Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Hrvatska pošta izdala poštansku marku povodom 30-te godišnjice genocida u Srebrenici – Ministar Hurtić: “Zahvaljujem HP-u i Hrvatskoj na doprinosu kulturi sjećanja i poštovanja prema žrtvama”
    • “Nakon Ukrajine, BiH u najtežoj situaciji u Europi”
    • Nakon Dodika – I Viškoviću i Stevandiću ukinuta tjeralica i pritvor
    • U Njemačkoj uhićen državljanin BiH zbog planiranja terorističkog napada
    • Sudska policija odbija dati informaciju je li privodila Dodika prije saslušanja
    • Trump je pokušao uplašiti Putina, ali nije uspio – Ako uđe u Ukrajinu zaprijetio bombardiranjem Moskve
    • Trump: Carine za BiH “samo” 30%
    • Europska komisija odmjereno o događajima oko Thompsonovog koncerta: Osuda bilo kakvog fašizma i poziv na istragu o navodnom govoru mržnje
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Političarima koji blokiraju reforme zabranit će se ulazak u države EU-a

    republikaBy republika01.02.2015No Comments4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Potpisi i potezi

    Na osnovi njemačko-britanske inicijative Europska unija donijela je “mapu puta” koja podrazumijeva sasvim novi pristup BiH. U središte su stavljene ekonomske reforme s objašnjenjem da bez njih nema ni političkih reformi niti stabilnosti BiH. Zatraženo je da na izjavu o reformama i opredijeljenosti za put k EU-u  potpise stave članovi Predsjedništva BiH, šefovi stranaka koje imaju zastupnike u Parlamentu BiH i da je usvoji državni Parlament kako poslije nitko od ključnih političkih aktera u BiH ne bi mogao vrdati i izbjeći odgovornost. Predsjedništvo države na sebe je preuzelo obvezu predložiti tekst izjave, posao je završen zadnjeg dana prošle godine, a onda su počela već viđena prepucavanja među šefovima stranaka. EU je sa svoje strane slao signale da gubi strpljenje i napokon je prije dva dana izjava uobličena i njezin sadržaj je pozdravljen.

    Sada preostaje da je potpišu predsjednici stranaka i ovjeri Parlament BiH i odmah nakon toga da se krene  s realizacijom seta od šest mjera koje trebaju donijeti ekonomsko ozdravljenje države i porast stope zaposlenosti. Očekuje se da postavljanja novih balvana na tom putu neće biti.

    Iz svega što se događa u protekla dva dana moglo bi se zaključiti da su se vodeći političari uozbiljili, bacili na posao i okrenuli interesima države i građana. Je li baš tako?

    Kada se zna da su godine i godine potrošili na zaštitu vlastitih interesa i širenje svojih poslovno-financijskih carstava koja su podizali isključivo zahvaljujući funkcijama i gurajući interese zemlje i građana što dalje od sebe, prije će biti da su došli do “opasnih otkrića”.

    U najkraćem, ona se nalaze u zajedničkom paketu Europske unije i SAD-a u kojem su “strojevi” za hitno rješavanje problema u BiH i s BiH. Prije svega, postalo im je jasno da sve dok postoji daytonski ustroj Bosne i Hercegovine, OHR mora postojati kao, kako to kažu u Bruxellesu, “vitalni dio međunarodne arhitekture u BiH”. S druge strane, EU  preko svog Izaslanstva u BiH instalira nove poluge za raščišćavanje zametenih političkih i ekonomskih putova unutar  države. Nadalje, službeni Berlin i Washington preuzeli su na sebe da vuku glavne konce.

    Bojkot zbog blokada

    Naši izvori iz inozemnih diplomatskih krugova u Sarajevu kažu da se ovdašnji politički lideri više ne osjećaju sigurno na svojim funkcijama jer se ne mogu oslanjati na činjenicu da Europska unija nema stvarnih mehanizama za kažnjavanje onih koji blokiraju državu na putu k euroatlantskim integracijama, preciznije ulasku u članstvo EU-a i NATO savez.

    Razlog je što nikada do sada EU nije nikoga morao sankcionirati da bi ga natjerao raditi svoj posao. Istina, postoji mehanizam uskraćivanja novca iz IPA fondova i BiH je na taj način već kažnjavana milijunima eura. Zbog toga se politički lideri nisu ni počešali po glavi jer takve sankcije osobno nisu osjetili, a što država i građani ispaštaju, sedma im je “rupa na sviralu”.
    Međutim, i ovo se mijenja i, kako kažu naši izvori, bh. političari su zasigurno otkrili da se u paketu EU-a među desetak “strojeva” nalazi i “specijalna haubica”.
    Radi se o namjeri da svi političari budu osobno kažnjeni bez obzira na ime i prezime, funkciju na kojoj se nalaze, stranku i narod kojima pripadaju, ako na bilo koji način, makar samo i pokušaju blokirati reforme, samim tim i put BiH k euroatlantskim integracijama.

    Ključni mehanizam kojeg se Bruxelles neće ustručavati jest zabrana putovanja u države članice Europske unije, a pomoćni je zamrzavanje raspolaganja njihove i imovine njihovih bližih i daljnjih srodnika koja je na teritoriju EU-a i koja  je u ukupnom iznosu svakako pozamašna. Zabranom ulaska na teritorij EU-a oni bi bili potpuno izolirani, odnosno bojkotirani, u prijevodu ostavljeni građanima BiH da se s njima obračunaju i konačno ih skinu s funkcija. Političari su sasvim svjesni što znači taj reformski zahvat EU-a prema BiH, ali i blokiranje raspolaganja imovinom kojom raspolažu izvan ove države. Jasno im je i da bez obzira što to kriju od građana, izvan BiH onaj tko treba, jako dobro zna što sve  posjeduju i kako su došli do vrijedne imovne uključujući i bankovne račune, ne samo u zemljama članicama EU-a, nego i Srbiji, Crnoj Gori, Makedoniji, bez obzira što stvarno vlasništvo maskiraju drugim imenima.
    Inače, plan i namjera EU-a je da BiH već u ožujku krene s konkretnim reformama kako bi do kraja ove godine dobila  kandidatski status i odmah počela s pregovorima o članstvu, a prva su poglavlja 23. i 24. koja se bave borbom protiv korupcije i kriminala i sankcioniranjem aktera.  Prema novoj “mapi puta” BiH bi 2025. godine postala članica Europske unije.

    (izvor: dnevni-list.ba)

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    “Nakon Ukrajine, BiH u najtežoj situaciji u Europi”

    09.07.2025

    Nakon Dodika – I Viškoviću i Stevandiću ukinuta tjeralica i pritvor

    09.07.2025

    U Njemačkoj uhićen državljanin BiH zbog planiranja terorističkog napada

    09.07.2025
    Leave A Reply Cancel Reply

    Najnovije

    Hrvatska pošta izdala poštansku marku povodom 30-te godišnjice genocida u Srebrenici – Ministar Hurtić: “Zahvaljujem HP-u i Hrvatskoj na doprinosu kulturi sjećanja i poštovanja prema žrtvama”

    “Nakon Ukrajine, BiH u najtežoj situaciji u Europi”

    Nakon Dodika – I Viškoviću i Stevandiću ukinuta tjeralica i pritvor

    U Njemačkoj uhićen državljanin BiH zbog planiranja terorističkog napada

    Sudska policija odbija dati informaciju je li privodila Dodika prije saslušanja

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.