Republika
    Facebook Twitter Instagram
    Najnovije
    • Gradonačelnik Banja Luke
    • Kineski predsjednik dva dana kod Putina: “Dobro došao prijatelju”
    • Kremlj naredio Rusima: Svi moraju baciti IPhone ili ih dati djeci – Misle da ih Amerika špijunira
    • Juratović: EU treba složno dati vjetar u leđa Bosni i Hercegovini
    • Napretkova korizmena tribina u Mostaru
    • HKD Napredak stipendira i daje podršku mladim studentima
    • Dodik gubi svaku kontrolu i stvara ozračje linča – Zaprijetio Bećiroviću: “Neka prošeta ovuda pa da vidi kako će proći” – Na koliko bi bio osuđen po “svom” zakonu o kleveti?
    • Iz BiH u Hrvatsku želio prevesti suho meso i cigarete – kažnjen sa 1.650 eura
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    OBOSTRANO MINIRANJE DOGOVORA BOŠNJAKA I HRVATA Nakon Schmidtovog izvješća i Džaferovićevog govora burne reakcije iz HNS-a i Dodika, ali i od Plenkovića

    republikaBy republika12/05/2022Updated:12/05/2022Nema komentara9 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Nakon jučerašnjeg govora aktualnog predsjedavajućeg i bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Šefika Džaferovića pred Vijećem sigurnosni UN-a, te reakcijama na njegove istupe, ostaje sve manje nade u dogovor Bošnjaka i Hrvata oko reforme Izbornog zakona BiH, ali i bilo kakvog poboljšanja političke situacije u zemlji.

    Pred Vijećem sigurnosti, kojim ovaj mjesec predsjedava SAD, visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt predstavio je godišnje izvješće o stanju u BiH, a predstavnici BiH, Hrvatske i Srbije također sudjeluju na sastanku. Izuzev neslaganja veleposlanika Rusije u Vijeću sigurnosti UN-a Vasilija Nebenzija, koji je pred Vijećem ponovio stav svoje zemlje da Schmidta ne smatraju “legitimnim visokim predstavnikom” u BiH jer Vijeće nije dalo odgovarajuću suglasnost za njegovo imenovanje na ovu dužnost, Džaferovićev govor, ali i Schmidtovo izvješće, rezultirali su mnogim reakcijama.

    Između ostaloga i Hrvatskog narodnog sabora, predsjednika SNSD-a i srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, ali i hrvatskog premijrea Andreja Plenkovića, zemlje susjede koju je Džaferović upozorio “da se ne miješa u unutarnja pitanja BIH”, a otvoreno je i kritizirao i stavove i poruke hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića koji svojim izjavama često samo ‘dolijeva ulje na vatru’.

    Naime, nakon što je Schmid predstavio izvješće, govorili su veleposlanici zemlja koje su se javile za riječ.

    Schmidt: Građani BiH su na dobrom putu k Europi – SNSD kontiunirano poziva na razlaz

    Predstavljajući svoje izvješće, prvi put osobno prev Vijećem UN-a, visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt je kazao kako su “građani BiH naporno rade i na dobrom su putu ka Europi”.

    “Ovog travnja obilježeno je 30 godina od početka rata u BiH. Građani i mediji spekulirali su o početku novog rata. U Sarajevu su prosvjedovali ispred mog ureda kako bi tražili intervenciju međunarodne zajednice kako bi spriječili novi rat. Oni su traumatizirani ratom. Svaka osoba, na ovaj ili onaj način još nosi rane od rata. Zbog Ukrajine svjesni su da ni u 21. stoljeću rat u Europi nije nemoguć. Zahvalan sam kontinuiranoj pomoći Althee i EUFOR-a. Ali zašto je njihovo prisustvo u 2022. i dalje potrebno u BiH? Vlasti RS nastavljaju svojim djelima da narušavaju suverenitet BiH. Žele prebaciti ovlasti s državnog na entitetsku razinu. Ovo bi u najmanju ruku značilo da se RS izdvoji iz Oružanih snaga BiH. Postoji mogućnost formiranja entitetske vojske. Vladajuća stranka u RS kontinuirano poziva na mirni razlaz”, naveo je Schmidt kazavši kako Međunarodna zajednica mora razmotriti sve mjere koje su na raspolaganju kako bi se osigurao mir u BiH.

    “Ovdje moram naglasiti da podjele duž etničkih linija nisu način premošćivanja prošlosti. BiH se već puno godina nalazi u krugovima kriza koju pokreću politički lideri. Bonske ovlasti nisam lako iskoristio, ali je to bilo posljednje što sam mogao uraditi, kada je dijalog propao. Uvijek ćemo biti spremni na dijalog i ja ću uvijek biti za postizanje dogovora u državnim institucijama”, rekao je Schmidt.

    Osvrnuo se i na izmjene Izbornog zakona. “Iako još ima vremena za postizanje sporazuma, izbori će se ove godine održati u listopadu kao što su provedeni 2018. godine. Ostajemo posvećeni BiH, želimo biti odlučni ali cijenimo i dijalog i otvorenost. Nadam se da građani BiH neće više neće bojati od izbijanja sukoba”, rekao je Schmidt.

    Džaverović kritizirao Srbiju i Hrvatsku, prvenstveno Milanovića

    Predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović je na početku svog izlaganja istaknuo da se BiH nalazi u dubokoj političkoj krizi.
    ”Naša zemlja je u dubokoj političkoj krizi koja je izazvana zbog seceniostičkih prijetnji i blokiranja institucija. U periodu od završetka rata u skladu s Daytonom uz podršku međunarodne zajednice, ostvarili smo značajan napredak u reformama. Provedbom Ustava i Dejtonskog mirovnog sporazuma formirali smo zajedničke institucije poput vojske, pravosuđa itd. i zahvaljujući tome država je mogla neovisno funkcionirati. Ove reforme su donijele dobrobit svim građanima u BiH”, rekao je Džaferović.

    On se, potom, osvrnuo na vlasti u RS-u. “U vremenu od 1997. do 2014. godine kada su provođene ove reforme Vijeće sigurnosti u svojim rezolucijama davalo jasnu podršku BiH. Vlasti entiteta RS prijete da će transformirati državne institucije i preuzeti nadležnosti. Time se ugrožava teritorijalni integritet i suverenitet BiH. Dozvolite mi da vas upozorim na posljedice ovih secesionističkih postupaka kojim se potkopava Daytonski mirovni sporazum. Potrebna nam je podrška međunarodne zajednice. Iskustvo implementacije Daytonskog mirovnog sporazuma je pokazalo da je ta podrška uvijek bila uspješna i djelotvorna”, kazao je on pred Vijećem UN-a.

    Za stabilizaciju političkog stanja u BiH Džaferović je naglasio kako je ”potrebno poništiti sve neustavne odluke NSRS” ali i da bi dodjeljivanje kandidacijskog statusa za BiH osiguralo potpunu stabilnost.

    “Potrebno je da se deblokira rad državnih institucija. Vlasti u BiH trebaju se posvetiti reformama s ciljem unaprijeđenja životnog standarda građana i puta BiH ka EU. Institucije BiH su svjesne svojih obveza kada su u pitanju reforme za članstvo u EU. Hvala EU i NATO-u za posvećenost BiH. Dodjeljivanje kandidatskog statusa BiH može osigurati potpunu stabilnost. Sva otvorena pitanja trebamo rješavati kroz dijalog i dogovor. BiH podržava regionalnu suradnju. BiH se uz druge države zapadnog Balkana pridružila regionalnom tržištu u sklopu Berlinskog procesa”, kazao je Džaferović.

    Međutim, on je, kao i puno puta do sada, optužio zemlje susjede, Srbiju i Hrvatsku za miješanje u unutarnja pitanja BiH – Srbije zbog, kako je rekao, naoružavanja, a Hrvatske zbog uplitanja u reformu izbornog zakona u BiH, a posebno je kritizirao poruke i stavove hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića.

    ”Iako kao država nikoga ne ugrožavamo, zabrinuti smo zbog signala iz susjednih država, posebno iz Srbije koja se ubrzano naoružava. Zabrinjava nas i zaštita koju Srbija daje presuđenim radnim zločincima. Pred srbijanskim pravosuđem se proganjaju državljani BiH koji su je branili. Zabrinjava nas stav predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića, koji podržava treći entitet u BiH. Izborni zakon u Hrvatskoj je njihova unutarnja stvar i mi se u to ne miješamo. Isto tako očekujemo da se Hrvatska ne miješa u Izborni zakon BiH”, poručio je Džaferović.

    On je zaključio kako BiH na jesen očekuju izbori, ali i da su po prvi put u proteklih 27 godina dovedeni u pitanje.

    “Pozivam Vijeće sigurnosti da u studenom produži mandat EUFOR-a. U siječnju ove godine bilo je nekoliko ozbiljnih incidenata, a nakon što je povećan broj pripadnika EUFOR-a nije bilo zabrinjavajuće sigurnosne situacije. Svi akteri u BiH moraju poštovati postojeći zakonski okvir i nitko nema pravo da unilateralno ruši postojeća i mukotrpno postignuta rješenja”, zaključio je Džaferović

    HNS: Džaferović je protagonist radikalne bošnjačke politike čije obmane dodatno produbljuju krizu

    Na Džaferovićevo izlaganja reagirali su iz HNS-a, a kritizirali su i izvješće visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta. “Kao krovna organizacija koja okuplja sve političke stranke i legitimne predstavnike Hrvata, držimo izvješće Ureda visokog predstavnika izmanipuliranim i diskutabilnim. Apsolutno aboliranje bošnjačkih stranaka u spomenutom Izvješću vezano za najdublju političku krizu nakon Daytona, koje svojim radikalnim unitarizmom nedvojbeno razaraju multinacionalni karakter BiH, nije smjelo biti izostavljeno. Institucija OHR-a treba biti dio rješenja u BiH u prijelaznom procesu transformacije i stjecanja potpune suverenosti”, naveli su u svom priopćenju iz HNS-a.

    Osvrćući se na izlaganja predsjedavajućeg i bošnjačkog člana Predsjedništva iz HNS-a su istaknuli:

    “Obraćanje Šefika Džaferovića, sekundarno legitimnog bošnjačkog člana Predsjedništva BiH, je primjer radikalnog unitarističkog narativa koji obmanama i političkim floskulama produbljuje međunacionalne podjele i izaziva nestabilnost. Zloupotreba institucije Predsjedništva BiH na ovakav način dodatno jača svijest među Hrvatima koliko je Daytonski mirovni sporazum dragocjen jer predviđa legitimno političko predstavljanje kao izraza volje konstitutivnih naroda. Gospodin Džaferović je svojim stranačkim, a ne državničkim obraćanjem, još jednom udario u ključne elemente Daytonskog mirovnog sporazuma”, stoji u reakciji iz HNS-a.

    “Navođenje Republike Hrvatske de facto kao neprijatelja BiH, primjer je narušavanja regionalnih odnosa prema državi koja je spasila i oslobodila Bosnu i Hercegovinu, deblokirala Sarajevo i spriječila srebreničku tragediju u Bihaću. Kao potpisnica i jamac Daytonskog mirovnog sporazuma, RH ne može biti etiketirana u takvom svojstvu niti za takvo što postoji racionalno uporište. Ne želimo naročito ni podsjećati o broju humanitarnih i vojnih konvoja pomoći, kao i pružanju smještaja i pomoći preko stotinu tisuća bošnjačkih izbjeglica”, ističu u reakciji iz HNS-a.

    Plenković: Ako Bošnjaci ne žele dogovor, onda je odgovornost za nepravedne izbore na njima

    Hrvatski premijer Andrej Plenković ocijenio je u srijedu u Dubrovniku kako je uvjeren da će međunarodna zajednica, a i drugi politički akteri u BiH shvatiti da BiH može dobro funkcionirati po modelu 1-2-3, samo ako su svi zadovoljni. Istaknuo je kako je stav HDZ-a Hrvatske i HDZ-a i HNS-a BiH sve ove godine jedinstven i čvrst – promijeniti Izborni zakon, naglasivši kako HDZ od 2006. godine upozorava na nedopustivo praksu da većinski narod svojim glasovima, zbog nepravednog Izbornog zakona, bira Hrvatima njihovog člana Predsjedništva.

    ”U konačnici ako i ti finalni pokušaji koji dolaze s najviše razine EU na poticaj Europskog vijeća završe tako da Bošnjaci expressis verbis kažu: ‘Mi ne želimo dogovor’, onda je teret odgovornosti za nepravedne i nepoštene izbore u listopadu po postojećim okolnostima na njima, a ne na Hrvatima”, ocijenio je Plenković.

    Dodao je kako treba iscrpiti sve mogućnosti, što HDZ i radi. ”Treba iscrpiti sve mogućnosti i mi to radimo, uvjereni da će, prije ili kasnije, međunarodna zajednica, a i drugi politički akteri u BiH shvatiti da BiH može dobro funkcionirati po ovom modelu 1-2-3, samo ako su svi zadovoljni”, naveo je hrvatski premijer.

    Dodik: “Ovo je pokazalo da Bih nema šanse”

    “Obraćanje visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Christiana Schmidta u Vijeću sigurnosti UN-a i optužbe predstavnika Velike Britanije na račun entiteta Republika Srpska za stanje u državi rezultat je nemoći Zapada u pokušaju da kontrolira procese na Balkanu”, rekao je član Predsjedništva Milorad Dodik.

    U izjavi za Radio televiziju Republike Srpske, Dodik je rekao da je “očita kriza i u međunarodnim institucijama”, jer je, po njemu, Vijeće sigurnosti prekršilo procedure i dozvolom za obraćanje Schmidtu, ali i predsjedavajućem Predsjedništva Šefiku Džaferoviću, prenosi RTRS.

    “Ovim se”, ističe Dodik, “pokazalo da BiH nema šanse”. Komentirajući obraćanje Šefika Džaferovića, Dodik je poručio da “Džaferović nije pokazao ništa novo izuzev ponovne mržnje prema Srbima”.

    “Zato je i požurio i tako se jednostavno pojavio u New Yorku da bi mogao ponovno klevetati i lagati prema Srbima, tvrdeći da je samo ono što je on umislio istina. To govori o tome da je isto to Vijeće sigurnosti prekršilo i procedure i sam Ustav BiH”, ocijenio je Dodik.

    On je zaključio da Džaferović nije više pozicionirani dužnosnik od predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Zorana Tegeltije, ako nije u ime Predsjedništva. Međutim, takvog stava nisu bili u Vijeću sigurnosti na kojem se obratio predsjedavajući državnog Predsjedništva, a ne predsjedatelj Vijeća ministara.

    “Pošto nije bio u ime Predsjedništva, to samo govori da on ima jedan stereotip o tome koji želi provesti po svaku cijenu i da jednostavno oni sami doprinose destabilizaciji i razbijanju same BiH. I ova sjednica pokazuje da ona nema nikakvu priliku. Koliko ćemo se mrcvariti u tom jednom beskorisnom, organiziranom pojmu koji se zove BiH, pokazat će vrijeme”, zaključio je Dodik.

     

    /Republika/

     

    Christian Schmidt izdvojeno izvješće Šefik Džaferović vijeće UN
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Kineski predsjednik dva dana kod Putina: “Dobro došao prijatelju”

    20/03/2023

    Kremlj naredio Rusima: Svi moraju baciti IPhone ili ih dati djeci – Misle da ih Amerika špijunira

    20/03/2023

    Juratović: EU treba složno dati vjetar u leđa Bosni i Hercegovini

    20/03/2023

    Comments are closed.

    No comment

    Gradonačelnik Banja Luke

    ‘Ne može mu ni’ko ništa…’

    Ovako je 2015. hrvatski predsjednik Milanović govorio o istupanju u medijima, pristojnosti…Doživio je preobrazbu.

    Polako u legitimno predstavljanje

    Najnovije

    Gradonačelnik Banja Luke

    Kineski predsjednik dva dana kod Putina: “Dobro došao prijatelju”

    Kremlj naredio Rusima: Svi moraju baciti IPhone ili ih dati djeci – Misle da ih Amerika špijunira

    Juratović: EU treba složno dati vjetar u leđa Bosni i Hercegovini

    Napretkova korizmena tribina u Mostaru

    Kolumne

    Marić: “…u pet deka”

    Sretno, Mamiću!

    “Milanović izjavom o Kosovu želi naštetiti Vučiću i pogodovati Putinu”

    Zašto mostarski gradonačelnik umjesto konstruktivne kritike želi ulizice?

    Promo

    Napretkova korizmena tribina u Mostaru

    Počinje 4. Napretkov tjedan kulture, na programu: koncerti, kazališna predstava, predstavljanje monografije i izložba

    ‘Pisanje između redova’ – knjiga Faruka Kajtaza – “Britka pera, ‘oštar’ na obaraču”

    U Mostaru tradicionalni Božićni koncert i božićni prijem povodom pravoslavnog Božića

    republikainfo.com
    Copyright 2019 Republikainfo.com | Developed by Rahatlook
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.