Prije tjedan dana predsjednik HDZ BiH Dragan Čović kazao je kako je njegova stranka “objedinila” rezultate dogovora koalicije stranaka (HDZ, SNSD i stranke Trojke SDP, NiP i NS) oko reforme Izbornog zakona na sastanku u Laktašima kod Banja Luke te konačan prijedlog poslala svojim partnerima. Uskoro je uslijedila reakcija od pojedinih predsjednika koalicijskih stranaka kako oni ne podržavaju “HDZ-ov prijedlog”, dok Čović tvrdi kako to nije HDZ-ov prijedlog već ono što je zajednički dogovoreno te da o sastanku u Laktašim postoji tonski snimak.
No, tu nije stao, za RTV HB Čović je kazao kako bez HDZ-a Trojka ne bi niti bila u vlasti. Ovo je naznaka ozbiljnih problema u strankama koalicije na vlasti, a već se profilira kako tu postoje dva suprotstavljena bloka – Trojka na jednoj, a HDZ-SNSD na drugoj strani.
Nakon posjeta predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen te hrvatskog i nizozemskog premijera Andreja Plenkovića i Martka Ruttea Sarajevu te jasnim porukama kako bi se ova pitanja, kao i ostala koja su stavljena pred BiH, trebali riješiti za mjesec dana jer slijede europski izbori i promjena europske administracije, teško da će, barem kako sada stvari stoje, ovu priliku bh političari i iskoristiti. Čak što više, nakon početnog optimizma, sve “miriše” na nove tenzije i blokade. I to je samo još jedno ‘deja vu’.
Izetbegović: “Neka se Trojka sama vadi iz blata u koje su sami zagazili”
Također, sada je svojih pet minuta, nakon dugo vremena, dočekala i SDA iz koje su odbili poziv Trojke na razgovore oko izborne reforme, a predsjednik te stranke Bakir Izetbegović poručio je strankama Trojke da se “sami vade iz živog blata u koje su sami zagazili”, time i dalje pokazujući da Trojci ne opraštaju što su “izgurali” SDA iz vlasti.
Ali, podsjetimo da godinama HDZ i SDA nisu učinili nikakav napredak po pitanju izborne reforme te je taj proces u potpunoj blokadi tijekom njihove vladavine.
“Jučer je bilo godinu dana od kada je imenovan ovaj saziv Vijeća ministara. Mi, kao oporbena stranka kad govorimo kritički o vlasti mogli bi karikirati stvari, umanjivati rezultate, ali u ovom slučaju o radu, odnosne neradu Vijeća ministara dovoljno govore brojke. Od 20 pozicija koliko broji Vijeće ministara, Bošnjaci su dobili samo pet, dakle narod koji čini preko 50 posto stanovništva (dobio je četvrtinu). Predan je sigurnosni sektor, financije, UNO, Agencija za državnu slućžbu itd. Od planiranih 50 zakona usvojeno je tek 12, a od tih usvojenih zakona šest su dopune i izmjene. Nijedan prijedlog zakona koji su predložile stranke Trojke nije se našao pred Parlamentarnom skupštinom, dakle ignorirani su od dvojca SNSD i HDZ. Ovaj dvojac faktički vlada, uz suglasnost i podršku ‘Trojke'”, kazao je predsjednik SDA, nižući kritike prema SDP-u, NiP-u i NS te optužbe prema Dodikovom SNSD-u i Čovićevom HDZ-u.
Izetbegović je pri tom i kazao kako su “stranke Trojke pristale na plinsku interkonekciju, dale zgradu UNO-a za Dodikovog kuma” tvrdeći da je to kompromis za europski put, ali da se”, kako je dodao, “nismo uopće pomaknuli na tom putu”
“O NATO su prestali pričati. Proračun za 2024. nije ni predložen, to je najveći nerad. A dogovoru na privatnom imanju Dodika? Sve što je ‘Trojka’ do sada prepustila i popustila je bilo moguće popraviti, ali ovo što su krenuli uraditi u Bakincima je bilo nepopravljivo i nanijelo bi zabrinjavajuću štetu BiH. Kad je u pitanju Predsjedništvo, Ustavni sud, SIP, itd. Čović je kazao da ima snimljen razgovor pa neka čuju sebe šta su govorili”, kazao je Izetbegović.
Predsjednik SDA poručio je strankama Trojke da se “sad same vade iz živog blata u koje su upali”.
“Kad smo imali razgovore u Neumu dvije stranke ‘Trojke’ kazale su da neće sudjelovati, i pored poziva iz Washingtona i Bruxellesa, i da treba vlast preuzeti odgovornost. Sad kad su se zapetljali u Bakincima zovu sve, da im pomogu da se vade iz živog blata u koje su zagazili. Neka otvoreno kažu što su pregovarali kod Dodika, a ako oni ne kažu vjerojatno će objaviti Čović. Dakle, radi se o najvažnijim promjenama, funkcioniranju temeljnih institucija, Ustavni sud, Predsjedništvo, SIP, sve je to trebalo biti izmijenjeno na način da više nema obrane BiH”, zaključio je Izetbegović neizravno i ponovno, po već poznatoj matrici optužujući stranke Trojke za svojevrsnu izdaju.
/Republika/