Tijekom inauguralnog govora, ministar Crnadak će predstaviti prioritete predsjedavanja Bosne i Hercegovine Vijećem Europe, a sudjelovat će i u generalnoj debati ministarskog sastanka.
Svečana ceremonija, podizanja zastave BiH planirana je za 21. svibnja u Strasbourgu na trgu ispred Gradske vijećnice, zastava će ostati tu šest mjeseci. Istu večer će biti upriličen gala koncert za 1.000 zvanica, u glavnoj sali Parlamentarne skupštine Viječa Europe.
Iako nije provela već čuvenu presudu ‘Sejdić – Finci’, BiH je dobila šansu na koju se čeka četvrt stoljeća – naime, zemlje članice, mjesto predsjedavajućeg mogu dobiti svakih 24 – 25 godina.
Šef Misije BiH pri Vijeću Europe, veleposlanik Almir Šahović, ističe da je predsjedavanje izvanredna prilika za promociju kulture, turizma, ekonomije, generalno, slike Bosne i Hercegovine.
“Rekao bih da je to državni ali i generacijski projekt, i trebali bi to iskoristiti što je moguće više i za političku afirmaciju Bosne i Hercegovine, da iskoristimo predsjedavanje na način da se Bosna i Hercegovina definitivno nametne kao subjekt međunarodnih europskih odnosa. Da se potvrdi kao ozbiljan partner Europskoj uniji, kao zemlja ozbiljan kandidat za članstvo, što je naš glavni prioritet. Mislim da to sve dobro pada i u kontekstu novog pristupa Europske unije prema Bosni i Hercegovini“, naglašava Šahović.
BiH je prije trinaest godina, u travnju 2002. godine primljena u Vijeće Europe, dok je upravo ovih dana zabilježila tek korak naprijed u procesu integriranja – otvoren je proces aktiviranja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Tadašnji član PredsjedništvaBiH Živko Radišić je bio prisutan ovom velikom događaju u Strasbourgu. Za RSE danas kaže:
“Ja sam imao sreću biti prisutan tom svečanom činu, i cjelokupno tadašnje Predsjedništvo BiH je bilo. To je bila vrlo značajna manifestacija podrške Bosni i Hercegovini, a s druge strane izraz spremnosti Bosne i Hercegovine da slijedi put civilizirane Europe, tako da smo svi s dužnom pozornošću i velikim očekivanjima dočekali i doživjeli taj trenutak.
Prošlo je već trinaest godina od toga, naravno, stekli smo i određena iskustva. Nažalost, nisu ona onakva kakva smo očekivali prije deset, dvanaest godina, ali ne ovisi sve ni o Europi niti o nama. Ima tu puno drugih faktora koji utiču. U svakom slučaju, mislim da je i s današnje vremenske i političke distance gledano, put Bosni i Hercegovini upravo put u Europu i s Europom, jer mi smo uvijek bili dio civiliziranog svijeta. Nadam se da i ove unutarnje teškoće, ekonomske, političke i druge naravi, neće spriječiti da se jednog dana svestranije priključimo Europi. Vjerujem da će i sam čin predsjedavanja biti jedan od novih poticaja za to.“
Predsjedavanje Vijećem Europe, za BiH je sjajna prilika za promociju Bosne i Hercegovine. Već su održani ili su tek u planu, brojni događaji: dva tjedna visoke bh. gastronomije u najelitnijem hotelu u Strasbourgu, izložba radnog naslova ‘Olimpijski plamen se ponovo vraća u BiH’, s ciljem promocije BiH kao turističke i sportske destinacije. Izložba će imati dva dijela, jedan kao podsjećanje na Olimpijadu u Sarajevu, i dio koji će se odnositi na pripreme BiH za predstojeću Olimpijadu mladih, koja će se održati 2017.
Bit će postavljen privremeni turistički štand Bosne i Hercegovine na glavnom trgu u Strasbourgu, ispred Katedrale. U vrijeme Praznika muzike, 21. lipnja, jedan trg u Strasbourgu će simbolično postati Trg Bosne i Hercegovine.
I tramvaj koji će voziti kroz Strasbourg, obojen je u boje bh. zastave s logom predsjedavanja BiH Vijećem Europe.
Prlika je tu – politička jer će ministar vanjskih poslova BiH u narednih šest mjeseci predsjedavati Komitetom ministara Vijeća Europe.
Ali i svekolika druga – jer će tijekom šest mjeseci BiH imati mogućnost organizacije na desetine manifestacija namijenjenih isključivo za promociju BiH i njeno, potpuno drukčije predstavljanje Europi.
(Izvor: RSE)