Mještani se uslijed nekontroliranog vađenja šljunka pribojavaju urušavanja njihovih kuća, a poteškoće im pravi i prašina koja se podiže prilikom vađenja šljunka koja im uništava plantaže smilja koje se nalaze odmah uz iskopine. Mještani su naveli kako, obraćanja nadležnom Županijskom ministarstvu i inspekciji koja je izlazila na lice mjesta nisu bila učinkovita zbog korumpiranosti u cijelom procesu.
Izlazak inspekcije
O cjelokupnom problemu očitovao se i Amer Zagorčić ministar gospodarstva HNŽ koji je istaknuo kako je inspekcija tijekom prošle godine na lice mjesta izlazila pet puta.
“Ono što zakon kaže je da se eksploatacija na tome mjestu može vršit samo u skladu s određenim propisima. Ukoliko ti propisi budu ispoštovani, dalji radovi će se moći izvršavati, no ukoliko bude bilo kakvih nepravilnosti inspekcija ministarstva će odmah reagirati”, kazao je Zagorčić za Dnevni list. Ministar je također naveo kako tvrtka “Aridos” ima koncesiju za iskopavanje šljunka u Jasenici koju je odobrila Vlada HNŽ, no građani tvrde da je istoimena tvrtka dobila koncesiju na parceli 954/1, a da iskop vrše ilegalno na parceli koja se nalazi 300 metara pored navedene.
Izvanzakonske radnje?
“Cijeli materijal, uključujući alate i strojeve prebacili su na drugu parcelu za koju nisu dobili apsolutno nikakvu dozvolu. Za sve ovo obaviješten je Federalni MUP koji već poduzima određene zakonske mjere. Aridos zavarava inspektore jer im po izlasku na teren predočava dozvole koje vrijede za drugu lokaciju, a ne za ovu u kojoj oni kopaju”, istaknuo je jedan od mještana, ime poznato redakciji. Dragan Obradović glavni inspektor Ministarstva gospodarstva HNŽ nije htio ulaziti dublje u ovo tematiku jer kako kaže cjelokupni postupak nalazi se pred sudom, piše Dnevni list.
“Ne želim da se očitujem o bilo čemu što nije u našoj nadležnosti. Mi smo ovih dana dobili poziv da odemo na lice mjesta jer se kod iskopa nalazi objekt za preradu šljunka koji nema određeno odobrenje. Inspektor je naložio tvrtki Aridos zabranu korištenja tog objekta za preradu, a ne za eksploataciju za koju oni imaju dozvolu” dodao je Obradović. Nikoga iz tvrtke Aridos jučer nismo uspjeli kontaktirati jer njihov broj telefona u službi poštanskih informacija nije zaveden.
Mještani koji su potpisali peticiju
Peticiju za stopiranje radova na vađenju šljunka u Jasenici potpisali su mještani: Davor Buhovac, Pero Buhovac, Dalibor Buhovac, Dražen Smoljan, Nikola Smoljan, Berislav Smoljan, Mili Katica i Damir Smoljan.
Iz Aridosa tvrde: Sve je po zakonu
S druge strane Damir Drmać, vlasnik i direktor tvrtke Aridos d.o.o. tvrdi da su mještani Jasenice koji su potpisali peticiju, iznijeli niz neistina kako bi stopirali radove navedene tvrtke.
Tvrdi kako od osnutka do danas ova tvrtka radi u kladu sa zakonom i da nema nikakve osnove prema kojoj bi nekoliko žitelja Jasenice moglo tvrditi da njegova tvrtka krši zakon i u jednom segmentu.
„Od početka godine do sada kod nas je dolazilo više od 15 raznih inspekcija koju su navedeni žitelji Jasenice pozvali radi nekakvog kršenja zakona. Svaka od tih inspekcija se uvjerila da mi nemamo nepravilnosti u svome poslovanju. Ti žitelji su išli čak dotle da su nas prijavili za nelegalno trošenje struje. Inspektor koji je izišao na teren radi te prijave se, kada je vidio da je kod nas trošenje struje potpuno regularno, samo nasmijao. Naročito ne stoji tvrdnja da mi vršimo vađenje šljunka u neposrednoj blizini kuća. Naša lokacija se nalazi najmanje 500 metara od naselja i kuća.
Mi eksploatiramo pijesak isključivo u eksploatacijskom polju. Kako je moguće da im se našim potkopavanjem mogu urušiti kuće kad je naše polje udaljeno više od 500 metara od kuća. Studij utjecaja na okoliš je pokazao kako u zraku na području oko tvrtke nema prisutnosti čestica prašine. Zbog toga ne stoji tvrdnja da zbog našeg poslovanja trpe njihove nasade smilja. Tijekom proizvodnje koristimo vodene procese ispiranja koji neutraliziraju prašinu. To je potvrdio i stručni studij utjecaja na okoliš“, reagirao je u izjavi za Dnevni list prozvani direktor poduzeća na kojeg se tuže Jaseničani.
Kako će ovaj slučaj na kraju završiti, s obzirom na činjenicu da je problem na relaciji mještana Jasenice-poduzeće Aridos prisutan već duže vrijeme, po svemu sudeći odlučiti će županijsko Tužiteljstvo, odnosno, mjerodavni sud.
/Republikainfo.com/