U posljednja 24 sata u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar na COVID-19 testirano je 69 uzoraka od čega, u HNŽ-u, nema pozitivnih. Županijski i općinski sanitarni inspektori u posljednja 24 sata nisu izdali nijedno rješenje o samoizolaciji i izolaciji. Prema izvješću iz MUP-a HNŽ u posljednja 24 sata nisu zabilježeni prekršitelji samoizolacije i izolacije.
Međutim, dok se proteklih mjeseci sve fokusiralo na borbu protiv pandemije, ali i borbu za što manji pritisak na zdravstvo koju bi izazvala, eventualno povećanje oboljelih, svijet, pa tako i BiH, a u ovom slučaju i Hercegovina, godinama će liječiti posljedice.
Dok se čuvao zdravstveni sustav od tzv. sloma, slom su doživljavali svi, osim onih koji su pandemiju željeli i iskorištavali za manipulacije u bogaćenju te svjedočimo nezabilježenom kriminalu i krađi još od vremena privatizacije i nevjerojatne izmišljotine i prijevare – tzv. certifikata.
Ovo su, osobito za Hercegovinu, vrto teške dvije godine. Prošle godine bez posla je ostalo 900 radnika nakon sloma Aluminija, a sada zbog pandemije u nepunih dva mjeseca bez posla je ostalo više od 5.000 ljudi, a više od 4.000 ljudi u privatnom sektoru u HNŽ-u potpisalo je prekid ugovora o radu.
Također, mnogima koji su imali tu sreću i ostali zaposleni u privatnom sektoru, vlasnici su drastično smanjili primanja, čak prepolovili, što graniči na rubu socijalne pomoći, iako te tvrtke bilježe odličnu dobit.
Dok danas, trijezne glave od prvobitnog straha i panike od zaraze, važemo koliko smo izgubili, a koliko dobili, u konačan zaključak nikako ne idu ove brojke.
Zdravstveni sustav, na svu sreću, nije doživo slom, nije čak bio ni pod prevelikim pritiskom, a mnoge su dodatno frustrirali snimci medicinskog osoblja kako plešu u jednom od mnogih idiotskih, globalno nametnutih “izazova”.
Međutim i dalje govorimo o nužnosti kupnje respiratora, činjenica je da većina njih nije čak ni upotrijebljena jer za to nije bilo potrebe, dok su, s druge strane na stotine pacijenata potpuno zanemarene zbog propisanih mjera – nije im se mogla uraditi dijagnostika, nisu imali kvalitetnu medicinsku skrb jer se cjelokupan sustav fokusirao na koronavirus.
Mnogi klinički centri iz pandemije su izašli “bogatiji” za respiratore koje nisu nikada, a teško i da hoće, ikada iskoristiti. Možda ih uskoro vidimo na prodaji na eBayu?
Škole i vrtići su ostali prazni, osnovnoškolci, srednjoškolci i studenti prešli su na online nastavu, a starije osobe i djeca bili su skoro dva mjeseca pod zabranom kretanja izvan svoja četiri zida. Mnogi žitelji, među kojima i bolesnici, imali su i velike probleme zbog uvođenja mjera zabrane napuštanja prebivališta, a u strahu i panici išlo se iz krajnosti u krajnost – od potpuno nepotrebnih uspostavljanja karantena za one koji su u BiH pristizali iz inozemstva do susjeda koji su prijavljivali susjede jer su ovi izašli baciti smeće u kontejner, a s mantrom “ostanimo kući” (svakako opravdanom u najosjetljivijem periodu) počinjao je i završavao dan…
Istraživanja pokazuju i na ugroženo psihičko zdravlje stanovništva pogoršano samim mjerama, strahom od zaraze, a sada i strahom od budućnosti, egzistencije, a stručnjaci strahuju i od povećanja broja samoubojstava.
Dok je ekonomija ionako u BiH bila na koljenima sada, a to tvrde i ekonomski stručnjaci, padamo u ambis resecije iz koje ćemo se teško izvući unatoč smiješnoj tvrdnji premijera Federacije da ćemo se “izvući i biti čak u plusu”. Proizvodnja je stala.
U takvoj zemlji, duboko osiromašenoj posljedicama pandemije i već najavi drastičnog valja iseljenja već pri prvim otvaranjima granica Europe i svijeta, budućnost nije ružičasta, a već mnogi analitičari predviđaju težak period prosvjeda i socijalnih nemira.
Zasigurno, iz globalne pandemije koronavirusom izlazimo itekako oštećeni. Dok traje utrka za pronalaskom cjepiva za korona virus i borbom za nove milijarde, još uvijek nema “cjepiva” primjerice protiv raka od kojeg je (od bilo kojeg oblika) u 2018. umrlo čak 9,6 milijuna ljudi, a procjenjue se da će taj broj 2030. godine biti nevjerojatnih, stravičnih 19, 2 milijuna.
Na, kraju ostaj nam pitanje – je li vrijedilo?
(Republikainfo.com/V.S.)