Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • HSP BiH: Osuđujemo odluku o ukidanju mjere pritvora Dodiku
    • Musk osnovao stranku
    • Uloga ravnatelja OSA-e u Dodikovoj predaji Sudu BiH: ‘Deal’ za odlazak?
    • Koncert Marka Perkovića Thompsona protekao mirno, bez crnih scenarija – Promet u Zagrebu normaliziran
    • Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom
    • Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu
    • Izložba fotografija Faruka Kajtaza: Anarchy in photography’ – Mostar okom kamere mobitela
    • Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Ekonomija

    Nema navigacije, ni grijanih sjedala: Zbog nestašice čipova automobili se isporučuju bez određenih komponenti

    republikaBy republika18.11.2021No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Dio proizvođača automobila isporučuje vozila bez nekih opcija i komponenti za koje nemaju čipova.

    Nestašica čipova vjerojatno je najteže pogodila automobilsku industriju. Iako je potražnja za vozilima velika, automobilske kompanije nemaju dovoljno komponenata, odnosno čipova, kako bi mogli dovršiti vozila i isporučiti ih kupcima. Zbog toga su neke kompanije radnike poslali na godišnje odmore, neke su privremeno zatvorile tvornice, dok se dio njih odlučio napraviti automobile s dijelovima koje imaju i onda čekati ostatak čipova kako bi mogli dovršiti vozila.

    Neki su se ipak odlučili na drukčiju taktiku – isporučiti automobile bez nekih inače standardnih opcija, odnosno komponenata, a na stranici Popular Mechanic nabrojali su kakvih su se sve opcija proizvođači automobila odlučili odreći kako i njihovi kupci ipak ne bi trebali toliko čekati na isporuke vozila.

    O problemima s BMW-om već smo pisali te na nekim njihovim automobilima ne isporučuju ekrani osjetljivi na dodir. Vlasnici nekih Fordovih vozila morat će pristati na kompromis da, ako ranije dobiju automobil, on neće imati određene komponente poput satelitske navigacije. Ipak, ta će se opcija moći naknadno ugraditi. Također, i Nissan u dio svojih vozila, iako su to planirali, neće ugraditi satelitsku navigaciju.

    Nestašica čipova odražava se i na Mercedes te se u dijelu automobila (to se ponajviše odnosi na AMG modele) koji su ranije ove godine izašli s proizvodnih traka, nisu ugradile podloge za bežično punjenje telefona, neka LED svjetla te audio sustavi.

    Kupce Cadillaca razočarat će informacija da u dijelu modela nema opcije asistenta u vožnji Super Cruise, a GM je iz određenih modela svojih automobila morao izbaciti podršku za HD radio. Također, automobili ove kompanije, ovisno o modelu, neće imati grijana sjedala i grijane volane te, kao i neki Mercedesi, podrške za bežično punjenje telefona.

    Kao što se može vidjeti iz ovog popisa, nestašica čipova odrazila se na različite proizvođače, kao i na brojne opcije automobila, a s obzirom na to da se situacija na tržištu (još) ne popravlja, za očekivati je kako bi se i sljedeće godine na tržištu mogli pojaviti automobili koji neće imati neke opcije koje su prije bile standard i dio osnovne opreme.

     

    (izvor: dnevnik.hr)

    #cipovi Europa izrada nestašica svijet volvo
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka

    05.07.2025

    Nizozemski trgovački lanac Action je kralj niskih cijena u Europi

    30.06.2025

    Južna Europa pod toplinskim valom – U Španjolskoj i do 46 stupnjeva

    30.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    HSP BiH: Osuđujemo odluku o ukidanju mjere pritvora Dodiku

    Musk osnovao stranku

    Uloga ravnatelja OSA-e u Dodikovoj predaji Sudu BiH: ‘Deal’ za odlazak?

    Koncert Marka Perkovića Thompsona protekao mirno, bez crnih scenarija – Promet u Zagrebu normaliziran

    Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.