Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona jučer je trebala dati mišljenje o izmjenama Ustava HNŽ kako bi se konačno riješilo pitanje konstitutivnosti Srba, ali to se nije dogodilo, jer ministri iz SDA nisu htjeli podržati prijedlog koji je na dnevni red stavio predsjednik Vlade ove županije Nevenko Herceg, izvjestio je Topportal.
Herceg je, naime, na dnevni red stavio inicijativu Kluba zastupnika HDZ-a u Skupštini HNŽ za promjenu Ustava ove županije, kojim bi bila riješena konstitutivnost srpskog naroda.
Kada je ova točka došla na dnevni red ministri iz SDA su ‘izvukli’ amandmane SDA, odnosno Kluba zastupnika Bošnjaka u prethodnom sazivu i Klub zastupnika Srba, a koji se odnose na konstitutivnost srpskog naroda i ravnopravnu upotrebu srpskog jezika.
Izvor ovog portala iz Vlade navodi da su ministri iz SDA tvrdili kako nemaju ništa protiv usvajanja konstitutivnosti Srba, ali da žele da to ne bude inicijativa HDZ-a, već da se usvoje amandmani Kluba Bošnjaka iz 2017. godine.
”Međutim ti amandmani Kluba Bošnjaka iz 2017. ne odnose se samo na konstitutivnost Srba, već na još niz elemenata u Ustavu, a prije svega bosanski jezik, koji ne postoji u Ustavu HNŽ, već se navodi bošnjački jezik. Oni su inzistirali da se sve riješi u paketu. To je otvorilo raspravu i neslaganje”, navodi ovaj izvor.
Predlagalo se da se Vlada izjasni samo o konstitutivnosti Srba i da to bude zajednička inicijativa i Hrvata i Bošnjaka, a da se bošnjački, odnosno bosanski jezik i ostale izmjene rješavaju na nekoj drugoj sjednici, međutim ministri iz SDA to nisu prihvatili.
Nakon što se nije došlo do rješenja, predsjednik Vlade Nevenko Herceg nije želio stavljati točku na izjašnjavanje, već je predložio da se na nastavku sjednice u sljedećem tjednu pokuša doći do rješenja.
U Ustavu HNŽ potrebno je dopuniti svega tri člana Ustava kako bi Srbi postali konstitutivan narod u ovoj županiji.
Treba podsjetiti i na to da je godinama unazad HDZ bio protiv usvajanja konstitutivnosti Srba u HNŽ-u kada je to predlagao Klub Bošnjaka i jedna zastupnica iz srpskog naroda. U paketu s konstitutivnosti Srba bio je i bošnjački/bosanski jezik, no HDZ jednostavno ovo pitanje nije želo ni staviti na dnevni red Skupštine.
Ustavni sud FBiH je još u svibnju 2019. utvrdio da nekoliko odredbi ustava u tri županije krše Ustav FBiH, te naredio da županijske skupštine izmijene svoje ustave u roku od šest mjeseci.
Srbi još nisu konstitutivan narod u Hercegovačko-neretvanskoj i Posavskoj županiji, podsjeća TopPortal.
/Republikainfo.com/