Povodom 3. svibnja, Svjetskog dana slobode medija oglasili su se iz Udruženja/udruge BH novinari i Društva novinara BiHukazujući na medijske (ne)slobode i težak položaj kao i svakodnevnu diskriminaciju novinara u BiH.
Iz BH novinara pozvali su sve novinare, urednike i druge medijske djelatnike na zajedničko suprotstavljanje otvorenim, ciljanim i učestalim kršenjima novinarskih prava i medijskih sloboda u Bosni i Hercegovini.
“Od svibnja prošle godine do ovogodišnjeg praznika slobodnog novinarstva, BH novinari su zabilježili 49 fizičkih napada, prijetnji smrću i političkih pritisaka. U porastu su mobing na radnom mjestu, otkazi, diskriminacija i drugi oblici ugrožavanja radnih prava u medijima.
Posebno zabrinjava sve dublje siromaštvo medijskih radnika, koji svoj težak i odgovoran posao obavljaju za ponižavajuće plaće, najniže među svim profesijama koje podrazumijevaju visok stupanj znanja i profesionalnog integriteta. Skrećemo pozornost na nedopustivo veliki broj slučajeva (21) kršenja prava novinara i slobode medija od početka 2020, a naročito u periodu izvanrednih okolnosti izazvanih Covidom -19”, ističe se u priopćenju Upravnog odbora BH novinara.
“Zbog svoga rada, kritički i istraživački novinari su svakodnevno izloženi neprijateljskom tretmanu, pritiscima i uskraćivanju prava na pristup javnim događajima i informacijma. Iza većine prijetnji novinarima, kršenja njihovih prava i sigurnosti stoje javni dužnosnici, političke osobe ili najviši državni dužnosnici.
Zbog toga sa indignacijom odbacujemo sve čestitke i političke poruke medijskoj zajednici povodom 3.svibnja. Umjesto čestitki, od javnih dužnosnika u BiH zahtijevamo poštivanje prava na slobodu izražavanja! Umjesto političkih floskula tražimo efikasno kažnjavanje napadača na novinare i onih koji od medija skrivaju javne informacije!
U tradicionalnoj anketi BH novinara i Fonadacije Friedrich Ebert, i ove su godine građani BiH iskazali najviši stupanj povjerenja u medije i novinare.
To povjerenje obvezuje odgovorne novinare i sve druge medijske profesionalace da javni interes i novinarsku etiku nikada ne podrede propagandi i dezinformacijama ili da bilo kada rade po diktatu i u interesu političkih i ekonomskih moćnika. Danas, više nego ikada, svi trebaju pokazati koliko smo spremni zajedno i solidarno u cijeloj BiH jačati temelje odgovornog novinarstva, objektivnog informisanja građana i kritičkog dijalogu u bh.društvu”, poručuju iz BH novinara.
Društvo novinara BiH: 35% novinara radi na crno; pravosudni sustav koči primjenu Zakona o slobodi medija
Faruk Zupčević, predsjednik Društva novinara Bosne i Hercegovine, uputio je čestitke svim novinarima i medijskim radnicima u Bosni i Hercegovini, priopćeno je iz DNBiH.
“Mediji i novinari, jedan su od glavnih stubova demokratskog društva i kao takvi imaju veliku odgovornost istinito informirati građane naše zemlje o svim procesima u vezi njihovog svakodnevnog života, te je nedopustivo da ih itko sprječava u tome.
Novinari i mediji Bosne i Hercegovine su i u ovom teškom vremenu za čovječanstvo bili stalno na prvoj liniji obrane od virusa Covid 19, informirajući građane o svim opasnostima i teškoćama koje su zaprijetile svijetu i do sada odnijele više od 270.000 života. Iako pandemiji ni izbliza nije kraj, mogli bismo kazati da su novinari pravovremeno, profesionalno i odgovorno informirali građane, pri tom ne šireći strah i paniku”, stoji u priopćenju.
Uvjeti u kojima rade novinari u Bosni i Hercegovini su teški, pa ipak prema nekim istraživanjima, mediji su institucije kojima građani najviše vjeruju. Naravno, navode, to je prilika i obaveza medija da se ojača njihova uloga kako bi se unaprijedio njihov položaj u društvu koji je sada jako loš.
Prema procjenama, 35% novinara u medijskoj zajednici Bosne i Hercegovine, koja ima više od 3.000 zaposlenih, radi na crno. Potpisani ugovori su nepovoljni. Najčešće na određeno vrijeme, bez uplaćenih doprinosa za zdravstveno i mirovinsko osiguranje. Novinari najčešće rade za plaće koje se kreću od 300 do 500 eura. Sigurnost rada novinara je također upitna. U proteklih 10 godina, prema podacima misije OSCE-a u BiH, evidentirano je blizu 500 napada na novinare. Prema izvješćima organizacije Reporteri bez granica o slobodi medija, BiH je na 58 mjestu, među 180 zemalja svijeta i najbolja je u regiji. Prema indexu sloboda medija, na osnovu kojeg je sačinjeno izvješće, stoji da Bosna i Hercegovina ima najliberalnije zakone o slobodi medija, ali njihova primjena i realizacija je zakočena zasićenim pravosudnim sustavom”, priopćeno je iz Društva novinara BiH.
/Republikainfo.com/