Sankcije kojima je zbog svoje secesionističke politike izložen čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik imaju učinka, on je sve izoliraniji i sve teže dolazi do novca kojima bi financirao svoju vlast, ocijenio je pomoćnik američkog državnog tajnika James O’Brien.
Kako su srijedu prenijeli mediji u BiH, O’Brien je to izjavio svjedočeći pred pododborom za europska pitanja Senata SAD-a gdje je pozvan kako bi izložio ocjenu State Departmenta o stanju na europskom kontinentu.
U fokusu je ponovo bio rat u Ukrajini i nastojanja da se zaustavi ruska agresija na tu zemlju.
Senatorica Jeanne Shaheen koja predsjedava pododborom ocijenila je kako je Zapad našao način odgovoriti na te izazove, a rezultat je vidljivo jačanje partnerstva između SAD-a i europskih država, prenosi HINA.
Upozorila je ipak kako rezultati nekih od izbora provedenih nedavno na europskom tlu pozivaju na oprez jer su omogućili jačanje krajnje desnih političkih opcija koje se protive nastavku odlučnog odgovora Rusiji.
Senatorica Shaheen nije birala riječi kada je govorila o Putinu ali i o mađarskom premijeru Viktoru Orbanu koje je nazvala “diktatorima” i istaknula je i kako zemlje zapadnog Balkana trebaju pomoć SAD-a i europskih saveznika kako bi ostvarile cilj pridruživanja euroatlantskim integracijama.
U dijelu rasprave koji nije bio dostupan online no čiji sadržaj prenose lokalni mediji u BiH, Shaheen je iskazala zabrinutost stanjem u BiH uz konstataciju kako sankcije koje su SAD uvele protiv Dodika možda nemaju dostatni učinak.
No O’Brien se s tim nije suglasio kazavši kako je jasno da pritisak na Dodika djeluje i da je on sve izoliraniji.
“On je uglavnom izoliran. On nema političku potporu. Kada govori o secesiji, Hrvatska otvoreno kaže da je neće priznati… I Srbija tiho kaže, ne, mi ne mijenjamo ove granice. Držimo se originalnog Daytona. I vidjeli ste sada kako je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić počeo tako nešto javno govoriti. Dakle, Dodik je sam”, kazao je O’Brien kako ga citira sarajevsko “Oslobođenje”.
O’Brien je podsjetio kako se sam Dodik u utorak novinarima u Banjoj Luci žalio kako mu je zbog sankcija otežan pristup izvorima financiranja, a State Department raspolaže informacijama kako on pokušava dobiti financijsku potporu Rusije, Kine i Mađarske te djelomice iz Srbije, ali mu to također ne uspijeva zbog sankcija.
“Dodik osjeća pritisak i možemo promijeniti njegovu politiku primjenom bonskih ovlasti, naših sankcija i pritiska kroz proces pristupanja Europskoj uniji”, zaključio je O’Brien aludirajući na potrebu da SAD, EU i visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt djeluju koordinirano i tako osiguraju učinkoviti pritisak na Dodika.
/Desk/