Koža na usnama izuzetno je osjetljiva na vanjske podražaje, a svakom od nasbarem jednom godišnje ispucaju usne. Ispucale usne ne samo da estetski nisu privlačne, nego uzrokuju zatezanje i peckanje oko usana, što može biti vrlo neugodno.
Većina nas u tom slučaju koristi razne proizvode za hidrataciju usana, no što je s prevencijom ispucalih usana?
Kada je riječ o njezi, tj. o prevenciji ispucalih usana, sve što vam treba je nekoliko sastojaka koje imate kod kuće i prirodni piling za usne je gotov. Ključni dio kod pilinga za usne je hidratacija, za što može poslužiti mlijeko, ulje ili nekakav sličan hidratacijski proizvod, a za uklanjanje mrtvih stanica s usana možete upotrijebiti kućne začine kao što su sol ili šećer.
U nastavku vam donosimo više recepata za piling usana, a na vama je da otkrijete koji vam najbolje odgovara. Evo kako napraviti najbolji piling za usne kod kuće i kako se koristi piling za usne.
Piling za usne od meda
Sve što vam treba za ovaj piling usana jest pola čajne žličice meda i jedna jušna žlica sode bikarbone. Pomiješajte med i sodu bikarbonu, pastu nanesite na usne, ostavite da djeluje pet minuta, a zatim isperite mlakom vodom.
Umjesto sode, u ovaj piling možete dodati šećer (piling za usne sa šećerom). Njegova sitna, tvrda zrnca djelovat će jednako kao i soda bikarbona.
Med će djelovati antibakterijski, a vitamin E iz meda će vratiti koži usana elastičnost i vlagu. Po želji u ovaj piling možete dodati i bademovo ulje, koje će učiniti kožu usana još mekšom djelovanjem vitamina, minerala i proteina.
Osim pilinga za usne, med možete koristiti kao ljekoviti tretman. Obilato ga namažite na usne i ostavite barem pola sata. Nakon toga nježno isperite mlakom vodom i uživajte u glatkom osjećaju na usnama.
Tretman možete ponoviti više dana zaredom dok usne ne omekšaju.
Piling za usne od kokosovog ulja i cimeta
U posudicu stavite pola čajne žličice kokosovog ulja, pola čajne žličice cimeta i pola čajne žličice šećera. Dobro promiješajte smjesu, nanesite na čiste usne, ostavite da djeluje 10 minuta, a zatim isperite mlakom vodom.
Piling za ispucale usne također možete napraviti od malo soli i čajne žličice kokosovog ulja. Napravite smjesu te nanesite duž usana. Prstom nježno utrljajte piling u kožu usana pa isperite.
Kokosovo ulje je već od davnina poznato kao idealan sastojak prirodnih i kućnih krema. Osim kod njege usana, pomaže u njezi kose i kože te usporava proces starenja kože.
Bogato je zdravim srednje lančanim masnim kiselinama, uključujući laurinsku i kaprinsku kiselinu, a neobično je bogato masnim kiselinama kratkog i srednjeg lanca.
Piling za usne od maslinovog ulja
Pomiješajte nekoliko kapljica maslinovog ulja, nekoliko kapljica vode i jednu čajnu žličicu šećera. Kao i kod prethodnog recepta, nanesite, ostavite da djeluje, a zatim isperite mlakom vodom.
Maslinovo ulje je poznato kao dobar izvor vitamina i minerala, a upravo zbog svojih hranjivih vrijednosti ima tako široku primjenu.
Savjetujemo vam da napravite više pilinga te ga odložite u kutijicu s poklopcem. Tako idući put nećete morati ispočetka praviti piling te će želja za pilingom biti još veća, budući da vam je pri ruci.
Kupite ili sami napravite balzam koji ćete nanijeti poslije pilinga, kako bi vaše usne bile još mekše, a i kako biste spriječili daljnje pucanje usana.
Domaći piling za usne možete napraviti i uz pomoć malo meda. Trebat ćete:
- 1,5 čajne žličice maslinovog ulja
- 2 čajne žličice šećera
- 1 čajna žličica meda.
Sve sastojke pomiješajte i spremite u malu očišćenu kutijicu. Po potrebi nanesite na usne i blago trljajte, a nakon toga isperite mlakom vodom. Usne nemojte sušiti tako da ih trljate ručnikom, kako se ne bi oštetile, već ih lagano osušite tapkanjem.
Isprobajte neke od navedenih kućnih pripravaka za piling za ispucale usne i oduševite se mekim usnama.