Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • ENDGAME – Akcija EUROPOLA protiv hakera – ugašeno 300 servera, 650 domena, zaplijenjeno 3,5 milijuna eura u kriptovalutama i 20 naloga za uhićenje
    • Pododbor za ekonomska i financijska pitanja i statistiku: Ograničen napredak, a puno neispunjenih obveza
    • Trump zabranio upis stranih studenata na Harvard
    • Dan Općine Čitluk: Pijetet braniteljima, a mladima nova sportska dvorana vrijedna 1,5 milijuna KM
    • U zemljama EU-a oko 800 tisuća dezertera iz Ukrajine koji ne žele braniti svoju zemlju – 49 tisuća ih spriječili u bijegu
    • U Washingtonu ubijeno dvoje izraelskih diplomata, napadač uhićen
    • Novo rusko oružje: “Agenti za jednokratnu upotrebu”
    • U akciji ‘Kocka’ uhićeno više od 20 osoba
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Vijesti

    NOVE SUMNJE Ruski avion srušila bomba

    republikaBy republika02.11.2015No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

     
    Iako takav način raspada ukazuje da bi se moglo raditi o eksplozivnoj napravi, stručnjaci za sada pozivaju na strpljenje i naglašavaju da je još uvijek prerano za izvlačenje zaključaka.

    Kogaljmavia, vlasnik Metrojeta, u međuvremenu je prizemljio sve Airbus A321 zrakoplove u svojoj floti.

    – Razaranje se dogodilo u zraku, a dijelovi zrakoplova rasuli su se nad velikim područjem od oko 20 četvornih kilometara, izjavio je Viktor Soročenko, direktor Međuvladinog zrakoplovnog povjerenstva, koje predstavlja Rusiju i bivše države Ruske Federacije.

    Egipatski istražitelji pronašli su i počeli analizirati podatke iz obje crne kutije palog Airbusa, no taj proces bi mogao trajati danima, tvrde stručnjaci za civilno zrakoplovstvo.

    Egipatski tehničar koji je pregledao zrakoplov prije polijetanja tvrdi da je zrakoplov bio u dobrom stanju.

    – Svi smo u šoku. Bio je to dobar zrakoplov. Prošao je sve kontrole za 35 minuta, rekao je tehničar.

    Srušeni Airbus proizveden je 1997, a u vlasništvu Metrojeta je od 2012. Ukupno je letio 56.000 sati u gotovo 21.000 letova.

    Iako se zrakoplov navodno raspao u letu, švedski portal FlightRadar24 koji prati sve svjetske letove u realnom vremenu, Airbus se u trenutku nestanka s radara spuštao brzinom od 1.800 metara u minuti, što može ukazivati i na tehnički problem.

    Iako je grupa povezana s Islamskom državom u Egiptu preuzela odgovornost za rušenje zrakoplova, stručnjaci za sigurnost relativno su skeptični oko tih tvrdnji.

    Gotovo je sigurno da Islamska država ne raspolaže protuzračnim raketama u Egiptu, niti bi ručni protuzračni sustavi mogli oboriti zrakoplov koji leti na 10.000 metara, kao što je letio pali Airbus.

    Nadalje, Islamska država je i ranije znala preuzimati odgovornost za događaje za koje je upitno jesu li ih uistinu mogli uzrokovati.

    Ipak, postoji mogućnost da je bomba ručne izrade unesena na zrakoplov, ili s prtljagom ili s nekim od putnika, vjeruje vojni analitičar Paul Beaver, savjetnik Odbora za obranu britanskog parlamenta.

    – Moja intuicija govori da je riječ o terorističkoj bombi. Šanse da je bila tehnička greška padaju kada uzmemo u obzir da je to bio ruski zrakoplov s ruskim putnicima, a srušio se gdje su njihovi neprijatelji iz Islamske države aktivni, u vrijeme izuzetne napetosti, rekao je.

    – Ne vjerujem da Islamska država može srušiti zrakoplov s 10.000 metara, no vjerujem da su mogli staviti tempiranu bombu ili koristiti bombaša samoubojicu.

    Njegove tvrdnje na neki način potvrdio je i vlasnik zrakoplovne kompanije, koji je izjavio kako je ‘samo vanjska sila mogla razlomiti pali zrakoplov’.
    (Izvor: Jutarnji list)

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Pododbor za ekonomska i financijska pitanja i statistiku: Ograničen napredak, a puno neispunjenih obveza

    23.05.2025

    Dan Općine Čitluk: Pijetet braniteljima, a mladima nova sportska dvorana vrijedna 1,5 milijuna KM

    22.05.2025

    U akciji ‘Kocka’ uhićeno više od 20 osoba

    21.05.2025
    Leave A Reply Cancel Reply

    Najnovije

    ENDGAME – Akcija EUROPOLA protiv hakera – ugašeno 300 servera, 650 domena, zaplijenjeno 3,5 milijuna eura u kriptovalutama i 20 naloga za uhićenje

    Pododbor za ekonomska i financijska pitanja i statistiku: Ograničen napredak, a puno neispunjenih obveza

    Trump zabranio upis stranih studenata na Harvard

    Dan Općine Čitluk: Pijetet braniteljima, a mladima nova sportska dvorana vrijedna 1,5 milijuna KM

    U zemljama EU-a oko 800 tisuća dezertera iz Ukrajine koji ne žele braniti svoju zemlju – 49 tisuća ih spriječili u bijegu

    Kolumne

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    “HAVE A GOOD TIME” Papirnati tigrovi: Pola milijuna na Thompsonovom koncertu zaklinjati će se da su ‘spremni’, a nisu – Hrvatskoj nedostaje 4.000 vojnika

    Promo

    HKD Napredak Mostar povodom 1100 godina Crkvenih sabora i Hrvatskog kraljevstva organzira koncert japanske pijanistice Yoko Nishi

    Okrugli stol Zaklade Ljudsko bratstvo u Novom Travniku: ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’

    Počinje Mostarsko proljeće 2025

    Stolački Cener 2025: Utrka koja spaja sport, zajedništvo i povijest

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.