U Sarajevu se jučer dogodio incident kada je jedan muškarac presreo je kolonu pod pratnjom ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića zbog bahate vožnje. Često smo svjedoci agresivnog ponašanja u prometu pratnje mnogih osoba pod zaštitom, upozorenja preko razglasa da ime se ostali vozači sklone s puta, sirena koji prate takva upozorenja, često ničim opravdene, prebrze vožnje itd. Ovakvo, vrlo često, prometno-nasilničko ponašanje doslovno ljuti i iritira građane, a najviše sudionike u prometu, posebno starije ili malđe dogi koje sbunjuju ili uspaniče.
Na snimku koji je objavljen na društvenim mrežema vidi se kako se muškarac u nekoliko navrata “nagurava” s ljudima iz Nešićeve pratnje. Nešić je nakon incidenta izjavio kako se ne osjeća sigurno u Sarajevu.
Kako pišu mediji, muškarac koji je presreo kolonu je Benjamin Sijerčić.
On je istaknuo da se kretao srednjom prometnom trakom sa svoje dvoje maloljetne djece u vozilu (7 i 5 godina). Iza njegovog vozila, nalazio se službeno vozilo marke Audi bez zakonski pripadajućih oznaka. Pratnja ga je, kaže, doslovno stjerala s ceste te je tom prilikom udario u trotoar. Dodaje da su ga službeni vozači izvrijeđali na cesti, nasilno ga oborili prislonili na auto, slomili mu prst i sve to pred očima maloljetne djece.
– Potezali su na mene i na moju djecu vatreno oružje. Izvukli su i teleskop palicu da me biju. Pretresli cijeli automobil. Djeca su sve vrijeme vrištala, skakala. Samo povraćaju i plaču, nisu u školu otišli. Tri tima pod punom ratnom opremom su došli na lice mjesta. Pozvali su Specijalnu kantonalnu policiju. Nešić nije bio tu, a oni su bili bez ikakvih obilježja koje su po Zakonu Bosne i Hercegovine morali imati, rekao je Sijerčić za Crnu-hroniku.
Kaže da on nije napao Nešićevu pratnju, već da se dogodila obrnuta situacija.
– Moja djeca su doživjela stres, kući povraćaju, a ja sam završio na KCUS-u, slomljen mi je prst i vidjet ćemo što još, priča Sijerčić.
On je rekao kako se nije opirao i da nije upotrijebio fizičku snagu za što ima svjedoke.
– Psovali su mi pokojnog oca i balijsku majku i rekli da oni mogu raditi što hoće. Kada su mi uzeli dokumente onda su počeli psovati. Moj otac je bio zapovjednik, borac Armije BiH. Svi ga znaju. I Helez i Vikić. Bio im je šef. Neka se očituju po ovom pitanju. Sutra će se očitovati i moji odvjetnici. Sve ću ih tužiti, zaključio je.
Adela Duraković, odvjetnica Sijerčića, za Oslobođenje ispričala je detalje incidenta. Njen klijent je s dvoje djece išao do bolnice po nalaz, a u povratku kući, na Otoci, prije remize GRAS-a, kretao se srednjom trakom, kada se iza njega njega pojavio crni Audi, koji nije imao blinkere niti druga obilježja.
Vozač je blicao da se skloni, ali nije imao gdje, jer je i lijeva i desna traka bila puna. Kad je došao do semafora, oni su njega bukvalno izgurali na skretanje prema bazenu, kada je čak udario i točkom u ivičnjak. Onda je Audi stao, vozač je mahao da spusti prozor i poručio mu: “Koji k**** se k*****, majmune? J**** li ti sve mrtvo, j**** ti balijsku majku!” Poruči mu je da vozi vrhovnog poglavara, tvrdi Duraković.
Prema njenim riječima, Benjamin je izašao i pitao ih što mu se obraćaju takvim riječima.
– Rekao im je da vozi dvoje djece od pet i sedam godina, da se ne može zabiti u drugo auto. Kazao im je da su mu djeca važnija nego oni. Iz Passata potom izlaze tri osobe, bez ikakvog obilježja, u civilu. Nisu se ni predstavili da su policijski službenici te su ga napali. Jedan ga je uhvatio za prst lijeve ruke i spustio ga na zemlju. Uspio se otrgnuti, a ljudi, koji su u međuvremenu stali, uspjeli su da ga, tako da kažem, izvuku od njih. Jedan iz pratnje je izvukao palicu koju je držao pored noge, a drugi vatreno oružje. Čak su se kretali prema djeci, koja su sve vrijeme vrištala. Građani su im govorili da ga prestanu maltretirati. Ima i snimak tog, zapravo, napada na Benjamina. Imaju i dva svjedoka, dali su kontakte telefona. Kako će čovjek sa dvoje djece napasti pratnju od tri čovjeka koja su naoružana, koji imaju palice i što već?, pita se odvjetnica i nastavlja:
– Ruke su mu savijali, fizički su ga napadali. Ljudi su ga uspjeli obraniti. On je otišao do auta… I tada su dolazili i pred djecom pokazivali vatreno oružje. Djeca su poslije toga povraćala i šok doživjela, katastrofa. Ne idu ni u školu. Kad su vidjeli da su pretjerali, parkirali su se kod remize GRAS-a, a u međuvremenu je Benjamin zvao policiju. Došle su tri, četiri patrole, specijalna policija… Međutim, vidjeli su da nema napada od Benjamina, ali očito su tako prijavili policiji da bi sakrili svoju bahatost, prenosi N1 BiH .
Prema važećim zakonskim odredbama, vozila u pratnji imaju pravo prvenstva, izuzev na vozila hitne pomoći i vatrogasaca, moraju im se uklanjati i pješaci i jedino im nije dozvoljen prolazak kroz crveno svjetlo semafora. Također, na ova vozila se ne primjenju odredbe o ograničenju brzine, zabrani treticanja i obilaženja kolone vozila ili zabrani pretjecanja kolone pješaka, ali pod uvjetom da ne ugrožavaju sigurnost drugih učesnika u prometu.
Podsjetimo da je 2014. godine, tadašnji japanski veleposlanik u BiH Hideo Yamazaki očitao je lekciju bh. političarima poručivši im kako su “korumpirana i bezobzirna kasta koja vodi računa samo o vlastitim interesima”. Yamazaki se tada pitao “tko su ti dužnosnici BiH kojima se dodjeljuje policijska pratnja i koliko se novčanih sredstava izdvaja iz proračuna za te namjene”.
“Je li i danas, gotovo 20 godina nakon završetka sukoba u BiH, doista postoje objektivni razlozi za provedbu ovakvih sigurnosnih mjera? Postoje li bolji načini trošenja novca poreznih obveznika u BiH?”, pitao je tada japanski veleposlanik u BiH.
Prema svemu sudeći, čini se da je odgovor za njegovo pitanje: Ne, ne postoji bolji način trošenja novca poreznih obveznika”.
/Desk/