Politički akteri u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska (RS) već uveliko vode polemiku oko regularnosti izbora iako je do početka izborne kampanje za opće izbore u BiH ostalo još dva tjedna.
Dva najveća politička bloka u RS-u više razmišljaju o regularnosti izbora nego o tome što ponuditi svojim biračima.
“Postoji čitav plan kako spriječiti izbore odnosno rezultate izbora. Meni i mojoj stranci i mojoj koaliciji je važno da se izbori održe i budu pošteni i fer”, kazao je predsjednik RS-a i Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), Milorad Dodik.
Opozicijski koalicijski blok Savez za pobjedu, okupljen oko Srpske demokratske stranke (SDS), Partije demokratskog progresa (PDP) i Narodnog demokratskog pokreta (NDP), s obzirom na iskustva sa prethodnih izbora i kupovinu njihovih zastupnika nakon izbora (afera Cvijanović, prim. aut.) sumnja u fer i poštene izbore.
Generalni tajnik PDP-a Perica Bundalo smatra da i same optužbe koje stižu od vladajuće koalicije okupljene oko SNSD-a, o mogućem kaosu koji će opozicija napraviti na dan ili nakon izbora dovodi u pitanje njihovu regularnost.
“Ovo je već isprobana metoda s ciljem da se jedan dio građana pokuša uplašiti i da na dan izbora ne izađu na izbore već ostanu kod kuće. Sasvim je jasno da u tom slučaju to odgovara onima koji takvu priču proizvode”, mišljenja je Bundalo.
Ni građani Bosne i Hercegovine ne vjeruju u regularnost izbora.
U nedavno provedenoj anketi “Mediji i građani na izborima”, dvije trećine ispitanika u BiH je izjavilo da ne vjeruje da su izbori slobodni i pošteni.
U Koaliciji za slobodne i poštene izbore “Pod lupom” koja je analizirala ponašanje političkih stranaka pred početak izborne kampanje, kažu da su već uočene nepravilnosti.
Utvrdili su da je 18 političkih stranaka uveliko prekršilo Izborni zakon BiH i počelo kampanju prije vremena.
Predsjednik Strateškog odbora koalicije “Pod lupom” Vehid Šehić kaže da je već primijećena i kupovina glasova, nuđenjem novca ili poklona za glas.
“To se radi masovno. Moram reći da je to politička korupcija, a onda ćemo te iste političare slušati kako će se boriti protiv organiziranog kriminala i korupcije”, ukazuje Šehić.
Pokušaj 11 političkih stranaka da se prije ovogodišnjih izbora usvoje izmjene Izbornog zakona koje predviđaju uvođenje skenera glasačkih listića, videonadzor na biračkim mjestima te dodatnu kontrolu identiteta glasača, nije prihvaćen u državnom parlamentu.
Iz koalicije “Pod lupom” smatraju da su najveće prijevare moguće upravo na birački mjestima i poručuje da su najbitnija karika u izbornom procesu članovi biračkih odbora. Navode da, ako oni budu radili odgovorno, ne bi bili potrebni ni skeneri, niti bilo kakve provjere na dan izbora.
Međutim, upravo ove godine zbog velikog broja malih stranaka koje nemaju mogućnost prolaska cenzusa na izborima, postoji velika mogućnost trgovine mjestima u biračkim odborima.
(Izvor: RSE)