“Od ukupnog broja 9.758 migranata iskazalo je namjeru za podnošenje zahtjeva za azil, dok je mali broj njih podnio zahtjev, a taj broj je ispod 10 posto. To potvrđuje činjenicu da nisu zainteresirani za ostanak u BIH, već imaju namjeru ići dalje prema zapadnoj Europi”, rekao je Dragan Mektić na konferenciji za novinare u Banja Luci.
Govoreći o jučerašnjoj sjednici Operativnog štaba za pitanje migracija u Bosni i Hercegovini Mektić je naglasio da je vršena analiza broja migranata koji se trenutno nalaze u BiH.
“U posljednjih mjesec dana njihov broj se značajno smanjio i pretpostavljamo da boravi od 2.000 do 2.300 migranata, a znate da smo ranije govorili o broju između četiri i pet tisuća”, kazao je Mektić i dodao da je nemoguće imati točan podatak jer se registruju kod dolaska ali ne pri odlasku iz zemlje.
Naglasio je da i dalje nije odobren ni jedan azil migrantima, bez obzira što postoji određeni broj podnesenih zahtjeva.
“Netočne su sve manipulacije koje govore o nekontrolirano velikom broju migranata, o desetinama tisuća. Sjetite se priča koje su se pojavljivale o 150.000 da netko želi dovesti i promjeniti nacionalnu strukturu”, kazao je Mektić i dodao da podaci i brojevi govore sve, da se značajno smanjuje broj migranata u BiH i da odlaze iz zemlje što potvrđuje da je BiH zemlja tranzita, a ne krajnja destinacija migranata.
Prema njegovim riječima manipulacijama o broju migranata bavili su se domaći političari koji nisu imali valjan odgovor na krizu u RS i BIH, a kojima je lakše baviti se takvim manipulacijama nego problemom odlaska mladih iz RS i BiH.
On je istaknuo da će dodao da će dodatne policijske snage biti upućene na granicu i pojačati zaštitu pri ulasku u BiH zahvaljujući čemu će uz pojačan intenzitet odlaska iz BiH i dalje biti u prilici da smanjuju broj migranata u BiH.
“Odredili smo tri prihvatna centra – Bihać, Kladuša i Cazin, uspostavljaju se kapaciteti i hotel Sedra se popunjava. Taj problem ćemo staviti pod apsolutnu kontrolu”, kazao je Mektić.
Prema njegovim riječima trenutna situacija pokazuje da zemlje u okruženju imaju daleko veći problem sa migrantima.
Odgovarajući na pitanja novinara o tisućama migranata koji u Loznici čekaju ulazak u BiH rekao je da je to jedan od razloga zbog koji se dodatno pojačava zaštita granica.
Za određen broj migranata koji borave u BiH postoji osnov sumnje koji pokazuje da bi mogli pripadati radikalnim ili kriminalnim grupama.
“I ja sam iznenađen da je među njima onoliki broj uživatelja droga”, kazao je on.
Govoreći o krijumčarenju migranata napomenuo je da je do sada uhićeno oko 35 do 40 osoba.
“Tu se vrti ogroman novac, krijumčari zarađuju ogroman novac i ako nešto drastičnom zamjerim EU je što nije uspostavila kapacitet da na ovoj ruti, od Azije preko Europe spriječi tu vrstu organiziranog kriminala. EU je imala kapacitet i pravni osnov da se u ovoj ruti ne involvira toliki kriminal”, dodao je Mektić.
(Izvor: FTV/AA)