Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom
    • Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu
    • Izložba fotografija Faruka Kajtaza: Anarchy in photography’ – Mostar okom kamere mobitela
    • Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka
    • Sasvim uobičajeni zvukovi mogli bi biti razlog zašto vam je teško fokusirati se i učiti
    • Papa Lav poduzima prvi korak u vezi spolnog zlostavljanja u Katoličkoj Crkvi
    • Porezi na električnu energiju su preveliki
    • Preminuo poznati glumac iz hit serije ‘Reži me‘. Javnost nije znala da se borio s teškom bolešću
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Komšić pisao Bruxellesu da SAD i EU pogoduju Čoviću i Dodiku, a oni odgovorili: “Pozivamo sve političke aktere da se suzdrže od spekulacija i stvaranja bespotrebnih tenzija”

    republikaBy republika02.04.2021No Comments4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Veleposlanstva Francuske, Italije, Njemačke, SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva, Izaslanstva EU i specijalnog predstavnika EU u BiH uputile su zajedničku izjavu o europskom putu i reformamam u BiH, ali i odgovorili na kritike člana Predsjedništva Željka Komšića prema međunarodnoj zajednici, odnosno, europskoj i američkoj administraciji u BiH.

    “2021. godina u kojoj se ne održavaju izbori pruža jedinstvenu priliku BiH za napredak s reformama koje su jasno utvrđene u 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Europske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u EU. To je moguće samo ako svi politički i institucionalni akteri, zajedno s organizacijama civilnog društva, akademskom zajednicom i širom javnošću, budu u značajnoj mjeri uključeni”, ističe se u zajedničkoj izjavi.

    Podsjeća se kako su se lideri u BiH obvezali na ove ciljeve te da je važno da iz vida ne izgube ovu priliku i ne sputavaju napredak zemlje.

    “Transparentnost i inkluzivnost ključni su za širi uspjeh, međutim česti pokušaji da se pogrešno predstavi ili iskrivi uloga i namjera pojedinih međunarodnih aktera u Bosni i Hercegovini, uključujući Europsku uniju i Sjedinjene Američke Države, kontraproduktivni su za važne reformske procese koji su nužni da bi se povećalo demokratsko učešće, osnažila vladavina prava, dala podrška ekonomskoj konkurentnosti i vratilo povjerenje građana”, sa značajnom dozom kritičnošću navode veleposlanici SDA, Francuske, Italije, Njemačke i UK te izaslanstva EU i specijalnog predstavnika u BiH.

    “Pozivamo sve političke aktere da se suzdrže od spekulacija i stvaranja bespotrebnih tenzija, te da umjesto toga svoju pažnju usmjere na rad i konstruktivni dijalog koji je potreban kako bi BiH krenula naprijed na svojem odabranom putu ka EU”, stoji na kraju njihove zajedničke izjave.

    Ovo je i svojevrsni odgovor na ‘non-paper’ člana Predsjedništva BiH Željka Komšića ministrima vanjskih poslova EU-a, pišući o svom viđenju političkih odnosa u BiH. Komšić je Srbiju i Hrvatsku ponovno okarakterizirao kao zemlje susjede koje se miješaju u unutarnju politiku u BiH, HDZ BiH i SNSD je naveo kao stranke koje žele zatementirati etničku podjelu, a oštre kritike je uputio i međunarodnoj zajednici.

    Što je Komšić napisao u kritici prema EU i SAD-u

    “Dvosmisleno i neiskreno ponašanje Misije Europske unije u Bosni i Hercegovini, koja vidno nastoji ‘nešto dati Čoviću’ vršeći pritisak na druge političke stranke i političke aktere, iako se radi o stvarima koje nisu dio politika Europske unije”, Komšićea je kritika prema europskoj i američkoj administraciji.

    “Vrlo je zbunjujući sadašnji kontekst suradnje Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država, u svezi s reformskim procesima u Bosni i Hercegovini, kao što su reforme ustava i Izbornog zakona BiH, u smislu nedostatka liderstva jedne ili druge strane, kao i jasne koordinacije u reformskim procesima”.

    “Zabrinjavajuća je razina servilnosti Misije EU u Bosni i Hercegovini prema zahtjevima koji dolaze iz SNSD-a (Dodik) i HDZ-a (Čović) na način da se traži prostor da se njihovim zahtjevima udovolji, iako takvi zahtjevi nisu na liniji jačanja državnih institucija, niti donošenja odluka u korist svih građana Bosne i Hercegovine, te skoro nikakva komunikacija s političkim strankama koje zagovaraju građanski koncept ili jednakopravnost svih građana u skladu s Mišljenjem Europske komisije”.

    “Primjeri: neiskren odnos Misije EU u Bosni i Hercegovini u povodu prijedloga izmjena Ustava i Izbornog zakona BiH, zatim novog Zakona o javnim nabavkama BiH, seta zakona o reformi Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća (VSTV) kroz donošenje Zakona o visokom sudskom vijeću, Zakona o visokom tužiteljskom vijeću i Zakona o uredu disciplinskog tužitelj, za koje je Misija EU odgovarala predlagača i tražila odustajanje, nastojeći da to predlože kadrovi HDZ-a, što se nikad nije dogodilo. Prijedlog izmjena Zakona o VSTV-u, koji je forsirala Misija EU u Bosni i Hercegovini, Venecijanska komisija je ocijenila kao loš i neodgovarajući sa stanovišta europskih standarda i prakse”.

    “Povlađivanje HDZ-u (Čović) u svezi s izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, što Misija EU u Bosni i Hercegovini kontinuirano radi, u smislu da se od bosanskohercegovačkih stranaka traži da prihvate nešto što je Međunarodni sud iz Haaga utvrdio kao udruženi zločinački poduhvat (UZP) ili stvaranje etnički čistih teritorija (izbornih jedinica) putem kojih bi službeni Zagreb kroz jednu sestrinsku političku stranku imao permanentnu kontrolu i utjecaj na odlučivanje u Bosni i Hercegovini”.

    “Nedovoljna odlučnost Misije EU u Bosni i Hercegovini u različitim pitanjima koja nisu utvrđena Daytonskim mirovnim sporazumom ili su usmjerena na njegovu korekciju u korist etničkih politika koje forsiraju totalitarni sustav upravljanja, a na štetu demokracije, ljudskih prava i temeljnih sloboda svih građana Bosne i Hercegovine, što je jedan od stubova Europske unije”.

    “Sve što Misija EU u Bosni i Hercegovini radi, stvara atmosferu da je njima stalo samo do statističkih pokazatelja da je posao obavljen (job done) kako bi to javili sjedištu Europske unije u Bruxellesu, a da pri tome ne ulaze u sadržaj reformskih aktivnosti, koje često znaju biti izvan interesa građana Bosne i Hercegovine”.

     

    /Republikainfo.com/

    BiH Dragan Čović EU izdvojeno SAD Željko Komšić
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu

    05.07.2025

    Dodik više nije bjegunac od pravosuđa – Sud BiH, na zahtjev Tužiteljstva BiH, ukinuo mu tjeralicu i pritvor: “Umoran sam od svega”

    05.07.2025

    Zašto “nismo svoji” kada je prevruće? – Visoke temperature pogoršavaju stres, poremećaje spavanja i već postojeće mentalne bolesti

    04.07.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom

    Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu

    Izložba fotografija Faruka Kajtaza: Anarchy in photography’ – Mostar okom kamere mobitela

    Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka

    Sasvim uobičajeni zvukovi mogli bi biti razlog zašto vam je teško fokusirati se i učiti

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.