Od danas je na snazi Pravlnik o zabrani pušenja u Federaciji BiH, a vlasnici ugostiteljskih objekata na vidno mjesto moraju istaknuti natpise o zabrani pušenja te ukloniti pepeljare. Nešto blaže odredbe vrijede za ugostiteljske objekte koji imaju prostore određene za pušače. U RS-u ovih zakonskih rješenja nema.
Ako poslužuju isključivo pića i nisu veći od pedeset metara kvadratnih, vlasnik prostore može prijaviti kao namijenjene za pušače. Ulaz maljoljentima će biti zabranjen, a za kontrolu pridržavanja novih odredbi o zabrani pušenjenja kontrolirati će županijski i federalni inspektori. Propisane kazne dostižu i do 15 tisuća KM.
Ovim zakonom propisana je zabrana pušenja u svim zatvorenim javnim prostorima, mjestu rada i u javnom prijevozu, kao i u privatnim sredstvima prijevoza u kojim se nalaze malodobne osobe.
Kako, između ostaloga, određuje ovaj zakon, u prostorima i na mjestima gdje je zabranjeno pušenje ne smije biti pepeljara, a mora biti postavljen znak ‘Zabranjeno pušenje’. U slučaju da osoba ne poštuje zabranu pušenja, vlasnik ili korisnik prostora i mjesta gdje je pušenje zabranjeno, kako zakon određuje, dužan je osobu opomenuti, uskratiti mu uslugu ili zatražiti da napusti prostor. U slučaju da osoba ne ispoštuje zabranu pušenja i nakon toga, vlasnik je dužan kontaktirati nadležni organ.
Zakon propisuje i izuzeće od zabrane pušenja u javnim prostorima i to za korisnike u službama i odjelima za zaštitu mentanog zdravlja u zdravstvenim ustanovama i u drugim ustanovama koje pružaju psihosocijalnu rehabilitaciju osobama s duševnim smetnjama, ustanovama za njegu starih osoba, ustanovama za palijativnu njegu, kao i u ustanovama namijenjenim za izdržavanje kazne. U posebnim prostorima pušenje je dozvoljeno u zračnim lukama, kao i posebnim prostorijama u ugostiteljskim objektima s naznačenim natpisom ‘Prostor za pušenje. Pušenje je štetno za vaše zdravlje’.
Zakon zabranjuje prodaju i poklanjanje duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje osobama mlađim od 18 godina.
Kazne za one koji se ne budu pridržavali ovog zakona početi će se naplaćivati 12 mjeseci nakon početka primjene, točnije, od dana stupanja na snagu podzakonskih akata donesenih temeljem ovog Zakona.
Što se tiče novčanih kazni, one se za pravne subjekte i odgovorne osobe kreću od 100 KM do 15.000 KM. Primjerice, kaznom od 2.000 KM do 5.000 KM kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja ne zabrani uporabu duhanskih proizvoda, dok će se kaznom od 300 KM do 1.000 KM kazniti odgovorna osoba. Također, od 500 KM do 2.500 KM iznose kazne za vlasnika i korisnika prostora, odnosno mjesta gdje je pušenje zabranjeno, kao i osoba zadužena za poslovanje ugostiteljskog objekta itd.
/Republika/
/Desk/