Komemoracija povodom Europskog dana sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima, nacizma, fašizma i komunizma, održana je u subotu na Bilima, na Groblju mira, a predsjednik HNS BiH Dragan Čović istaknuo je da se “na tome mjestu gradi kultura sjećanja i mira”.
“Zahvaljujući Vladi Republike Hrvatske i ugovoru koji smo potpisali prije mjesec dana ovaj prostor će do Božića izgledati potpuno drukčije. Uvjeren sam da sljedeće godine, kada budemo ovdje okupljeni, neće biti potrebe za šatorima i siguran sam da ćemo tada imati oko dvadeset tisuća križeva na ovom mjestu, križeva koji će svjedočiti o žrtvi onih naših najdražih kojima se danas ovdje želimo moliti. Zato želimo graditi kulturu sjećanja i kulturu mira. Zbog toga dragi prijatelji, neka iz svakog križa isijava potreba oprosta za sve nas te vas pozivam da gradimo društvo mira i slobode. To je obveza svih nas”, rekao je Čović u Memorijalnome kompleksu Groblju mira u mjestu Bilama kod Mostara.
Na ovome lokalitetu podignuto je već 11.000 križeva od planiranih 50.000 na kojima će biti ispisana imena i prezimena žrtava Drugog svjetskog rata i poraća.
Inače, obitelji poginulih i nestalih uplaćuju po 200 KM za svaki postavljeni križ s imenom nestale ili poginule osobe iz tog razdoblja, neovisno o tome gdje je osoba ubijena, nestala ili gdje je pokopana.
“Ovdje slavimo mir, a ne rat. Mi ne slavimo smrt nego život. Ne slavimo prošlost nego budućnost”, rekao je on, istaknuvpi kako se “ovo spomen mjesto gradi kako bi se budućim generacijama ostavilo sjećanje na podnesenu žrtvu”.
Središnju misu na Groblju mira predvodio je provincijal bosanskih franjevaca fra Zdravko Dadić. U propovijedi je kritizirao komunistički režim kazavši kako su brojni Hrvati ubijeni samo zbog pripadnosti narodu i vjeri.
Mnogi današnji visoki hrvatski dužnosnici u Hrvatskoj i BiH ili su bili članovi, suradnici ili simpatizeri saveza komunista i tadašnjeg komunističkog režima. Među njima, iako je to među Hrvatima još uvijek “javna tajna”, bio je i značajan broj svećenika. Međutim, nakon 90-tih godina, pragmatičnim odlukama, i dalje ostaju dio političkog i vjerskog establišmenta, samo s drastičnom promjenom političkih uvjerenja i “petokrakom bačenom daleko u zapećak”.
Oni su ubijeni iz čiste mržnje, rekao je i naveo kako je više od 600 svećenika, časnih sestara i drugih vjerskih osoba ubijeno u Drugom svjetskom ratu i poraću.
Fra Miljenko Stojić povjerenik Komisije HBK i BKBiH za hrvatski žrtvoslov u hercegovačkim biskupijama, zahvalio se HNS-u i hrvatskoj vladi na pomoći u izgradnji Groblja mira. “Bog je naša zvijezda vodilja, a ne nikakve druge zvijezde i slična obilježja”, rekao je između ostaloga.
Komemoracija za hrvatske žrtve održana je povodom Europskog dana sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima nacizma, fašizma i komunizma koji se obilježava 23. kolovoza.
Državni tajnik u Središnjem državnome uredu za Hrvate izvan Hrvatske Zvonko Milas na komemoraciji je bio izaslanik predsjednika Vlade Andreja Plenkovića. On je sa saborskom zastupnicom Zdravkom Bušić položio vijenac i zapalio svijeće ispred spomen obilježja.
Hrvatska vlada nedavno je odobrila 350.000 eura za Memorijalni kompleks Groblje mira proglašavajući taj projekt od posebnoga interesa kako bi se promicala “istina o povijesnim događanjima, ali i njegovala kultura sjećanja na brojne hrvatske žrtve Drugog svjetskog rata i poraća u Bosni i Hercegovini”.
/Republika/