Povodom obilježavanja 30. godišnjice ustrojavanja 63. A samostalne gardijske bojne Zbora narodne garde Požega Predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Republike Hrvatske Zoran Milanović položio je vijenac i zapalio svijeću kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima na Trgu 123. brigade. Prije toga obišao je poplavljeno područje u Vidovcima.
“Vi ste stvoritelji ove države”, poručio je predsjednik Zoran Milanović okupljenima na 30. godišnjici osnutka 63. A samostalne gardijske bojne ZNG-a u Požegi.
“U komunizmu se obitelj Gordana Grlića Radmana obogatila, dobio je hrvatsko ime Gordan. Neće biti problem s Grlićem, još dogovaramo završnu deklaraciju summita. Neke zemlje ne žele spominjanje Daytonskog sporazuma. Morat ću o tome na summitu razgovarati, inače nećemo dati suglasnost na završnu deklaraciju jer nas se tretira kao sitan kusur. Netko ima problem da se u završnoj deklaraciji NATO-a spominje Daytonski sporazum i tri konstitutivna naroda. Kao da je deklaraciju pisala nevladina udruga iz Sarajeva, ne mislim se vratiti u Zagreb s tim. To pokazuje kakve planove za BiH imaju neki međunarodni krugovi, to preko Hrvatske neće proći. Nisam se mislio time baviti”, rekao je.
“Osjećam odgovornost što Hrvatska nije postala samostalna nakon Napoleonskih ratova. Kako za ovo mogu osjećati odgovornost kad sam s čela stranke otišao prije više godina? S događajima u SDP-u nemam doticaja, ne mogu komentirati.”
Igračima je za današnju utakmicu poručio:
“Hrvatska ima odanu klasu koja se ne može kupiti na burzi kao paket dionica, ne može se naučiti u školi. Kad je nogomet u pitanju, Hrvatske je to negdje baštinila i nadam se da će sitna iskra jednog genija doći do izražaja. Ne treba biti razočaran ako ne prođu, ali navikli su nas da pobjede i najbolje. Neki su mi zamjerili što sam za čovjeka, koji je sad u bijegu, rekao da je izvrstan menadžer, ali nogometni. To nije akademski posao, nego grub na rubu zakona”, rekao je Milanovi prenosi N1.
Radman kaže da mu je otac bio strastveni navijač Dinama i da slave sv. Antu
Ministar kaže da je danas Sv. Ante, dan na koji njegova obitelj slavi imendan njegova oca.
“Moja obitelj je zgranuta izjavama na račun moje obitelji. Ispod svakog dobrog ukusa. Moj otac je poznat kao veliki domoljub, dobročinitelj. Ovo je jedan huškački napad na mene i obitelj, dobio sam puno podrške iz sinjskog kraja odakle Milanović potječe. Ponosan sam na ono što je radio moj otac. Nema smisla i ne bih s upuštao u raspravu oko moga oca. Ponosan sam na časnu ulogu moga oca”, rekao je ministar, prenosi Dnevnik.hr.
Pita se čemu je predsjednik spominjao njegovo ime i pojasnio kako ga je dobio.
“Spominjanje imena Gordan. Moj otac je bio vatreni navijač Dinama, dao mi je ime po golmanu, te godine je Dinamo osvojio prvenstvo”, rekao je Grlić Radman i pita se kako je Milanović dobio ime.
“Pitajte ga. Možda je njegov otac navijao za Partizan ili Zvezdu”, rekao je ministar.
Govorio je o tome kako što je u bivšem sistemu bilo zabranjeno pa se prisjetio kako je dobio šamar od milicajca. Kaže da je išao s društvom dok je bio maturant i pjevušili su pjesme, a policajac ih je zatražio ličnu kartu. “Ja sam rekao: ‘mislite osobnu’ i dobio šamar”, rekao je Grlić Radman.
O Daytonskom sporazumu i summitu
Milanović je danas rekao i kako “netko ima problem da se u završnoj deklaraciji NATO-a spominje Daytonski sporazum i tri konstitutivna naroda” te poručio kako to preko Hrvatske neće proći.
“To je čista obmana, ta izjava koja nema nikakvih uporišta”, kazao je ministar vanjskih poslova. Kada je inicirao radnu skupinu odgovornost mu je bila pripremiti se za taj summit, kazao je i dodao kako je u toj skupini bio predstavnik Vlade i predstavnik Ureda predsjednika.
“Mi smo radili odgovarajuću dokomentaciju, borili se za točke koje su nam važne. Pitanje BiH koje je Milanović izvadio iz šešira je dio naše politike”, rekao je Grlić Radman i dodao kako je prihvaćena njihova formulacija.
“Predsjednik Milanović je prepisivač svih naših napora”, ustvrdio je ministar.
Grlić Radman kaže da je Vlada učinila BiH vidljivijom na Europskom vijeću gdje je Plenković govorio o Daytonskom sporazumu.
“Svi narodi moraju biti legitimno predstavljeni u svim razinama države BiH, to treba omogućiti promjena izbornog zakona”, kazao je ministar.
Naime, predsjednik Milanović je danas u Požegi rekao kako u Bruxellesu nitko neće ni primijetiti da nema nikoga iz Vlade.
“Jel mislite da znaju za Grlića Radmana tamo? Bilo bi u redu da je tamo, ali on zdvaja nad sudbinom Hrvata u komunizmu u kojoj se njegova obitelj bezobrazno obogatila privatizacijom kafilerije. Tata je bio komunistički predsjednik pola vijeća u Sesvetama, i tako, dao mu je hrvatsko ime Gordan kao meni Zoran, ne”, kazao je Milanović.
/Republikainfo.com/