Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Berlin različito gleda na stavove SAD-a i EU-a u BiH oko izbora visokog predstavnika
    • Jerko Ivanković Lijanović predao zahtjev za promjenu prezimena – umjesto Lijanović želi biti ‘Boljitak’
    • Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti
    • KAO NIKADA DO SADA – Svećenik u propovijedi na godišnjicu poginulih hrvatskih branitelja na Gradini prozvao lažne branitelje: “Stidite se svoga roda”
    • “Naše” i “vaše” žrtve ili kad poštovanje tuđih žrtava postane izdaja
    • Ravnatelj Agencije za privatizaciju HNŽ-a Donko Jović, smijenjen zbog napada na premijerku Buhač
    • U Međugorju otvoren Dodig Tennis Center – gosti Novak Đoković, Marin Čilić, Mate Pavić, a u publici je bio i Boris Becker
    • U Hrvatskom saboru žustra rasprava oko ‘Rezolucije o političkom osnaživanju Hrvata u BiH’
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Vijesti

    Međudržavni susret hrvatske književnosti u Molizseu

    republikaBy republika17.08.2024No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Šesti Međudržavni susret hrvatske književnosti, koji tradicionalno organizira Južnohrvatski ogranak Društva hrvatskih književnika, održan je od 8. do 12. kolovoza 2024. u Mundimitru, u talijanskoj pokrajini Molize.

    Kako ogranak okuplja hrvatske književnike Dubrovačko-neretvanske županije, Hercegovine, Boke kotorske i Molizea, odnosno iz četiriju država, ovaj susret doprinosi njihovoj međusobnoj povezanosti te očuvanju hrvatskog jezika i kulture.

    Potporom Dubrovačko-neretvanske županije, a u suradnji s Fondacijom “Agostina Piccoli”, koju je podržao Državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske, omogućen je posjet književnika iz Republike Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore moliškohrvatskim pjesnicima u Italiji.

    Predsjednica ogranka, književnica Anita Martinac pozdravila je moliškohrvatske pjesnike i mještane te izrazila osobno divljenje na njihovu zalaganju da i dalje govoru na našo, tj. očuvaju vlastiti hrvatski idiom. Prisjetila se velikog čovjeka i prijatelja Antonija Sammartina i Agostine Piccoli, koji su dali nemjerljivi doprinos i učinli iskorak u povezanosti s korijenskom domovinom. Također je zahvalila sadašnjoj predsjednici Fondacije Francesci Sammartino te Vesni Ljubić Sammartino na zalaganju da se očuva tradicionalna manifestacija Večera na-našo, odličnoj organizaciji i iskazanom gostoprimstvu.

    Nazočne je također pozdravio jezikoslovac dr. sc. Domagoj Vidović, inače recenzent posljednjeg zbornika S našimi riči, koji je predstavljen u programu, te je govorio o najnovijim spoznajama o podrijetlu moliških Hrvata. U ime institucija Republike Hrvatske nazočne je pozdravio dr. sc. Ivan Tepeš, izaslanik Hrvatske matice iseljenika koji je čestitao na odlično organiziranom skupu.

    U programu “VEČERA NA- NAŠO” dodijeljene su tri nagrade i jedna specijalna za najbolje odabrane radove te je održana dodjela nagrada. Prvom nagradom nagrađena je Emanuela Pasciullo za pjesmu Tata, drugom Ilaria Giorgetta za pjesmu Montemitro – Il segreto di un tempo sospeso i trećom Angelo Gabriele Giorgetta za pjesmu Sviča.

    Vrijedno je na kraju spomenuti imena sudionika Međudržavnoga susreta hrvatske književnosti i manifestacije „VEČERA NA-NAŠO“: Anita Martinac, Domagoj Vidović, Boris Njavro, Josip Lasić, Anamarija Sabatini, Branka Bezić Filipović, Francesca Sammartino, Vesna Ljubić Sammartino, Gabrijelle Blascetta, Lucio Carusao, Antonio Piccoli, Angelo Gabriele Giorgetta, Patrizio Zara, Oscar Vetta, Leopoldo Lalli, Emanuela Pasciullo, Paulo Sammartino, Emanuela Pasciullo, Ilaria Giorgetta, Oscar Vetta, Lucio Piccoli i Lorenzo Blascetta. Program su glazbeno oplemenile predstavnice Glazbene škole Josipa Hatzea iz Splita: Vita Vrekalo, sopran 1. srednje solo pjevanja i, Sanja Erceg-Vrekalo mezzosopran prof., uz klavirsku pratnju Vanga Lučev, prof.

    Na koncu programa nazočnima je zahvalila Francesca Sammartino, najavila sljedeći pjesnički natječaj te pozvala pjesnike da šalju pjesme.

    Izaslanstvo Južnohrvatskog ogranka posjetilo je obiteljski grob Antonija Sammartina i Agostine Piccoli, a osim Mundimitra posjetili su i Filič, Vasto, svetište Santa Maria di Canneto te u povratku prema aerodromu u Rimu i najstariji benediktinski samostan Monte Ccassino, nakon čega su se književnici vratili ispunjenog srca i puni nadahnuća za nove projekte.

    /Desk/

    društvo hrvatskih književnika Italija međudržavni susret pjesnici
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Jerko Ivanković Lijanović predao zahtjev za promjenu prezimena – umjesto Lijanović želi biti ‘Boljitak’

    16.07.2026

    KAO NIKADA DO SADA – Svećenik u propovijedi na godišnjicu poginulih hrvatskih branitelja na Gradini prozvao lažne branitelje: “Stidite se svoga roda”

    15.07.2026

    Ravnatelj Agencije za privatizaciju HNŽ-a Donko Jović, smijenjen zbog napada na premijerku Buhač

    15.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Berlin različito gleda na stavove SAD-a i EU-a u BiH oko izbora visokog predstavnika

    Jerko Ivanković Lijanović predao zahtjev za promjenu prezimena – umjesto Lijanović želi biti ‘Boljitak’

    Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti

    KAO NIKADA DO SADA – Svećenik u propovijedi na godišnjicu poginulih hrvatskih branitelja na Gradini prozvao lažne branitelje: “Stidite se svoga roda”

    “Naše” i “vaše” žrtve ili kad poštovanje tuđih žrtava postane izdaja

    Kolumne

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.