Sindikati osnovnog i srednjeg obrazovanja HNŽ-a i danas su održali još jednu veliku prosvjednu šetnju, ovaj put do zgrade županijske Skupštine u kojoj se održavala sjednica i “branjenu” kordonom policije.
Iako je već prije Skupština HNŽ-a odbila zahtjeve pojedinih skupštinskih zastupnika za uvršanjem u dnevni red i pitanja štrajka djelatnika u osnovnom i srednjem obrazovanju, kao i prijedlog sindikata za obraćanjem zastupnicima, te su podržali stavove Vlade, danas je ipak dopušteno da se njihova predstavnica obrati zastupnicima te pročita pismo sindikata.
Edina Čomić Edina Čomić, predsjednica jednog od dva sindikata srednjih škola HNŽ,a pročitala je skupštinskim zastupnicima pismo o razlozima i tijeku prosvjeda u obrazovanju u ovoj županiji gdje generalni štrajk traje skoro mjesec dana.
Predsjedatelj Skupštine HNŽ-a Džafel Alić, rekao je kako su jutros primili zahtjev za obraćanje te je na Kolegiju Skupštine odlučeno da se pismo sindikata pročita. Rekao je kako smatra da vlada i sindikati moraju tražiti određena rješenja na temelju mogućega. Inače, danas je održana i sjednica Predsjedništva HNS-a, a unatoč zahtjevu člana Predsjedništva HNS-a, predsjednika Čapljinske neovisne stranke Pere Previšića za uvrštavanjem ovog pitanja u dnevni red, o prosvjedima sindikata nije se raspravljalo.
Buhač poziva sindikate za stol
”Bez obzira na sve ove sudske presude i odluke mi i dalje ostajemo otvoreni za pregovore, pozivamo sindikate za stol i da na pravno utemeljenim osnovama pođemo dalje u ovaj postupak i da zajednički nađemo rješenje”, rekla je uoči sjednice Skupštine HNŽ-a Marija Buhač.
Buhač je rekla kako je kolektivni ugovor s prosvjetnim djelatnicima na snazi.
”Mi smo u više navrata sjedili, tražili zajedničko rješenje kako unaprijediti materijalni položaj prosvjetnih djelatnika i više puta rekli da se uistinu slažemo s tim da on nije dobar. Ponudili smo sve ono što je u okviru naših mogućnosti, ali isto tako više puta isticali, da bismo ušli u pravni okvir pregovaranja, da je potrebno da s njihove strane dođe inicijativa za izmjenu i dopunu Kolektivnog ugovora s konkretnim prijedlozima. Nažalost oni su odbili to učiniti, odbijaju i dalje. Imam ovu presudu od suda od jutros, u kontekstu svih tih zbivanja mi smo morali tražiti pravnu zaštitu odnosno mi smo odgovorni za pravno funkcioniranje ove županije. Presuda koja je došla jutros je rekla da je štrajk nezakonit, ona nije pravomoćna na nju ima mogućnost ulaganja žalbe u roku 15 dana”, napomenula je Buhač. Govoreći o dnevnom redu sjednice, navela je kako je na njemu ”pet važnih zakona za ovu županiju”.
”Odluka o stopama i osnovicama jako bitna za naše vjerske službenike u županiji i Nacrt proračuna za 2025. godinu, te Odluka o privremenom financiranju. U odnosu na situaciju koju trenutno imamo, odnosno neizvjesnost vezano za okončanje pregovora s prosvjetnim djelatnicima ali u odnosu na činjenicu da nemamo usvojen proračun Federacije odnosno nemamo izvjesnost za grant županijama mi smo se odlučili donijeti odluku o prijevremenom financiranju kako bismo omogućili funkcioniranje ove županije od 1.1.2025. i Nacrt proračuna ovakav kakav imamo danas na sjednici kako bismo imali dva čitanja do samog prijedloga”, rekla je.
Predsjednica Vlade HNŽ-a kazala je kako je pred zastupnicima Zakon o kulturi prvi put u HNŽ, ”znatno unaprijeđen” Zakon o socijalnoj zaštiti i Zakon o obiteljima s djecom s dodatnih milijun i pol KM za unaprjeđenje ovih prava. ”Zakon o studentskom radu, također jako bitan za Sveučilište i Univerzitet. Znamo da je ovo studentski grad”, rekla je.
U cjelosti prenosimo pismo sindikara obrazovanja HNž-a, a kojeg potpisuju predsjednici iz dva sindikata iz osnovnog obrazovanja te dva iz srednjeg obrazovanja, Josip Milić, Edina Čomić, Goran Miličević i Edin Sarajlić:
“Poštovani predsjedavajući, poštovane zastupnice i zastupnici,
nadali smo se da ćete udovoljiti našem zahtjevu i organizirati vanrednu Skupštinu na kojoj bismo imali priliku da vam se obratimo. Kako se to nije desilo, a kako ni na ovu redovnu sjednicu niste na Dnevni red uvrstili tačku koja se tiče štrajka u osnovnim i srednjim školama, obraćamo vam se na ovaj način. Smatramo da naš glas treba da se čuje, jer je štrajk i situacija u kojoj se nalaze prosvjetni radnici i učenici našeg kantona ono što sigurno zaslužuje pažnju.
Već mjesecima pokušavamo da dođemo do dogovora i kako se to nije desilo, članstvo naših sindikata se odlučilo na posljednji korak u borbi za naša prava. Imali smo razumijevanja kada je imenovana nova Vlada i odlučili smo da čekamo da završi prvi kvartal ove godine, kako su tražili. Međutim, na pregovorima koje smo otpočeli dobili smo ponudu za povećanje plaća od 2,5% što je izazvalo veliko nezadovoljstvo našeg članstva.
Smatramo da smo potplaćeni, ali isto tako smatramo da je iznos koji bismo dobili s tim povećanjem ponižavajući. Dok su u drugim kantonima povećavane plaće bilo preko osnovice ili koeficijenata, mi smo od ove Vlade slušali samo da novca nema. Uz to nam je ponavljano i to da nema novca od Vlade F BiH i ako i kada bi taj novac bio uplaćen da bismo mogli računati na značajnije povećanje. U maju smo najavili štrajk za početak nove školske godine, nadajući se da imamo dovoljno vremena i da ćemo uspjeti napraviti dogovor i da do štrajka neće doći.
Međutim, ono na šta smo naišli jeste opstrukcija za formiranje Mirovnog vijeća, jer se smatralo da za to nema potrebe. Isticalo se da su na snazi kolektivni ugovori koji se poštuju, što nije u potpunosti tačno.
Jedan od zahtjeva je bio povećanje plaća, a naši koeficijenti se ne nalaze u kolektivnim ugovorima, nego ih Vlada zajedno sa sindikatom dogovara i sastavni su dio Uredbe o koeficijentima. Tražili smo i konkurse na neodređeno za naše kolege koji godinama rade na određeno radno vrijeme i radni odnos im se prekida svakog ljeta. Oni nikada nisu sigurni da li će početi novu školsku godinu ili će njihovo mjesto zauzeti neko drugi. Istina je da je ove godine mnogo takvih slučajeva riješeno, ali ne na način kakav bi bio ispravan. Ne zna se po kojim mjerilima je neko dobio suglasnost za konkurs na neodređeno, a neko ne.
Čak i sada, dok smo u štrajku, objavljuju se „čudni“ konkursi, neki na nova radna mjesta neusklađena sa Pedagoškim standardima, neka odmah na neodređeno radno vrijeme, dok neke kolege na takav konkurs čekaju godinama, čak i deceniju. Tražili smo da se ispravi diskriminacija prema nama kada je u pitanju bolovanje (prosvjetnim radnicima se bolovanje do 42 dana umanjuje, a drugim korisnicima budžeta ne) i broj otpremnina prilikom odlaska u penziju.
Tražili smo i da se riješi problem napredovanja (naš kanton je jedini u kojem prosvjetni radnici nemaju mogućnost napredovanja), kao i da se potpiše Sporazum o zbrinjavanju radnika za čijim je radom djelimično ili potpuno prestala potreba (i po ovom smo jedini u BiH koji taj Sporazum nemamo, odnosno on postoji za osnovne, ali ne i za srednje škole). To znači da radnik koji postane tehnološki višak ne može biti zbrinut u drugu školu iako postoji radno mjesto za njega, a na to radno mjesto može se zaposliti neko ko nije u obrazovnom sistemu. Tražili smo i sistematske preglede (posljednji je bio prije 14 godina).
Posljednja ponuda koju smo dobili od Vlade bila je 3% na koeficijente i 5% na osnovicu od 1.1.2025. i 5% na koeficijente od 1.6.2025. ako bude uplaćen novac od F BiH. Nismo pristali na riječ „ako“ i tražili smo da se ona briše. Iako smo tražili povećanje u iznosu od 15% sigurni smo da bi naše članstvo pristalo na ovu ponudu. Kada smo ponovo pozvani i kada nam je rečeno da će se sporna riječ „ako“ brisati mislili smo da će doći do dogovora. Međutim, taj procent od 5% se pretvorio u 2% . Ponovo je kao razlog naveden taj što sredstva od F BiH nisu uplaćena. O tome svjedoče i izjave ministara i premijerke na press-konferenciji Vlade koja je organizirana nakon dva posljednja sastanka. Izrečeno je i to da mi na svaki sastanak dolazimo sa novim zahtjevima što nije tačno. Evo i sada putem ovog pisma tvrdimo da je ponuda bila 8% od 1.1.2025. i 5% od 1.6.2025. da smo sigurni u to da bi članstvo pristalo.
Uz sve to se vodila kampanja protiv nas predsjednika sindikata koji su nazivani „produženom rukom“ članova bivše Vlade koji žele ovu Vladu destabilizirati, a u jednom saopštenju je napisano da smo tražili da se otpusti 300 uposlenih kako bismo dobili željeno povećanje. Srećom, javnost i naše članstvo nikada nisu povjerovali u ovo i uvijek su nam davali bezrezervnu podršku.
Voljeli bismo da smo mogli prisustvovati sjednici Skupštine i da vas sami upoznamo sa ovim što smo napisali, te da vam odgovorimo na pitanja ako nešto nije dovoljno jasno napisano. U svakom slučaju želimo vam reći da smo nas četvero samo glas zbornice i škole, glas hiljada ljudi koje predstavljamo i da nijedan stav niti zahtjev nismo iznijeli, a da o tome nije anketirano naše članstvo. Presuda, kakva god bude donesena, neće riješiti problem, te vas pozivamo da ozbiljno razmotrite ovaj problem i uključite se u njegovo rješavanje”.
/Desk/