Oštre reakcije na račun Moore-a prenio je glasnogovornik Tužiteljstva Boris Grubešić, kazavši kako je to plod Mooreove frustracije jer je bio obuhvaćen određenim provjerama zbog umiješanosti u pojedine slučajeve, a koji se vode pred Sudom BiH (slučaj ‘Radončić i ostali’, op.a.), ističući kako se radi o “analizi rađenoj u Neumu na plaži”. Ne komentirajući previše navode u analizi, iz Tužiteljstva traže tko je naručio, tko je i kako platio ovu analizu, a kako se čini, nisu previše impresionirani niti sutkinjom Korner.
Kako prenosi BIRN, sutkinja Korner je zaključila da je nužno izvršiti pregled i kontrolu optužnica koje rade tužitelji Tužiteljstva BiH te da se treba prestati s praksom podizanja optužnica u cilju “ispunjenja norme“, ili pritisaka medija ili grupa žrtava.
Međutim, iz Tužiteljstva su reagirali na ove zaključke sutkinje Korner, a njenu analizu nazvali “navodnom” i napadom na pravosudne institucije.
“Ova navodna analiza je napad na pravosudne institucije. Način da šef Misije OSCE vrši upliv u predmete obuhvaćen je određenim istražnim radnjama u predmetu ‘Radončić i drugi’, kazao je glasnogovornik Tužiteljstva BiH, Boris Grubešić.
Jonathan Moore, šef misije OSCE-a odgovorio je da to nije pitanje “nekog rata i sukoba”, naglasivši da je predsjednik Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH, Milan Tegeltija, rekao da preporuke već imaju podršku te institucije.
Korner je navela da Tužiteljstvo BiH svoju pozornost treba usmjeriti na osumnjičene koji su imali zapovjedne odgovornosti, to jest na one osobe koje su naredili izvršenje zločina.
“U cilju smanjenja broja preostalih predmeta, preporučuje se da Tužiteljstvo BiH i sudci izvrše potpuni pregled predmeta u kojima još nije započeo postupak, kako bi utvrdili zadovoljava li neki od njih kriterije za ustupanje sudovima entiteta”, navela je Korner u analizi koju je u Sarajevu predstavila Misija OSCE u BiH.
Prema Korner, kada istraga ukaže na činjenicu da osumnjičeni ne zadovoljava kriterije vođenja postupka protiv njega pred Sudom BiH, Tužilaštvo BiH bi trebalo ustupiti istragu tužiteljstvima entiteta.
“Trebalo bi prestati s praksom podizanja optužnica protiv osumnjičenih u cilju ispunjenja norme, ostvarenja povoljnih statističkih pokazatelja ili usljed pritiska medija ili grupa žrtava. Ne bi trebalo trošiti dragocjeno vrijeme i resurse na nastojanje utvrđivanja identiteta ‘nepoznatih’, nisko rangiranih počinitelja koji su povezani s istragom protiv visoko rangiranog osumnjičenog. Naglasak bi trebao biti na kvalitetu, a ne na kvantitetu”, stoji u izvješću sutkinje Korner.
Također, Korner je preporučila da se uvedu obveze za tužitelje i istražitelje da pohađaju dodatni tečaj na temu elemenata zločina i oblika odgovornosti najmanje jedanput godišnje, tijekom prve dvije godine rada u Posebnom odjelu za ratne zločine Tužiteljstva BiH.
Kada je u pitanju glavni glavni tužitelj Tužiteljstva BiH, Goran Salihović, prema analizi sutkinje Korner, on bi trebao pokrenutti promjenu strukture, nužne za učinkovit rad Tužiteljstva BiH. Preporuka je da se imenuje izvršitelj na mjestu “šefa za vođenje postupka“, koji bi pružio pomoć u radu zamjenika glavnog tužitelja.
“Odgovornost glavnog tužitelja ne bi trebala obuhvaćati svakodnevno upravljanje radom na predmetima ratnih zločina. Ta odgovornost trebala bi biti povjerena zamjeniku glavnog tužitelja”, navedeni se u izvješću.
Jonathan Moore, šef misije OSCE-a kazao je da sutkinja Korner angažirana za izradu analize o procesuiranju ratnih zločina na osnovu razgovora sa sudcima i tužiteljima koji rade na tim predmetima.
“Same institucije, Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće (VSTV), Tužiteljstvo BiH i Sud BiH trebaju reagirati i realizirati preporuke, ako to žele”, kazao je Moore, napomenuvši da misija OSCE prati vođenje sudskih postupaka u BiH od 1996. godine.
Na upit zašto ranije nije angažirana sutkinja Korner kako bi uradila analizu, Moore je kazao da je njegov mandat u OSCE tek oko godinu i pol, izvijestio je BIRN.
Nakon što je sutkinja Korner u analizi kritizirala rad Tužiteljstva BiH na predmetima ratnih zločina, glasnogovornik te institucije Boris Grubešić je rekao kako ta analiza predstavlja udar na pravosudne institucije BiH.
Oštre reakcije na račun Moore-a prenio je glasnogovornik Tužiteljstva Boris Grubešić, kazavši kako je to plod Mooreove frustracije jer je bio obuhvaćen određenim provjerama zbog umiješanosti u pojedine slučajeve, a koji se vode pred Sudom BiH. Konkretno, u slučaju ‘Frahrudin Radončić i drugi’.
“Ova navodna analiza predstavlja izravan udar na pravosudne institucije BiH. Ovo je vjerojatno rezultat revanšizma i osobnih frustracija šefa misije zbog toga što je pokušao vršiti izravan upliv u određene predmete Tužiteljstva BiH kod određenih tužitelja tražeći nesmetan pristup svim predmetima što je protivno svim zakonskim propisima u BiH, a i zbog činjenice da je svojim ponašanjem doveo do toga da bude obuhvaćen određenim istražnim radnjama u predmetu istrage za ometanje rada pravosuđa u predmetu Radončić i drugi”, istaknuo je Grubešić te dodao:
“Ovu analizu koja je rađena na plaži u Neumu, svakako je smatramo neobjektivnom i zatražićemo od misije OSCE-a odgovore na određena pitanja, a svakako ćemo i upoznati nadležne institucije Ujedinjenih naroda i središte misije OSCE-a s ovim pokušajem rušenja pravosudnih institucija i izravnim utjecajem na nadležnosti države BiH”.
“Tužiteljstvo BiH u svom radu optužilo je 610 osoba za ratne zločine, naš kvalitet rada je 94 posto, 159 posto je norma. Više od 80 posto presuda na našim optužnicama su osuđujuće i samo to može govoriti o kvalitetu našeg rada. Za bilo kakvu objektivnu analizu potreban je rad većeg broja eksperata dugi niz godina jer se radi o dosta osjetljivoj materiji. Mi ćemo svakako od središta misije OSCE-a tražiti odgovore na pitanja tko je naručio predmetnu analizu, u koju svrhu, koliko je ona plaćena i tko je zaradio astronomske honorare na ovoj analizi kada imamo puno prioritetnijih stvari kao što je traženje nestalih osoba u BiH, problem ekshumacija i mnoge druge i ključne stvari u kojima nedostaju sredstva i koja zastaju zbog toga”, rekao je glasnogovornik Tužiteljstva BiH.
Nakon Grubešića, medijima se obratio i šef Misije OSCE-a u BiH Jonathan Moore koji je rekao kako poštuje i Grubešića i njegove kolege u Tužiteljstvu BiH, uključujući i glavnog tužitelja Salihovića i da mu je žao da čuje izjave da ovo izgleda kao neka vrsta rata između njega, OSCE-a i Tužiteljtva BiH.
“Žao mi je da čujem takvu reakciju, ali ja sam ipak uvjeren, da ako pročitaju tu analizu i ako poštuju i praktične prepopruke na kraju te analize, da će zaključiti da to nije pitanje rata ili sukoba između tih institucija. Predsjednik VSTV-a Tegeltija je čak i potvrdio prije nekoliko minuta da imamo punu podršku VSTV-a od početka svega ovoga.
Citirao sam to mišljenje VSTV-a od studenog 2006. godine koji daje nama neograničen pristup. Iz nekih razloga tijekom analize, VSTV je sve to odobrio, a Tužiteljstvo nije ispunilo svoje obveze prema VSTV-u ni prema nama. Sutkinja Korner je vrlo stručna osoba, ima i svoje zaključke i to nije pitanje borbe već pitanje preporuke.
Mi ne možemo nešto nametnuti ako nisu zadovoljni preporukama. Izgleda da su djelomično zaključili da nisu zadovoljni ali neću ja zaključiti kakav je stav i tih institucija samo na osnovu izjave Grubešića”, komentirao je Moore.
/Republikainfo.com/