Orepić je najavio čišćenje situacije s prebivalištima. Upitan hoće li se broj srpskog stanovništva smanjiti za manje od trećine, rekao je:”Kako sad stvari stoje da, kad završimo posao dat ćemo rezultate”, rekao je Orepić, izvješćuje Index.hr.
Pitanje zakonskog uporišta za uvođenje ćirilice u Vukovaru ponovno je pod povećalom i nije isključeno da će ono pasti, dokaže li se – kao što to sve vrijeme tvrdi Stožer za obranu hrvatskog Vukovara – da u gradu na Dunavu stvarno živi manje od trećine stanovništva srpske nacionalnosti.
Naime, policija u posljednja dva mjeseca provjerava adrese za koje sumnjaju da su na njima prijavljena prebivališta osoba koja ondje uopće ne žive. U ovom trenutku još se ne zna koliko će biti odjavljenih s fiktivnih adresa, no ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić kaže da će se to vrlo brzo znati jer se rješenja pišu i s fiktivnih adresa odjavljuju svi oni koji nisu tu. Do sada je terenski prekontrolirano gotovo 70.000 takvih adresa, od Vukovara do Dubrovačkog primorja, a akcija se nastavlja, piše Večernji list HR.
Osim sređivanja biračkih popisa uvođenja reda u evidencije prebivališta, trebalo bi uvesti red i u isplatama naknada poput onih za nezaposlene i dječjih doplataka te reguliranja prava iz zdravstvenog osiguranja. Policija je već više puta prijavila državljane Bosne i Hercegovine koji se, iako žive s druge strane granice, u Hrvatskoj fiktivno prijavljuju da bi na osnovi lažne adrese izvukli materijalnu dobit. Ta je praksa učestala u mjestima uz granicu s BiH, poput Metkovića, Vrgorca, Imotskog…
– Pomoć Hrvatima izvan RH treba definirati, no ne može se i ne smije nepoštivanje zakona prikazivati kao pomoć. U konačnici to dovodi do stvaranja neprijateljstva između domicilnog i stanovništva izvan Hrvatske. Nelegalno i protuzakonito prijavljivanje zbog ostvarivanja materijalne i političke koristi neću dopustiti. Tome ću stati na kraj – kaže ministar Vlaho Orepić, za medije.
No, što se tiče konkretno dvojezičnih tabli u Vukovaru, za podsjetiti je da su dvojezičnost u srpnju 2009. godine donijeli su vijećnici HDZ-a, SDSS-a te dva neovisna vijećnika Josip Sabljić i Tomislav Džanak – današnji članovi HSP-dr. Ante Starčević.
Podsjetimo i na izjavu, sada već bivšeg predjsednika HDZ-a Tomislava Karamarka iz veljače 2013. godine. On je tada, zatraživši moratorij na uvođenje ćiriličnog pisma u ravnopravnu službenu uporabu u Vukovaru, priznao da je HDZ u Hrvatskom saboru i u vukovarskom Gradskom vijeću glasovao za Ustavni zakon koji manjinama jamči dvojezičnost, ali i naglasio je da je njegova stranka u promijenila vodstvo te da ne želi tumačiti mišljenje ranijih čelnika HDZ-a.
/Republikainfo.com/