Današnja sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH odgođena jer na istu nisu došli izaslanici najjače bošnjačke stranke SDA. Sjednicu je sazvao predsjedavajući Doma naroda PS BiH Dragan Čović i predsjednik HDZ BiH, a na istoj se trebalo raspravljati i o Prijedlogu Izbornog zakona BiH koji su u proceduru uputili HDZ-ovi izaslanici.
Čović: Neviđena blokada institucija
Nakon što je otkazana današnja hitna sjednica Doma naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine o kojoj se trebalo govoriti o izmjenama Izbornog zakona, a nakon što SDA delegati nisu došli, obratio se Dragan Čović, predsjedavajući Doma naroda PSBiH koji je i sazvao prvobitno tu sjednicu, prenosi N1.
Naglasio je da mu je žao što danas nije mogla biti održana 10. hitna sjednica Doma naroda.
“Uvjeren sam da ovo što su kolege iz jednog dijela bošnjačkih stranaka uradili, s obzirom na to da je sjednici prisustvovalo 10 predstavnika u Domu naroda Parlamenta BiH, od toga pet predstavnika hrvatskog, četiri srpskog i jedan bošnjačkog naroda. S obzirom na to da ja to mogu doživjeti kao klasičnu blokadu institucija i država BiH ili opstrukciju rada Parlamenta na način kakav dosad nije viđen. Žao mi je što se to dogodilo i stoga smo mi danas, s obzirom na to da smo i ranije predvidjeli da će se dogoditi blokada, zakazali za sutra hitnu sjednicu u 10:00 sati sa istim dnevnim redom”, kazao je Čović.
Rekao je da je bio siguran da će se sjednica održati onda kada je i zakazana.
“Bez ublažavanja, ovo je neviđena blokada institucija BiH. Jer neko vrlo jasno pred sjednicu Doma naroda izađe i kaže jer mu se nešto ne sviđa na sjednici. Na sjednicu se izađe i kaže se što ti se ne sviđa. Bio sam uvjeren da će danas biti ovdje svi i iznijeti svoje stavove. Naravno oni mogu biti različiti, može se glasati kako tko želi. Dao sam priliku za dogovor da stvorimo ambijent i jedan demokratski okvir da se izbori mogu održati kao takvi. Ja i dalje stojim iza toga da ne postoje formalno-pravni preduslovi da se opći izbori u BiH mogu održati, a to najbolje govori ponašanje kolega iz SDA i onih koji su ih pratili. To najbolje govori o tome što se želi uraditi od BiH i u kakvu ona krizu ulazi”, poručio je Čović.
HNS: SDA svjesno blokira državne institucije i produblje političku krizu
“Nakon upućivanja Prijedloga izmjena Izbornoga zakona BiH koji su predložili izaslanici iz hrvatskog naroda (HDZ-HNS) u ovom domu, predstavnici SDA u javnosti su na sve načine išli u blokiranje i opstrukciju održavanje hitne sjednice Doma naroda PS BiH. Nakon što medijski pritisci nisu polučili rezultat, bošnjačka politika predvođena SDA-om je svjesno krenula u blokiranje rada institucija BIH svojim nedolaskom na današnju hitnu sjednicu Doma naroda PS BiH”, istaknuli su u svom priopćenju iz HNS-a BiH povodom otkazivanja sjednice Doma naroda PS BiH.
Ističu kako je takav potez neskrivena blokada i izazivanje još teže političke krize.
“Ističemo kako ovakvo ponašanje neće obeshrabriti naše duboko opredijeljenje da sačuvamo integritet institucija i učinimo sve da spasimo legalitet i legitimitet demokratskog izbornog procesa. Nastavak sustavne diskriminacije i političke majorizacije odgovara isključivo unitarističkoj bošnjačkoj politici koja nastavlja opstrukcije države i njezinih institucija”, poručili su iz HNS-a.
Izetbegović: Protuustavan pokušaj
Bakir Izetbegović, zastupnik u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH i predsjednik SDA, kazao je da se jučer obratio predsjedavajućem Domu naroda Draganu Čoviću sa zahtjevom da otkaže današnju hitnu sjednicu na kojoj se trebalo govoriti o izmjenama Izbornog zakona.
“Radi se o pokušaju da se zakon koji je protuustavan i u koliziji sa Federacijom Bosne i Hercegovine, zakon o kojem nema dogovora jer su proteklih godinu dana su trajali naši pokušaji da se postigne dogovor za izmjenu izbornog zakonodavstva. Zakon koji nije prošao kroz Interresornu grupu koja je napravljena upravo za potrebe definisanja izbornog zakonodavstvca. Dakle, to je zakon koji će definitivno onemogućiti provedbu presuda Europskog suda za ljudska prava poput presude Sejdić-Finci i to je konačno zakon koji ingnorira zahtjeve OSCE-a i ODIR-a o tome da se naprave izmjene koje će garantirati transparentnost, integritet i poštene fer izbore”, kazao je Izetbegović.
Ipak, naglasio je Izetbegović, Čović je odlučio održati sjednicu zakazanu za danas.
“Ukoliko bi zakon prošao, a bi prošao glasovima HDZ-a i SNSD-a, onda bi se zakompliciralo pitanje usvajanja izmjena Izbornog zakona koje su sutra na dnevnom redu Zastupničkog doma i koje j izradila Interresorna grupa i koje se odnose na integritet procesa. Tako da smo mi iz SDA odlučili da danas ne prisustvujemo toj sjednici i tako zaustavimo donošenje ovog nakaradnog prijedloga”, poručio je Izetbegović.
Prijedlog izaslanika HDZ-a
Zahtjev za razmatranje ovog zakonskog prijedloga uputili su izaslanici iz Kluba hrvatskog naroda Dragan Čović (HDZ BiH), Lidija Bradara (HDZ BiH), Marina Pendeš (HDZ BiH) i Bariša Čolak (HDZ BiH).
Predlagači ovim zakonskim prijedlogom predlažu da se član Predsjedništva BiH iz reda Hrvata bira među hrvatskim kandidatima, po elektorskom modelu, koji su osvojili najviše glasova u najmanje tri od pet županija, i to Hercegovačko-neretvanskoj (HNŽ), Srednjobosanskoj (SBK), Zapadnohercegovačkoj (ZHK), Livanjskoj i Posavskoj županiji.
Predložen je i novi način biranja izaslanika u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH i to po moedelu da se od 17 izaslanika iz reda hrvatskog naroda, njih 16 bira iz skupština županija na način da se iz HNŽ biraju četiri, po tri iz SBŽ i ZHŽ, te po dva iz Livanjske, Zeničko-dobojske i Posavske županije.
Izaslanici hrvatskog naroda iz Tuzlanske, Županije Sarajevske, Unsko-sanske i Bosansko-podrinjske zajedno biraju jednog, stoji u prijedlogu.
Predložili su i način izbora izaslanika iz reda bošnjačkog i srpskog naroda, te ostalih u Dom naroda Parlamenta FBiH.
HDZ-ovi izaslanici, u izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, predlažu i da mandat pripada političkoj stranci, a ako nositlj mandata istupi iz stranke, onda ga dobija sljedeći kandidat s liste te stranke.
/Republika/