Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da bi sporazum o prekidu vatre mogao biti postignut kada bi ukrajinski teritorij koji Kijev kontrolira bio uzet pod “kišobran NATO-a” što bi mu omogućilo da pregovara o povratku ostatka zemlje kasnije “na diplomatski način”.
– Ako želimo zaustaviti vruću fazu rata, moramo staviti pod kišobran NATO-a teritorij Ukrajine koji imamo pod svojom kontrolom, rekao je u intervjuu za Sky News.
U tom je intervjuu ukrajinski predsjednik upitan da odgovori na medijske napise koji kažu da bi jedan od planova novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa za kraj rata mogao biti da Kijev preda teritorij koji je Rusija okupirala u zamjenu za ukrajinsko članstvo u NATO-u.
Zelenski je rekao da bi se članstvo u NATO-u moralo zasad ponuditi neokupiranim dijelovima zemlje, ali da bi sama pozivnica za NATO morala priznavati međunarodno priznate granice Ukrajine.
Takvo dopuštanje da Rusija u ovom trenutku zadrži teritorij koji je okupirala, moglo bi biti rješenje da se završi “vruća faza” rata koji traje već 33 mjeseca, smatra on.
– No pozivnica mora biti uručena Ukrajini unutar njezinih međunarodno priznatih granica. Ne možete dati pozivnicu samo jednom dijelu zemlje, rekao je.
– Moramo to učiniti brzo. A onda okupirane teritorije Ukrajine, Ukrajina ih može vratiti na diplomatski način.
Zelenski je rekao da je dogovor o prekidu vatre potreban kako bi se “zajamčilo da se (ruski predsjednik Vladimir) Putin neće vratiti” da zauzme još ukrajinskog teritorija.
Pitanje je kako bi Ukrajina, koja je dijelom okupirana od strane Rusije, uopće i mogla postati članicom NATO-a te znači li to ogroman problem za NATO? Znači li to i neizbježan scenarij sukoba NATO-a s Rusijom s obzirom da bi se radilo o članici koja je napadnuta i koju su dužni obraniti.
Ukrajina NATO-u: Pozovite nas u savez već idući tjedan
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrij Sibiha pozvao je kolege iz država članica NATO-a da tijekom sastanka u Bruxellesu sljedećeg tjedna upute poziv Ukrajini da se pridruži zapadnom vojnom savezu, prema tekstu pisma u koje je Reuters imao uvid u petak.
Pismo je još jedan pokušaj pritisak Kijeva da si osigura pozivnicu za pridruživanje NATO-u, što je dio “plana pobjede” za okončanje rata započetog ruskom invazijom na Ukrajinu 2022., koji je prošlog mjeseca zacrtao predsjednik Volodimir Zelenskij.
Ukrajina kaže da prihvaća da se ne može pridružiti NATO-u dok rat ne završi, ali upućivanje poziva u ovom trenutku pokazalo bi ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu da jedan od njegovih glavnih ciljeva, sprječavanje Kijeva da postane članica NATO-a, nije moguće postići.
NATO je objavio da će se Ukrajina pridružiti savezu i da je na “nepovratnom” putu prema članstvu. Ali savez nije uputio službeni poziv ni odredio vremenski okvir.
Diplomati NATO-a kažu da u ovoj fazi nema konsenzusa među članicama saveza oko poziva Ukrajini. Takva bi odluka zahtijevala pristanak svih 32 zemalja članica NATO-a.
A Sibiha je u svom pismu, napisanom na engleskom, ustvrdio da je ovo pravi trenutak da se uputi poziv.
Smatramo da poziv treba biti upućen u ovoj fazi, napisao je.
– To će postati adekvatan odgovor Saveznika na stalnu rusku eskalaciju rata koji je sama pokrenula, a posljednja demonstracija toga je sudjelovanje desetaka tisuća sjevernokorejskih vojnika i korištenje Ukrajine kao poligona za testiranje novog oružja, dodaje ukrajinski šef diplomacije.
– Potičem vas da podržite odluku o pozivu Ukrajini da se pridruži Savezu kao jedan od ishoda sastanka ministara vanjskih poslova NATO-a 3. i 4. prosinca 2024., poziva ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrij Sibiha.
/Desk/