Predsjedateljica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjana Krišto u službenom je posjedu susjednoj Hrvatskoj a na poziv predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja plenkovića. Ona se susrela s hrvatskim premijerom Plenkovićem, hrvatskim predsjednikom Zoranom Milanovićem te predsjednikom Hrvatskog sabora Gordanom Jandrokovićem.
Plenković: Nećemo graditi fizičke barijere na granicma
“Čestitam gospođi Borjani Krišto na izboru, izrazito mi je drago da se Vijeće ministara ovaj put formiralo zaista brzo i učinkovito. Želim joj puno uspjeha u radu, reformskom procesu i napretku na europskom putu”, rekao je Plenković.
Istaknuo je kako želi da se nastave uspostavljati dobrosusjedski odnosi sa BiH, da pomognu BiH da nakon stjecanja kandidata za članstvo u EU, se steknu i uvjeti za pregovore i da BiH što prije ulovi priključak i krene naprijed europskim putem.
“Danas smo dogovorili da se u lipnju u Zagrebu održi zajednica sjednica Vijeća ministara BiH i Vlade Hrvatske kako bismo dali implus jačanju suradnje. Želimo također da naša suradnja u pogledu kontole nezakonitih migracija bude unaprijeđena. Politički je stav Vlade Hrvatske da mi, niti želimo, niti ćemo graditi fizičke barijere na granicama. To je naše čvrsto opredjeljenje. Umjesto gradnje takvih fizičkih zapreka, mi želimo unaprijediti suradnju policija, MUP-a, unaprijediti sve druge aspekte nadzora granica i na taj način poslati poruku otvorenosti suradnje, a istovremeno sprečavanja nezakontih migracija“, naglasio je Plenković.
On je naglasio kako želi nastavak procesa izborne reforme.
“Kako bi svi narodi, a prije svega mislim na Hrvate, imali poštene i fer izbore”, kazao je Plenković.
Izrazio je nadu i da će se brzo formirati vlada na federalnoj razini. Kazao je i da je njihov cilj da se nastavi Južna interkonekcija, a na vlastima je BiH da se stvore i pravne pretpostavke za plan tog projekta. Krišto se ovom prilikom zahvalila Hrvatskoj na potpori BiH na europskom i NATO putu.
“Sada je na nama da činimo reforme na tom putu, ispunimo uvjete koji se od nas očekuju. Od našeg unutarnjeg političkog dijaloga ovisit će kojom ćemo dinamikom ići”, rekla je Krišto.
Na pitanje postoji li mogućnost dolaska do rješenja izbornog zakona, Krišto je odgovorila: “To je interes prije svega BiH i to treba interes svakog od konstitutivnih naroda. Moramo učiniti sve da hrvatski narod bude jednakopravan po pitanju izbora predstavnika u političkim institucijama”.
Milanović: Podrška ubrzanju promjene izbornog zakonodavstva
Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović razgovarao je danas s predsjedateljicom Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjanom Krišto koja boravi u službenom posjetu Republici Hrvatskoj, priopćeno je iz Ureda predsjednika Hrvatske.
“Predsjedateljica Vijeća ministara BiH Krišto upoznala je predsjednika Milanovića s aktualnom političkom i gospodarskom situacijom u Bosni i Hercegovini nakon konstituiranja nove vlasti u BiH te o prioritetima rada Vijeća ministara BiH. Istaknula je kako su euroatlanske integracije BiH i reformski procesi u fokusu rada Vijeća ministara BiH, pri čemu je posebno naglasila potrebu žurnih izmjena izbornog zakonodavstva u skladu s presudom Ustavnog suda BiH i presudama Europskog suda za ljudska prava”, navodi se.
Dodaje se da je Milanović podržao nastojanja novog Vijeća ministara BiH da se ubrzaju promjene izbornog zakonodavstva.
“Predsjednik Milanović podržao je nastojanja novog Vijeća ministara BiH da se ubrzaju promjene izbornog zakonodavstva kojima bi se osigurala konstitutivnost, ravnopravnost i legitimna zastupljenost sva tri naroda BiH u svim tijelima vlasti. Isto tako, potvrdio je kako će Hrvatska, kao i do sada, ostati snažan glas i zagovaratelj Bosne i Hercegovine u Europskoj uniji”.
Jandroković: Briga za Hrvate u Bosni i Hercegovini ustavna obveza Republike Hrvatske
Na sastanku s predsjednikom Hrvatskog sabora Gordanom Jandrokovićem zaključeno je kako su obostrano potvrđeni vrlo prijateljski i dobrosusjedski bilateralni odnosi te želja za njihovim produbljivanjem. Dvije zemlje prirodno su upućene jedna na drugu, među ostalim državnom granicom dugom više od 1000 km, zajedničkom poviješću te činjenicom da su Hrvati jedan od tri konstitutivna naroda u Bosni i Hercegovini.
Odnose tradicionalno prati i izvrsna gospodarska suradnja, što potvrđuju brojni pokazatelji. Primjerice, 30% svih hrvatskih inozemnih ulaganja odlazi u Bosnu i Hercegovinu, a robna razmjena dviju država tijekom prvih deset mjeseci 2022. godine porasla je za više od 50%. Istaknut je i potencijal daljnjeg intenziviranja gospodarskih odnosa, kao i suradnje na razini parlamenata i drugih institucija dviju država.
Hrvatska je Bosni i Hercegovini najbliža članica Europske unije i NATO-a, a upravo odabir Hrvatske za prvi inozemni službeni posjet predsjedateljice Vijeća ministara potvrđuje važnost koju bosansko-hercegovačka strana pridaje međusobnim odnosima. Predsjedateljica Krišto posjet je predstavila i kao prijateljski odgovor, odnosno znak zahvalnosti Bosne i Hercegovine na potpori koju Hrvatska pruža – od područja europskih integracija do brojnih kulturnih, obrazovnih, infrastrukturnih i drugih projekata. Izvijestila je i o prioritetima Vijeća ministara te političkim aktualnostima u Bosni i Hercegovini, uključujući i proces formiranja vlasti na razini Federacije.
Predsjednik Hrvatskog sabora je podsjetio kako je briga za Hrvate u Bosni i Hercegovini ustavna obveza Republike Hrvatske. Očuvanje njihove ravnopravnosti i osiguravanje legitimne zastupljenosti sva tri konstitutivna naroda predsjednik Sabora ocijenio je ključnim za funkcionalnost države. U tom kontekstu, dovršetak reforme Izbornog zakona bio bi važan doprinos političkoj stabilizaciji, ali i korak u smjeru jačanja povjerenja unutar BiH. Na tim osnovama znatno bi lakše bilo graditi europsku budućnost Bosne i Hercegovine.
Čestitavši na dobivanju statusa zemlje kandidatkinje za članstvo u EU, predsjednik Jandroković potvrdio je hrvatsku spremnost za nastavkom političke, diplomatske i tehničko-stručne pomoći na tom putu. Proces pristupanja Europskoj uniji zahtijeva iznimnu institucionalnu predanost država kandidatkinja u ispunjavanju kriterija i provedbi potrebnih reformi. No, u aktualnim geopolitičkim okolnostima ti su napori najbolje ulaganje u dugoročnu sigurnost i otpornost, kako Bosne i Hercegovine tako i ostalih zemalja jugoistočne Europe, istaknuo je završno predsjednik Hrvatskog sabora, navodi se u priopćenju s ovog sastanka.
Kako stoji u priopćenju iz Ureda predsjednika RH, predsjednik Milanović i predsjedateljica Krišto složili su se kako je potrebno intenzivirati suradnju između dviju susjednih i prijateljskih država u predstojećem razdoblju, a hrvatski predsjednik čestitao je Krišto na imenovanju na dužnost predsjedateljice Vijeća ministara BiH i poželio joj uspjeh u radu.
/Desk/