Već tjednima i mediji u Hrvatskoj pišu o visokim cijenama smještaja, hrane i pića u dalmatinskim mjestima, a i mnogi žitelji Hrvatske u anketama ističu kako im je ove godine odlazak na more s obitelji nemoguća misija. Cijene su porasle u svim turističkim mjestima, pa i u Neumu, kao jedinoj bh ‘morskoj destinaciji”. Ipak, unatoč tome Neum je i dalje povoljnije odredište za odmor u odnosu na cijene koje su ‘otišle u nebo’ u susjednoj Hrvatskoj. No, ima li mjesta u novčaniku bh žitelja za odmor na Jadranu?
U košarici nema mjesta ni za život, a pogotovo ne za ljetovanje
U izračunu troškovnika za ljetovanje četveročlane obitelji za podsjetiti je kako je, prema izračunu Saveza samostalnih sindikata BiH, sindikalna košarica za potrebe četveročlane obitelji, a u koju su uračunati sveukupni životni troškovi, od hrane, režija, stanovanja, obuće i odjeće, prijevoza, održavanja kućanstva itd., za mjesec svibanj 2023. iznosila 2.748,60 KM.
Istodobno, a prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, prosječna neto plaća isplaćena u FBiH za mjesec travanj 2023. iznosila je 1.233 KM, dok je iznos minimalne plaće u FBiH 596 KM. Pokrivenost Sindikalne potrošačke košare prosječnom plaćom je 46,02%, dok je pokrivenost Sindikalne potrošačke košare minimalnom plaćom 21,68%. Ako je u obitelji zaposleno dva člana, i tada pokrivenost košare prosječnom plaćom nije potpuna.
No, kakvi su izračuni kada su u pitanju troškovi ljetovanja?
Dan na moru u Neumu do 250 eura
Kako je već prije za N1 BiH kazao Branimir Butigan, predsjednik Udruge hotelijera, Neum je unatoč poskupljenjima i dalje povoljniji u odnosu na druge destinacije.
“Smještaj je skuplji od 10 do 15% u odnosu na prošlu godinu zbog inflacije. Prema rezervacijama koje primamo, vidimo kako to nije preskupo u odnosu na konkurenciju na Jadranu u Hrvatskoj i da je puno povoljnije. Popunjavaju se kapaciteti za ljeto i za rujan. Nije to nešto što si naši gosti ne mogu priuštiti”, rekao je Butigan.
Cijene hrane i pića u restoranima su raznolike – od pizze od 12 do 15 KM i slične cijene za brza jela. Prema njegovim riječima četveročlanoj obitelji za jedan dan u Neumu potrebno je između 150 i 200 eura. U taj iznos uključen je smještaj, hrana, piće. Kada se ovome pridodaju i troškovi goriva i parkinga dolazi se do iznosa od oko 250 eura. Tako bi jedan dan u Neumu četveročlanu obitelj koštao oko 40% prosječne mjesečne plaće. U susjednoj Hrvatskoj ovaj trošak daleko je viši.
Dan na moru u Hrvatskoj – pola prosječne mjesečne plaće
Slobodna Dalmacija prije nekoliko dana pisala je kako se diljem dalmatinske obale i otoka ovih dana zaustavljaju rezervacije čemu su uzrok previsoke cijene smještaja i svake druge turističke ponude.
Hrvatski mediji već tjednima pišu kako je prosječnoj hrvatskoj obitelji zbog visokih cijena nemoguće ljetovati u vlastitoj zemlji te da se mnogi okreću drugim mediteranskim zemljama zbog pristupačnijih cijena. Izračun je da bi četveročlana obitelj usred sezone tjedan ljetovanja platila 1.200 eura u privatnom smještaju, a u hotelskom čak oko 4.000, dok u Egiptu i Tunisu slična ponuda košta od 280 do 1.400 eura.
Mnogi korisnici društvenih mreža, iznenađeni visokim cijenama, fotografiraju fiskalne račune. Tako će prosječnoj četveročlanoj obitelji iz BiH u jednom od hrvatskih destinacija, gdje espresso košta od 4 do 6 eura, kuglica sladoleda od 3 do 5 čak 5 eura, sok od 5 do 8 eura, a primjerice pizza najmanje 15 eura kao i hamburger, i samo jedan odlazak na piće ili ručak biti značajan trošak na kućni proračun. Tu su i troškovi parkinga gdje se za samo jedan sat treba izdvojiti najmanje četiri eura.
Jednodnevni smještaj od 150 do 200 eura, troškovi hrane, parkinga – dolazimo do izračuna od najmanje 300 eura za samo jedan dan odmora na hrvatskoj obali za četveročlanu obitelj, što je polovica prosječne, mjesečne plaće.
Tu je posebno za podsjetiti da nije dopušteno unijeti meso i mlijeko te proizvode od mesa i mlijeka. To ujedno znači da je zabranjeno ponijeti i jednu paštetu ili 10 dkg salame, mlijeko ili jogurt, kao i sir, vrhnje, maslac, a što je do sada bilo ustaljeno kod mnogih turista iz BiH koji su dolazili na ljetovanje u Hrvatsku te ujedno i bilo povod nezadovoljstva domaćina.
Međutim, mnogi od žitelja iz BiH odlučiti će s na “more na dan”, i trošak od 100 eura, dugotrajno čekanje u koloni na granici, ali i na „umor“ umjesto odmora, piše Dnveni list.
/Desk/