Optuženi i osumnjičeni za ratne zločine koji se nalaze van Bosne i Hercegovine moraju kazneno odgovarati u susjednim državama, zbog čega je nužno ustupanje kaznenog gonjenja s ciljem dostizanja pravde, rečeno je nakon današnjeg sastanka na temu “Unaprjeđenje mehanizama regionalne suradnje u predmetima ratnih zločina”.
Halil Lagumdžija, predsjednik Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća (VSTV) je pojasnio kako su organizirana dva sastanka koja se odnose na pitanje procesuiranja predmeta ratnih zločina, izvješćuje Detektor.
U više od 40% predmeta osumnjičeni i optuženi nedostupni
“Tiče se toga da imamo, od ukupnog broja predmeta koji se nalaze pred sudovima, više od 40% predmeta s procesnom smetnjom, odnosno predmeta gdje su osumnjičeni ili čak i optužene osobe nedostupne organima bosanskohercegovačkog pravosuđa”, kazao je Lagumdžija.
On je naveo da se veliki broj tih osoba nalazi u Srbiji i Hrvatskoj, te da sve države svijeta imaju ustavne odredbe kojima se zabranjuje izručivanje svojih državljana drugim državama.
“U takvoj situaciji, čak i tamo gdje imamo raspisane tjeralice, osobe koje borave u tim državama – ako ne prelaze granice tih država – nemaju nikakvu negativnih posljedica”, naveo je on.
Lagumdžija je izjavio da je pravosuđe u BiH prepoznalo taj problem te zaključilo kako je potrebno pokušati unaprijediti regionalnu suradnju po pitanju ustupanja kaznenog gonjenja državama u kojima se osumnjičene i optužene osobe nalaze, u protivnom će te osobe ostati nedirnute od pravde.
Naveo je kako su na sastanku sudjelovali predstavnici VSTV-a, Suda BiH, Tužiteljstva BiH i Ministarstva pravde BiH, kao i glavni tužitelj Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove (MMKS) Serge Brammertz.
Susjedne države preuzimaju procesuiranje
“Njega smo zamolili da bude tu s nama jer je njegova uloga u budućim procesima nemjerljiva. On nam želi pomoći kako bismo napravili jedan pozitivan pritisak na pravosuđe susjednih država, da se preuzima kazneno gonjenje i da te osobe najzad budu suštinski procesuirane i da pokušamo doći do pravde”, pojasnio je on, te dodao da su pravosudne institucije dobile suglasnost i od udruženja žrtava.
Glavni tužitelj MMKS-a Brammertz je kazao da su Međunarodni tribunal za bivšu Jugoslaviju i Rezidualni mehanizam okončali svoj rad na predmetima ratnih zločina, te da se sada bave podrškom domaćim pravosudnim organima kako bi oni mogli uraditi svoj dio posla.
“Postoje stotine onih koji su optuženi za zločine i koji uglavnom prebivalište i utočište pronalaze u susjednim zemljama, a zločini su počinjeni ovdje u BiH. Budući da ustavi tih zemalja zabranjuju izručenje svojih državljana drugim zemljama, ne postoji nikakva mogućnost da oni budu izručeni i procesuirani ovdje za djela koja su počinili. Jedini način da se zadovolji pravda u ovim slučajevima jeste da se ustupi kazneno gonjenje onim zemljama u kojima se nalaze osumnjičeni”, izjavio je on.
Dodao je kako je nedavno imao priliku boraviti u susjednim zemljama BiH, gdje je dobio uvjeravanja da će oni procesuirati predmete ratnih zločina, ukoliko im kazneno gonjenje bude ustupljeno.
/Desk/