Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Američki gulag – Trump otvorio prihvatilište za migrante usred močvare, ‘osigurano’ aligatorima i zmijama: “Ako pobjegnete trčite cik-cak. Šanse za bijeg vam rastu za 1%”
    • Dodik: Nećemo u RS-u dopustiti raspoređivanje 50.000 migranata iz Europe
    • Incident u NSRS-u i zamalo tuča: Stevandić isprovocirao Vukanovića: “Za psihijatrije” i “svinjo, majmune debeli”…
    • EK demantirala – Vučić rekao kako je s von der Leyen bio dugo, a ona kako je bilo kratko i usputno
    • Počinje rat: Trump predlaže da se Muskovoj tvrtci ukinu subvencije, spominje se i deportacija, a ovaj zagovara osnivanje nove stranke
    • Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%
    • Iran zabranio Starlink – kazna zatvor ili bičevanje
    • Iz SDA oštro kritizirali Trojku, a za Nikšića traže istragu zbog imenovanja Hadžiomerovića za generalnog direktora RTV FBiH
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Energetika

    Koji će biti smjer energetske politike u drugom mandatu Donalda Trumpa?

    republikaBy republika15.11.2024No Comments4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Portal Geopolitika.news donosi analizu analizu i prosudbu prof.dr.sc. Igora Dekanića, a koji, baveći se ekonomikom i geopolitikom energije, dugo prati energetsku situaciju i orijentaciju Sjedinjenih Američkih Država, oko pitanja hoće li nova republikanska administracija SAD-a u drugom mandatu predsjednika Donalda Trumpa doista promijeniti energetsku orijentaciju kao što predviđaju brojni analitičari poslije njegove izborne pobjede?

    Početkom 21. stoljeća SAD je započeo proces promjene energetsko – geopolitičke strategije i nagovijestio da će pristupiti i promjeni osnovnih energetsko – geopolitičkih ciljeva na Bliskom istoku. Amerikanci su razvojem tehnologije hidrauličkog frakturiranja u horizontalnim bušotinama, i eksploatacije rezervi fluidnih ugljikovodika u slabo propusnim stijenama u novim okolnostima ponovno stekli svjetsko vodstvo u proizvodnji i plina i nafte. Time je tehnologija eksploatacije nekonvencionalnih zaliha ugljikovodika oslobodila SAD od potrebe uvoza nafte i relaksirala potrebu nadzora Bliskog istoka.

    Poslije pobjede u hladnom ratu SAD i porasta domaće proizvodnje ugljikovodika, SAD se etablirao kao vodeći proizvođač fluidnih ugljikovodika, čime su Amerikanci u materijalnom smislu osigurali pobjedu u hladnom ratu te poduprli globalnu dominaciju poslije toga.

    U knjizi citiranoj na početku ovog komentara (Izvor br. 1) autor je naveo tada poznate iznose rezervi i resursa fluidnih ugljikovodika iz nekonvencionalnih ležišta, poput nisko propusnih nalazišta u škriljcima i ostalih nekonvencionalnih nalazišta. Aktiviranjem većeg dijela tih rezervi i resursa SAD je sada ponovno najveći proizvođač nafte i plina te izvoznik naftnih derivata i ukapljenog prirodnog plina uz zadovoljavanje vlastitih potreba za ugljikovodicima.

    U prosudbi energetske politike predsjednika Trumpa u prvom mandatu, 2017. i dalje, autor ovog komentara je napisao kako „koncepcija američke energetske politike u budućnosti neće se mnogo odmaknuti od tržišnog koncepta, liberalne ekonomske doktrine i konzervativnog ustrajanja na dosadašnjim resursima energetske osnove SAD-a, tehnološkim postignućima i globalnim liderima američke energetske strukture i tvrtki“[9].

    Slično bi se moglo i sad prosuđivati, jer SAD će vrlo vjerojatno održavati orijentaciju na domaću proizvodnju fluidnih ugljikovodika uz re-industrijalizaciju zemlje na tom temelju kao i potporu američkim globalnim energetskim, industrijskim i financijskim tvrtkama produljenjem politike geopolitičke dominacije SAD-a.

    Pri tome će u ovom mandatu predsjednik Trump možda biti suptilniji u vezi Pariškog sporazuma, kojeg je tada jednostavno napustio, a poslije toga, predsjednik Joe Biden vratio SAD među potpisnike Sporazuma. Naime, sada u drugom mandatu jedan od najvažnijih podupiratelja izbora Donalda Trumpa, te kako je najavljeno, i jedan od najvažnijih suradnika u njegovoj novoj administraciji bit će jedan od najvećih američkih industrijalaca te globalno vodećih investitora u nove energetske tehnologije i sustave, Elon Musk.

    Sredinom i pod kraj drugog desetljeća 21. stoljeća, unatoč dominaciji SAD-a, postaje sve jasnije kako započinju značajne gospodarske, a za njima i političke promjene. Izvoz primarne energije s Bliskog istoka okreće se od Europe i SAD-a prema brzo rastućim azijskim ekonomskim divovima, Kini i Indiji. Svijet postaje politički multi-polaran, pri čemu energija i raspolaganje energetskim resursima ostaje geopolitička konstanta. U budućim geopolitičkim kombinacijama sve više će se uzimati u obzir i nove energetske sirovine, koje se koriste u novim energetskim tehnologijama i energetskim sustavima. To će u globalnoj strukturi korištenja energije imati sve veći udio usporedno s ubrzavanjem globalne energetske tranzicije u smjeru održive energetike i prihvatljivije strukture primarnih izvora energije.

    Zbog svega toga, američka energetska politika će, uzimajući u obzir mogući novi hladni rat u Aziji, forsirati domaće fluidne ugljikovodike, uz pažljivo održavanje savezništva sa zemljama Bliskog istoka, velikim izvoznicama nafte i plina sa sve većim tržištem u Aziji, posebice u Kini i Indiji.

    Ovo oslanjanje na naftu i plin, nuklearnu energiju i energetske sustave koji su na njima utemeljeni, trajat će usporedno s prijeporima i potencijalnim sukobima sve dotle dok zrakoplovi, tenkovi, ostala borbena vozila i veći dio pomorskih vojnih plovila imaju za pogon derivate fluidnih ugljikovodika.

    Tekst u cijelosti možete pročitati OVDJE.

    /Desk/

    #energetika Donald Trump nafta nuklearna energije plin SAD
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Američki gulag – Trump otvorio prihvatilište za migrante usred močvare, ‘osigurano’ aligatorima i zmijama: “Ako pobjegnete trčite cik-cak. Šanse za bijeg vam rastu za 1%”

    02.07.2025

    Počinje rat: Trump predlaže da se Muskovoj tvrtci ukinu subvencije, spominje se i deportacija, a ovaj zagovara osnivanje nove stranke

    01.07.2025

    Kineski BYD ulaže 81 milijun eura u proizvodnju električnih autobusa u Mađarskoj

    30.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Američki gulag – Trump otvorio prihvatilište za migrante usred močvare, ‘osigurano’ aligatorima i zmijama: “Ako pobjegnete trčite cik-cak. Šanse za bijeg vam rastu za 1%”

    Dodik: Nećemo u RS-u dopustiti raspoređivanje 50.000 migranata iz Europe

    Incident u NSRS-u i zamalo tuča: Stevandić isprovocirao Vukanovića: “Za psihijatrije” i “svinjo, majmune debeli”…

    EK demantirala – Vučić rekao kako je s von der Leyen bio dugo, a ona kako je bilo kratko i usputno

    Počinje rat: Trump predlaže da se Muskovoj tvrtci ukinu subvencije, spominje se i deportacija, a ovaj zagovara osnivanje nove stranke

    Kolumne

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.