Mostarska SDA je, na tribini koju je organiziralo Vijeće bošnjačkih intelektualaca u ponedjeljak navečer , predstavila svoj novi prijedlog za Mostar i otkrila da je odustala od svojih zahtjeva da se u Mostaru formiraju općine.
Iz SDA su potvrdili da su sa HDZ-om BiH skoro bili dogovorili rješenje za Mostar koje bi podrazumijevalo jedinstvenu Gradsku upravu, Gradsko vijeće, proračun, te dvije gradske zone – Stari grad i Novi grad. U podjeli grada na pola bila je sporna jedino centralna zona. Iz SDA kažu da su svrstavanjem centralne zone u ‘svoju’ zonu htjeli preći Bulevar kao ratnu liniju razdvajanja i time izbjeći priče kako se Mostar dijeli po ratnim crtama, međutim predsjednik HDZ-a Dragan Čović nije prihvatio taj dio.
Treba podsjetiti kako je Dnevni list još prije tri godine objavio kako HDZ i SDA imaju u planu podijeliti Mostar na dvije općine što su u više navrata demantirali, da bi se sada potvrdilo kako su se jedino oko toga složili.
Dogradonačelnik?
Predsjednik SDA Mostar Salem Marić rekao je da je SDA tražio četiri ili šest općina, ali HDZ je inzistirao na dvije zone.
“Mi bi odustali od naziva gradskih općina, ali da vidimo što su nadležnosti. Naš je broj uvijek bio veći od dva, ali HDZ je predlagao isključivo dvije. Ovo je zadnje što je bilo dogovoreno s HDZ-om, međutim HDZ kroz ovo pitanje želi da riješi i pitanje izbora hrvatskog člana Predsjedništva, te glasanje u Domu naroda Parlamenta BiH. Njima se ne žuri, jer imaju gradonačelnika”, rekao je Marić.
On je dodao da SDA ima još neke prijedloge i da je sve stvar dogovora.
Predsjednik SDA Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) Edin Mušić kazao je da je ovo samo jedno od rješenja.
”SDA će razmišljati i o nekom drugom prijedlogu kako bi se izboru Mostaru ostvarili”, rekao je Mušić.
Nadležnosti i dogradonačelnik
Predstavljajući prijedlog SDA pravnik Damir Sadović kazao je kako je SDA tražila i uvođenje funkcije dogradonačelnika na što HDZ nije pristao.
On je objasnio da SDA predlaže sedam izbornih jedinica, kako je to bilo i do sada, s tim da izborne jedinice do 5.000 ljudi daju jednog vijećnika, od 5.000 do 10.000 pet vijećnika, od 15.000 do 25.000 šest vijećnika i preko 25. 000 sedam vijećnika, što je HDZ također odbio.
SDA je inzistirala na formiranju općina, odnosno sada zona koje bi imale određena ovlaštenja, jer tvrde da se područja s bošnjačkom većinom ne razvijaju, jer to ne dozvoljava HDZ koji, po njima, želi apsolutnu dominaciju i vlast u Mostaru.
Te zone bi, kako stoji u prijedlogu, imale svoj račun na koji bi mogle dobivati sredstva od renti i prodaje nekretnina sa tog područja, te ostvarivati donacije. Zone bi brinule i o ekonomskom razvoju, davale plan utroška sredstava na tom području, bila nadležna za urbanistički plan, raspolagala imovinom itd.
Prijedlozi
HDZ je u okviru Hrvatskog narodnog sabora dao rješenje za Mostar koje podrazumijeva jedinstven grad i sedam izbornih jedinica, ali predlaže povećanje maksimalnih i smanjenje minimalnih kvota u Gradskom vijeću čime bi se omogućila dominacija jednog naroda. HDZ nudi i formiranje gradskih područja koje bi imale određene nadležnosti.
Prijedloge su u međuvremenu dali i SDP i DF, te Centar za mir i multietničku suradnju na čijem je čelu bivši gradonačelnik Mostara Safet Oručević. Ova dva prijedloga, po ocjeni mnogih, nude kompromisno rješenje, ali za sada ih ni SDA ni HDZ nisu uzeli u razmatranje.
Koordinacija srpskih udruženja u Mostaru stava je da Mostar mora ostati jedinstven grad i da se moraju zadržati minimalne i maksimalne kvote u Gradskom vijeću koje osiguravaju zastupljenost konstitutivnih naroda.
U Mostaru su intenzivirani pregovori oko izmjena Izbornog zakona BiH i Statuta grada, jer je Ustavni sud BiH na zahtjev hrvatskih izaslanika prije pet godina donio odluku o neustavnosti odredbi Izbornog zakona BiH u dijelu za Mostar zbog čega ovaj grad nije imao izbore osam godina. Hoće li ih imati ove i po kakvim pravilima, javnost za ada može samo nagađati.
Pronaći kompromis
Mostarski muftija Salem Dedović na tribini je skrenuo pažnju na to da postoji više prijedloga za Mostar te pozvao na bošnjačko jedinstvo i formiranje probosankog i promostarskog fronta. On je naglasio da je u Mostaru potrebno doći do kompromisnog rješenja u interesu svih građana tog grada.
Jedinstven grad
U ime Centra za mir i multietničku suradnju iz Mostara na tribini se obratio Alija Behram koji je predstavio prijedlog ovog Centra pod nazivom ”Mostar za sva vremena”. Taj prijedlog Mostar uređuje kao jedinstven grad sa gradonačelnikom i dva dogradonačelnika iz različitih naroda, te nudi adekvatne mehanizme zaštite svakog naroda.
Čarobni štapić
Ispred boračkih udruženja Armije BiH iz Mostara obratio se Samir Drljević Lovac koji je kazao kako će ta udruženja razmotriti sve ponuđene prijedloge. Drljević je upozorio na incidente koji se posljednjih dana dešavaju u Mostaru, naglasivši da se tenzije proizvode, a onda nečija djeca završe u zatvoru. Drljević je u šali kazao da “ni čarobnjak Merlin svojim štapom ne bi u potrebnim rokovima mogao doći do rješenja”, te pozvao da se “bar kroz privremeno rješenje dođe do održavanja zbora, a da nakon toga legalno izabrani predstavnici traže trajna rješenja za Mostar”.
(Izvor: Dnevni list)