Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine podiglo je 5. siječnja optužnicu za terorizam protiv Vildana Ključe rođenog u Mostaru. On se tereti da je od 2012. boravio na području Sirije i Iraka gdje se borio u jedinici “Ahmed Asaf” na teritoriji koju je kontrolirala tzv. “Islamska država” (IDIL). Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda je ovu skupinu proglasilo terorističkom organizacijom, piše Glas Amerike (Voice of America/VOA).
Za Ključom (1986.) je bila raspisana međunarodna tjeralica, a tijekom 2023. godine lociran je u Turskoj i pokrenut je postupak njegovog izručenja. On se 16. listopada 2023. godine dobrovoljno vratio u BiH kad je uhićen na sarajevskom aerodromu i od tada se nalazi u pritvoru.
Tijekom saslušanja pred Sudom Bosne i Hercegovine 18. listopada na ročištu o određivanju pritvora, Ključo je odbio preuzeti dokumentaciju s dokazima te ustati kod ulaska sudca i prilikom obraćanja, što se smatra nepoštivanjem suda.
Tom prilikom je kazao da on “poštuje sud”, ali da nije ustao “iz vjerskih razloga”. Kazao je i da je “više puta ranjavan” te da bi se i “ranije vratio u BiH, ali da mu grupe koje su vladale na teritoriji na kojoj je boravio nisu dozvolile”.
Tužitelj Ćazim Hasanspahić je kazao kako se istraga protiv Ključe vodi još od 2012. godine i da je 2017. godine za njim raspisana međunarodna potjernica.
“Optuženi se tereti da je dana 28. kolovoza 2012. godine, odputovao redovitim letom Sarajevo-Istanbul u Tursku, te da je nakon toga ilegalno prešao granicu između Turske i Sirije, s namjerom da se priključi terorističkim grupama koje djeluju na tom području”, navodi se u optužnici.
Iz Tužiteljstva BiH navode da su pripadnici IDIL-a svakodnevnim oružanim akcijama, i to napadima na stanovništvo, ubijanjima, protupravnim zatvaranjima, uzimanjem talaca i drugim radnjama, činili terorističke akte u namjeri nasilne izmjene ustavnog poretka i režima na tom području.
U optužnici se navodi da je optuženi sudjelovao u ratnim djelovanjima kao pripadnik terorističke organizacije sve do 2023. godine, odnosno do prelaska na teritoriju Turske i povratka u BiH.
Time je, kako se navodi, ovaj optuženi proveo više od desetljeća na području Sirije i Iraka te je jedan od optuženih iz BiH s najdužim boravkom na tom području.
“Optuženi se tereti za pridruživanje i postajanje pripadnikom terorističke organizacije, čime je počinio kazneno djelo-organiziranje terorističke grupe, povezanim s kaznenim djelom “terorizam”.
Optužnica je proslijeđena Sudu Bosne i Hercegovine na potvrđivanje.
Sud BiH je 4. siječnja potvrdio optužnicu za terorizam i protiv Armina Đananovića za poticanje na terorističke aktivnosti.
Iz Bosne i Hercegovine je u Siriju ukupno otišlo “između 250 i 300” državljana ove zemlje od 2012. do 2016. godine kad je zabilježen posljednji odlazak, prema službenim podacima vlasti, piše Glas Amerike.
Prema podacima sigurnosnih službi BiH iz kolovoza 2022. godine, na području Sirije i Iraka još uvijek se nalaze 82 punoljetna državljanina Bosne i Hercegovine, od čega 42 muškarca.
Radi se o osobama za koje je utvrđeno da imaju državljanstvo BiH, dok je ta brojka potencijalno dva puta veća, jer je utvrđeno da je oko 90 djece rođeno u Siriji, a jedan od njihovih roditelja je iz Bosne i Hercegovine.
Posljednja repatrijacija državljana Bosne i Hercegovine iz kampova i zatvora pod kontrolom kurdskih snaga u Siriji bila je u prosincu 2019. godine. Tada je deportirano 25 državljana, od čega sedam muškaraca. Šest žena s jedanaestero djece vraćeno je u svoje lokalne zajednice.
Pet muškaraca je odslužilo zatvorske kazne od godinu do tri i pol godine zatvora. Jedan osuđeni na četiri godine zatvora trebao bi izaći na slobodu 2024. godine, a posljednji osuđeni do kraja 2025. godine.
Prosječna kazna u BiH za odlazak na sirijsko ratište iznosila je dvije godine zatvora. Ženama se nije sudilo i pozivane su na sud kao svjedokinje. Najveća kazna od sedam godina zatvora izrečena je Bilalu Bosniću 2016. godine, ali za vrbovanje za odlazak na sirijska ratišta. Kaznu je odslužio u rujnu 2021. godine.
/Desk/