“Republika Srpska nastavit će slaviti Dan Republike 9. siječanj u skladu sa Zakonom o praznicima Srpske, koji u sebi ne sadrži elemente diskriminacije, ne ugrožava nacionalni i vjerski identitet i ravnopravnost ni jednog od tri konstitutivna naroda, i u potpunosti odgovara univerzalnim vrijednostima i europskim tekovinama”, navodi se u zajedničkom izjavi koju su potpisali predsjednik RS i lider SNSD-a Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine RS Nedeljko Čubrilović, premijer RS Željka Cvijanović, član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić, zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Mirko Šarović, predsjedavajući Doma naroda u Parlamentu BiH Ognjen Tadić, te lideri SDS-a Mladen Bosić, PDP-a Branislav Borenović, DNS-a Marko Pavić, SP-a Petar Đokić i NDP-a Dragan Čavić, prenosi Radio Slobodna Europa.
U izjavi nakon sastanka političari iz RS su zatražili poništavanje odluke, ocijenivši da je ona “neprihvatljiv politički akt čiji je cilj negacija legaliteta i legitimiteta Srpske i ustavnopravnog poretka BiH ustanovljenog Daytonskim sporazumom”, te donesena pod utjecajem međunarodnih sudaca.
Oldučujući po prizivu člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, Ustavni sud BiH proglasio je prošli tjedan neustavnim Dan Republike Srpske, koji se obilježava 9. siječnja, kada i pravoslavni blagdan Sveti Stefan.
“Ustavni sud BiH nije osporio pravo Republike Srpske da slavi Dan Republike, ali to ne može biti 9. siječanj. Razlog zašto ne može biti 9. siječanj je upravo onaj razlog zbog koga je taj datum i određen kao Dan Republike, jer je sud ocijenio da taj datum nije prihvatljiv za sve građane Republike Srpske, odnosno da ga svi građani ne doživljavaju kao Dan Republike”, pojasnila je nakon odluke sudaca Ustavnog suda BiH Suada Paravlić.
Predsjednik SNSD-a i RS Milorad Dodik je nakon sastanka dužnosnika i lidera političkih stranaka u Banja Luci u nedjelju večer naveo da je odluka Ustavnog suda BiH donesena uz pomoć dvojice međunarodnih sudaca koji rade u ovom sudu iako im je istekao mandat.
“Zbog toga postoji potreba da se u što skorijem roku, a najdalje za 120 dana u Parlamentarnoj skupštini BiH donese novih Zakon o Ustavnom sudu”, kazao je Dodik i naglasio da u novom zakonu za donošenje odluka bude potrebno i entitetsko glasanje te da za svaku odluku glasuje bar jedan član konstitutivnog naroda, a da se iz Ustavnog suda BiH izbace strane sudce. Ukoliko se to ne dogodi, političke partije će zauzeti svoje stavove o učešću u institucijama BiH i potpisati novu zajedničku izjavu”, objasnio je Dodik.
U zajedničkoj izjavi dužnosnici su se usuglasili da se od Narodne skupštine RS zatraži raspisivanje referenduma na kome bi narod odlučio prihvaća li odluku Ustavnog suda BiH o ukidanju Dana RS 9. siječnja.
Narodna skupština RS pozvana je da i ubuduće odbaci sve odluke Ustavnog suda BiH, donesene preglasavanjem, koje budu zadirale u statusna pitanja ovog enteta.
Lider SDS-a Mladen Bosić ocijenio je da je Ustavni sud BiH odavno uzeo ingerencije koje mu ne pripadaju i da se pretvorio u nekoga tko mijenja zakone i transformira i ustavnu strukturu BiH te time preuzima ulogu OHR.
“Naše mišljenje je da se to mora promijeniti i da se novim zakonom o Ustavnom sudu BiH moraju odrediti ingerencije”, kazao je Bosić.
Predsjednik Demokratskog narodnog saveza Marko Pavić podržao je donošenje jedinstvenog stava iz RS, te je istaknuo da je odluka Ustavnog suda BiH neodrživa i donesena na osnovu glasanja stranih sudaca koji rade nelegalno već 15 godina.
Predsjednik PDP-a Branislav Borenović izjavio je da je odlukom Ustavnog suda BiH narušena stabilnost u BiH po kojoj ona funkcionira
“Zato pozivamo sve političke čimbenike u Federaciji BiH i druga dva konstitutivna naroda da sjednemo i da, na bazi onoga što je bitno za sve nas u RS i BiH, kreiramo Zakon o Ustavnom sudu BiH gdje neće biti preglasavanja jednog ili dva naroda”, kazao je Borenović.
Politički lideri i dužnosnici RS u zajedničkoj deklaraciji navode i da vrlo brzo predložiti novi zakon o Ustavnom sudu BiH i uputiti ga u proceduru.
(Izvor: RSE)