Nakon što je Mahsa Amini ubijena u pritvoru zbog navodnog neprimjerenog nošenja hidžaba, iransko pravosuđe je do sada objavilo da je 11 ljudi ubijeno zbog prosvjeda. Obješen je i reper Mohsen Shekari.
Međutim, kako prenosi HINA pisanje iranskih medija, smrtna kazna prijeti za najmanje 24 Iranaca zbog sudjelovanja u prosvjedima na kojima se kritizirala vlast, prema izvješću objavljenom u subotu.
Podsjetimo i na to da je ministrica vanjskih poslova Bisera Turković prije nekoliko dana ugostila ministra vanjskih poslova iz Irana, a u njenim izjavama nakon sastanka nije bilo ni prizvuka pitanjima i negodovanju na zbivanja u Iranu – čak što više – bh ministrica pokušala je minimizirati ono što se događa pod vladavinom aktualnog režima u toj zemlji.
Nakon što je Iran najavio prvo pogubljenje prosvjednika osuđenog zbog nedavnih protuvladinih nemira, Mohsen Shekari obješen je u jutro 7. prosinca. Izvijestili su to državni mediji nakon što je Shekaria Revolucionarni sud proglasio krivim za ‘neprijateljstvo protiv Boga’. Optužen je kao ‘izgrednik’ koji je 25. rujna blokirao glavnu cestu u Teheranu i nožem ranio pripadnika paravojnih snaga Basij.
Mahmood Amiry-Moghaddam, direktor organizacije Iran Human Rights, na svom Twitteru objavio je vijest o smrti Mohsen Shekaria. Takđer se nadovezao na to kako će se pogubljenja prosvjednika početi svakodnevno provoditi osim ako se iranske vlasti ne suoče s ‘brzim praktičnim posljedicama na međunarodnoj razini’.
Prosvjedi koje vode žene proširili su se na 160 gradova u svih 31 provinciji zemlje i smatraju se jednim od najozbiljnijih izazova Islamskoj Republici od revolucije 1979. godine. Iranski čelnici ih smatraju i prikazuju kao nemire koje su potaknuli strani neprijatelji zemlje, a do sada je najmanje 475 prosvjednika ubijeno.
Etemad, iranski dnevni list, objavio je popis koji su sastavile sudske vlasti a na kojem je 25 prosvjednika optuženih za “vođenje rata protiv Boga”, što je optužba koja prema islamskom zakonu nosi smrtnu kaznu.
Sudske vlasti su najavile da će se pogubljenja nastaviti. Međutim, Etemad je u izvješću apelirao na sud da revidira smrtne kazne i izbjegne daljnja smaknuća. Shekarijeva egzekucija je izazvala snažnu osudu u Iranu i u inozemstvu. No, iranski politički vođe, uključujući predsjednika Ebrahima Raisija, opisali su pogubljenje kao legitiman odgovor na nemire diljem zemlje. Prosvjednici su prijetili odmazdom, dijeleći na društvenim mrežama poruku “Čekajte našu osvetu”.
Iranci u inozemstvu u međuvremenu planiraju održati niz prosvjednih skupova na kraju tjedna. Prosvjedi su prouzročeni smrću iranske Kurdinje Mahse Amini 16. rujna. Umrla je u policijskom pritvoru nakon što je uhićena zbog kršenja islamskog pravila odijevanja. Pored međunarodnih sankcija vezanih uz iranski nuklearni program, Teheran se sada suočava i sa sankcijama zbog kršenja ljudskih prava.