Posljednje podatke Zavoda za statistiku FBiH makroekonomski analitičar Faruk Hadžić je uporedio s prosjekom iz 2015. godine, kao baznim periodom, te objavio kako je ukupna inflacija u srpnju iznosila 20,3%, te da su cijene hrane više za 33,8%, a električne energije, plina i drugih energenata za 29,7%.
Potrošačke cijene u srpnju 2022. godine, u odnosu na isti mjesec prošle godine, veće su za 17,6 %. Ovu rekordnu stopu godišnje inflacije bilježi Zavod za statistiku FBiH u svom posljednjem izvješću o indeksima potrošačkih cijena u srpnju, mjesecu u kojem su cijene više za dodatnih 0,4 % u odnosu na lipanj, prenosi Dnevni list.
Postotci ipak ne pokazuju realnost
Cijene u srpnju povećane su u odjeljcima rekreacija i kultura za 1,6 %, restorani i hoteli za 1,3 %, prijevoz za 1,2 %, stanovanje, voda, struja, plin i drugi energenti za 1,1%, alkoholna pića i duhan za 0,8 %, hrana i bezalkoholna pića za 0,2 %, dok je pad cijena registriran u području kupovine odjeće i obuće, namještaja.
“Iako ovaj sumarni mjesečni postotak ne odražava realnost u većini sektora, jer puno je važniji rast cijena hrane u odnosu na pad cijena odjeće i obuće, ipak vidimo usporavanje rasta cijena u odnosu na neke ranije mjesece. Ipak, kontinuitet njihovog rasta u većini sektora je očit. Dakle, inflacija se nastavlja pa makar se ona ponovo pretvarala u onu “puzajuću” od ranije”, kazao je ekonomski analitičar Igor Gavran.
Pojašnjava da su sve cijene odavno porasle za 17,6% u prosjeku, pa danas jedan postotak na mjesečnoj razini vrijedi puno više nego prije.
“Podaci za sljedeći mjesec bit će posebno zanimljivi, jer znamo da su cijene goriva osjetno niže, kako bismo vidjeli je li se to i koliko odrazilo na ostale potrošačke cijene”, dodaje Gavran.
Medijsko manipuliranje podacima
Makroekonomski analitičar i predavač na Univerzitetu SSST Faruk Hadžić, poziva se na podatke Federalnog zavoda za statistiku koji pokazuju kako je u srpnju, po prvi put, razina inflacije u Federaciji BiH prešla 20%. Podaci Federalnog zavoda za statistiku pokazuju da su u srpnju indeksi imali rast u odnosu na bazni period – ukupni indeks (CPI) – 20,3%, Indeks hrane – 33,8%, Električna energija, plin i drugi energenti – 29,7%.
Posljednje podatke Zavoda za statistiku FBiH on je uporedio s prosjekom iz 2015. godine, kao baznim periodom, te objavio kako je ukupna inflacija u srpnju iznosila 20,3%, te da su cijene hrane više za 33,8%, a električne energije, plina i drugih energenata za 29,7%.
Međutim on ukazuje i na medijsko manipuliranje podatcima.
“Inflacija bi mogla, barem statistički gledano, biti pobijeđena. Sigurno se pitate kako će statistika pobijediti inflaciju? Vrlo jednostavno. Medijske kuće i novinske agencije, kao i statističke agencije u svojim izvješćima, prilikom objave kretanja cijena, prate kretanja tekućeg mjeseca u odnosu na isti mjesec godinu ranije, a ne u odnosu na bazni period”, pojasnio je ovaj makroekonmski stručnjak.
Nadalje, pojašnjava kako podaci koje objavljuju statističke agencije imaju nekoliko pokazatelja i različitih perioda usporedbe. Usporedba pokazatelja jednog mjeseca u odnosu na isti mjesec prethodne godine, u ovom slučaju će tijekom vremena dovesti da će se inflacija statistički “pobijediti” sljedeće godine. Korištenjem podataka u odnosu na bazni period, prati se stvarna razina inflacije i trenutni utjecaj na naše društvo”, kaže Hadžić.
Podsjetimo i na to da je, prema izračunu Saveza samostalnih sindikata BiH, četveročlana obitelj je za mjesečnu potrošačku košaricu u srpnju trebala izdvojiti 2.668 KM.