Danas je u Širokom Brijegu pokrenuta peticija o zaštiti života od začeća do priroden smrti u Županiji zapadno-hercegovačkoj (ŽZH). Peticiju je pokrenuo Klub zastupnika HKDU-a Hrast i HSP-a dr. Ante Starčević i to, kako je navedeno, nakon što su gotovo pola godine uzaludno pokušavali uvrstiti na dnevni red u ZHŽ-u Zakon o zaštiti života od začeća do prirodne smrti. Za neuvrštavanje u dnevni red Skupštine ove teme zastupnici ove dvije stranke drže odgovornim vladajuću većinu iz HDZ-a BiH. No, potrebno je naglasiti da je ovu inicijativu jednoglasno podržalo Općinsko vijeće Posušje, gdje također većinsku vlast ima upravo HDZ BiH.
No, o čemu se ovdje radi i kakvo je stanje po ovom pitanju u ŽZH-u, većinski hrvatskoj županiji, za Republiku je pojasnio Ivan Miličević ispred inicijative ‘Za život’, pokrenute prije dvije godine.
“Od rata na ovamo u privatnim klinikama ne vode se evidencije o urađenim abortusima, a procjene su da ih se u ŽZH-u godišnje uradi oko 2.000.. Uz cijenu zahvata oko 500 eura, abortusu pribjegavaju skoro sve dobne granice – od maloljetnica do žena u zrelijim godinama. U svom istraživanju sam tražio podatke o stanju od prije rata jer se u Kliničkoj bolnici Mostar vodila evidencija, ali do podataka nisam mogao doći. I u Mostaru se rade abortusi, ali službeno i u javnim zdravstvenim ustanovama ne, tako da i za to područje možemo govoriti samo o procjenama”, komentirao je za Republiku Miličević.
On kaže da je peticija zadnji pokušaj dolaska do političke volje u zaštiti života te posebno podsjeća na izjave Pape Franje o zaštiti života nerođenog djeteta.
“Točno je da žena polaže pravo nad svojim tijelom i to nitko ne osporava, no nema pravo na tuđe tijelo, dijete u utrobi nije majčino tijelo nego je zasebno tijelo djeteta i žena nema pravo raspolagati tuđim tijelom niti ima pravo na ubojstvo tog živog tijela.
Kroz medije se stalno gura sintagma “pravo na ženino tijelo”, a tijelo djeteta je zaseban entitet, zasebno tijelo (koje samo dobiva dok je u utrobi hranu od majke) i time se namjerno stvara zabuna. Medicina fetus i tijelo djeteta u utrobi smatra pacijentom (zasebnim tijelom, koje ima različitu krvnu grupu od majke-to je jedan od dokaza da su to dva različita tijela…itd) Dakle, žena ima pravo raspolagati sa svojim tijelom kako hoće, a nema pravio raspolagati tuđim tijelom, dijete u majčinoj utrobi je “tuđe” tijelo i nemože biti predmet majčina vlasništva!”, pojašnjava Miličević.
Nadalje, on kaže da se ovo također odnosi i na liječnike koji dobrim dijelom rade u javnim zdravstvenim ustanovama, a privatno izvode abortuse. “Jedni od njih priznaju život od začenja, pridržavaju se Hipokratove zakletve i prigovora savjesti, dok se drugi na to ne obaziru”, zaključuje Miličević.
On se posebno osvrće na tzv. medicinski turizam te ističe kako je posljednjih godina, preko turskih turistički agencija, u porastu dolazak državljanki Turske na abortuse u Sarajevo.
“U Turskoj je zabranjen abortus pa mnoge državljanke te zemlje turistički dolaze u BiH upravo s tim razlogom”, zaključuje Miličević.
Inače, Predsjedništvo HNS-a na prijedlog Pere Barbarića (HKDU Hrast) dalo potporu i podršku ovom zakonu te se tako odredilo po ovom pitanju. No, čini se, na terenu to ide znatno teže te je izvjesno da je potporna samo deklarativna, a možda podložna i jakom liječničkom lobiju koji na abortusima vrlo dobro zarađuje – oko milijun eura godišnje.
(V.S./Republikainfo.com)