Fotografija tajanstvenog kineskog nevidljivog ratnog broda, s nepotvrđenim značajkama i brzim razvojem, nagovještava značajan napredak u tehnologiji slabe uočljivosti na moru.
Nedavno objavljena slika kineske tajnovite “nevidljive” korvete ili lake fregate na društvenim medijima, izazvala je znatiželju, posebno u pogledu značajke za koju se u početku pretpostavljalo da je HQ-10 bacač projektila zemlja-zrak. Fotografija koja je nedavno obišla društvene mreže otkriva usidren kineski ratni brod i prikazuje pogled na njega sa stražnje lijeve strane. Plovilo zasad ostaje neidentificirano, a njegovo ime i oznaka još uvijek nisu poznati, piše portal The War Zone.
Dizajn broda karakteriziraju glatke ravne površine s minimalnim izbočinama, što vjerojatno ukazuje na naglasak na za radar slabo uočljivim (stealth) značajkama. Na ranijim slikama, lanser montiran na stražnjoj strani nadgrađa činio se kao obrambeni sustav HQ-10, nalik sustavu RIM-116 Rolling Airframe Missile (RAM) američke proizvodnje. Međutim, nova fotografija sugerira drugačije, jer čini se da lanseru nedostaju ćelije za projektile, umjesto kojih ima tek jedan otvor. To bi moglo značiti da se u njemu nalazi elektro-optički uređaj, lasersko oružje usmjerene energije ili da možda služi kao maketa koja oponaša dimenzije HQ-10 ili sličnih sustava. Prava svrha tog dijela kineskog ratnog broda zasad i dalje ostaje misterij.
Uočene anomalije
Nagađanja su također okruživala glavni brodski top, koji je skriven unutar slabo vidljive kupole. Neki promatrači sugeriraju da bi i taj top mogao biti maketa, s obzirom na njegov jednostavan izgled, ali i to ostaje nepotvrđeno. Slika pruža malo uvida u pretpostavljeni vertikalni sustav lansiranja, kojeg bi inače karakterizirale šarke poklopaca smještenih ispred nadgrađa.
Laser na kineskom ratnom brodu
Druge uočene anomalije uključuju nepostojanje vidljivih vrata koja povezuju pilotsku palubu s hangarom i nedostatak otvora za tegljeni sonar. To je dovelo do sugestija da plovilo možda uopće nema unutarnji hangar, nego da ima pilotsku palubu za ograničene operacije dronova ili helikoptera, piše The War Zone.
Jarbol na vrhu nadgrađa podsjeća na japanski UNICORN integrirani nevidljivi antenski sustav, ali njegova manja veličina postavlja pitanja o njegovom sadržaju. Odsutnost antena i radarskih reflektora u skladu je s očekivanjima za takozvani stealth brod, iako je stupanj tog minimalizma iznenađujući.
Čemu služi taj brod?
Teorije o namjeni tog kineskog ratnog broda kreću se od toga da je on testno plovilo za mjere smanjenja vidljivosti, do toga da je riječ o plovilu koje demonstrira potpuno električni hibridni pogonski sustav, sličan razaraču američke mornarice klase Zumwalt. Takav sustav nudi prednosti u učinkovitosti, mogućnosti preživljavanja i fleksibilnosti za napajanje naprednih senzora i budućeg oružja.
Kinezi grade brod koji će biti spoj jurišnog broda i nosača zrakoplova
Kina ponovno zapanjila vojne stručnjake, ubrzano grade brod kakav nema niti jedna druga svjetska sila
Brzi razvoj broda, od izgradnje u kolovozu 2023. godine do ispitivanja na moru do kraja iste godine, naglašava zastrašujuće kineske vojne brodograditeljske sposobnosti. Budući da taj misteriozni brod nagovještava šire ambicije, uskoro bismo mogli svjedočiti daljnjem napretku u dizajnu kineskih “nevidljivih” ratnih brodova.
(izvor: dnevnik.hr)