetak koji potvrđuje to pravilo i vjerujemo da ćemo napraviti kvalitetnu kompaniju koja će biti budući poslodavac u BiH.