Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Tisuće u Bratislavi prosvjedovalo zbog odlaska premijera Fica na paradu u Moskvu
    • Indija i Pakistan dogovorili trenutni prekid vatre
    • LOŠA DOJAVA Policija Dristrikta Brčko pokušala uhititi Viškovića – nije bio u koloni vozila
    • Dodik zaprijetio Sloveniji ukokliko mu uvedu sankcije
    • Poruka reisa Kavazovića iz Blagaja: “Nasilje i uzurpacija na Lakišića haremu moraju prestati – crvena linija za svakog muslimana – Izgradnja Mevlane pružena ruka pomirenju”
    • Reis Kavazović čestitao papi Lavu XIV. – “U ovim izazovnim vremenima važno imati hrabre lidere koji će graditi dijalog i mostove
    • Deset stranaka potpisalo koaliciju protiv Dodika – čeka se Čović, a on ima uvjet
    • Dok BiH nazaduje, u Hrvatskoj predstavljena brošura protiv SLAPP tužbi – uključeno i ministarstvo kulture i medija
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Uncategorized

    MINI SCHENGEN BiH se odmiče od EU-a, njezina ekonomija bit će podređena Srbiji

    republikaBy republika12.10.2020Updated:12.10.2020No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Puno, previše rizika. Političkog, ekonomskog, ali i nacionalnog. S krajnje neizvjesnim ishodom. Tako bi se najkraće mogla opisati inicijativa o stvaranju tzv. mini Schengena koji bi trebao biti nova čekaonica EU-a. U novome pristupu regiji dosta je prijepora, piše Večernji list BiH.

    Od samoga naziva mini Schengen koji u EU definira sigurnosna pitanja, a u regiji pak ekonomske slobode kroz slobodno kretanje ljudi, roba, kapitala i usluga. Ta čak i u javnosti nerazriješena dvojba očito treba poslužiti kao prilika da svatko po osobnom razumijevanju tu smjesti što misli da zapravo pripada te da se taj relativno prazni i ciljano nedefinirani paket s vremenom mijenja i dopunjava.

    Srbiji dominacija

    Prema mišljenju stručnjaka, predložena inicijativa kojoj je na čelu Srbija – zajednička deklaracija – značajno nadilazi okvire regionalne suradnje koju traži Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) s EU-om, koji je zaključila BiH, ali i druge države regije. Ovom se inicijativom na izvjestan način poništava i ranija strategija EU-a, prema kojoj se približavanje jedne zemlje Uniji mjerilo na temelju pojedinačnog napretka, dok se sada inzistira na zajedničkom treningu i prilagođavanju propisima EU-a. Zanimljivo je da Europska unija u dosadašnjem procesu europskih integracija nije nikada tražila ovako duboko povezivanje zemalja koje su donedavno bile u sukobu. Takva obveza i namjera ne postoji ni u jednom dokumentu na koje se poziva u deklaraciji, bilo da se radi o SSP-u, članstvu u WTO, CEFTA, MAP REA…

    Posve je nejasno koji će novi prioriteti iz inicijative o malom Schengenu ubrzati proces euroatlantskih integracija BiH, jer prioritetne aktivnosti nemaju nikakvu dodatnu vrijednost za europski put BiH. Naprotiv, provođenje deklaracije podrazumijeva niz izmjena postojećih propisa i međunarodnih obveza kao što je oblast zdravstva, osiguranja, obrazovanja… Prije svega, realizacija zajedničke deklaracije podrazumijeva reformu zakonodavnog i institucionalnog okvira kako bi se prilagodilo standardima u oblasti slobode kretanja roba, ljudi, usluga i kapitala. S obzirom na odnos snaga u regiji zapadnog Balkana, to će bez ikakve sumnje biti standardi, ali i dinamika koje nameće i koje će i dalje nametati Srbija, kao politički i ekonomski dominantna u regiji.

    Da ova inicijativa ekonomski ima malo rezona, govori činjenica da, unatoč CEFTA-i, svim potpisnicama Europska unija i dalje ostaje najveći vanjskotrgovinski partner. U funkcioniranju CEFTA-e najviše je problema, iako je imala najviše beneficija, stvarala upravo Srbija kako bi štitila domaću proizvodnju uvodeći zaštitne mjere, dok je sada praktički glavni zagovornik otvorenog tržišta, posebno u oblasti poljoprivrede i prehrane poput proizvodnje mesa i mlijeka. Od 127 barijera za više od trećine bila je zaslužna Srbija. Bosanskohercegovački ekonomski stručnjaci smatraju da nema nikakve dvojbe da bi se u podređenoj ekonomskoj i političkoj poziciji našla BiH, ali i ostale potpisnice kao slabije i manje ekonomije od Srbije. Albanija je najmanje integrirana na CEFTA-inu tržištu pa je takva pozicija ne bi nužno bitno pogodila, ali BiH i Sjeverna Makedonija sigurno bi osjetile najveće posljedice. Podaci kojima se trenutačno raspolaže ukazuju da bi Srbija jedina ili pak u najvećoj mjeri profitirala od ove ideje i ekonomski i politički.

    Godinama RS blokira

    Naime, BiH ostvaruje oko 70% ukupne razmjene s Europskom unijom, a manje od 15% sa zemljama CEFTA-e. Pri tome, je uvoz iz Srbije u ukupnom uvozu iz CEFTA-e blizu 90%. Pravo pitanje je zašto se ne ostvaruje integracija i olakšava trgovina s najvećim vanjskotrgovinskim partnerom EU-om, već se predlaže da se kapaciteti prebace na integraciju de facto s tržištem Srbije jer je sudjelovanje ostalih zanemarivo!?

    Indikativno je i da je uspostava jedinstvenog tržišta BiH već godinama blokirana primarno iz Republike Srpske, a da predstavnici ovog entiteta smatraju odličnom idejom uspostavu jedinstvenog tržišta sa Srbijom.

     

     

    (Izvor: Večernji list BiH)

    BiH izdvojeno mini schengen
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Tisuće u Bratislavi prosvjedovalo zbog odlaska premijera Fica na paradu u Moskvu

    10.05.2025

    Indija i Pakistan dogovorili trenutni prekid vatre

    10.05.2025

    Dodik zaprijetio Sloveniji ukokliko mu uvedu sankcije

    10.05.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Tisuće u Bratislavi prosvjedovalo zbog odlaska premijera Fica na paradu u Moskvu

    Indija i Pakistan dogovorili trenutni prekid vatre

    LOŠA DOJAVA Policija Dristrikta Brčko pokušala uhititi Viškovića – nije bio u koloni vozila

    Dodik zaprijetio Sloveniji ukokliko mu uvedu sankcije

    Poruka reisa Kavazovića iz Blagaja: “Nasilje i uzurpacija na Lakišića haremu moraju prestati – crvena linija za svakog muslimana – Izgradnja Mevlane pružena ruka pomirenju”

    Kolumne

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    “HAVE A GOOD TIME” Papirnati tigrovi: Pola milijuna na Thompsonovom koncertu zaklinjati će se da su ‘spremni’, a nisu – Hrvatskoj nedostaje 4.000 vojnika

    Promo

    Okrugli stol Zaklade Ljudsko bratstvo u Novom Travniku: ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’

    Počinje Mostarsko proljeće 2025

    Stolački Cener 2025: Utrka koja spaja sport, zajedništvo i povijest

    HKD Napredak Mostar poziva na Uskrsnicu

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.