Rezimirajući rezultate izbora, pa i same izbore, predsjednik HRS-a Slaven Raguž kazao je kako su u HRS-u zadovoljni što je ta stranka postala parlamentarna na razini FBiH, unatoč što su, kako je rekao, “svi bili protiv njih”. Izbornim procesom, kako je kazao, nisu zadovoljni zbog brojnih malverzacija.
“Ne samo da smo se borili protiv pritisaka iz Hrvatske, od Andreja Plenkovića i HDZ-a Hrvatske do novinara iz ekstremno desne do ekstremno lijeve provinijencije, svojim aktivnostima smo pokazali da se može ne samo uspjeti nego i valjano dokazati da oporbena misao kod Hrvata u BiH, ne samo da može živjeti, nego i donijeti svoje poruke. Ne samo da smo ušli u Federalni parlament, ‘u igri’ smo i za oba Doma naroda, tako da jesmo i možemo biti zadovoljni. Ali, ako ne isposlujemo tehničke izmjene Izbornog zakona da se onemoguće malverzacije, izbori u BiH se uopće ne trebaju održavati – neka se onda vladajući dogovore kakvi će biti i to obznane javnosti”, kazao je predsjednik HRS-a Slaven Raguž.
HRS će, kako je kazao, staviti fokus na izmjene izbornog procesa te da su se već po tom pitanju obavili razgovore s europskim predstavnicima kao i predstavnicima State Departmenta kako se “ljudima ne bi smjela ukrasti demokracija”.
Osvrćući se na sam izborni proces on je optužio i međunarodnu zajednicu za “omogućavanje malverzacija”.
“Na žalost, sve ono što smo govorili prije izbora se ostvarilo, a to je da je međunarodna zajednica, prije svega Ured visokog predstavnika i OSCE-a, izmjenama izbornog procesa, do krajnjih granica kontaminiralo proces, omogućilo izbornu krađu i malverzacije i vjerojatno najkoruptivniji izborni proces u BiH u povijesti njenog višestranačja”, kazao je Raguž.
On je naglasio kako se nije smjelo dogoditi da Schmidt donosi izmjene izbornog procesa, a da se ne omogući valjana validacija birača ili skeniranjem otiska prsta ili izbornih listića, jer je, kako je rekao, cjelokupni izborni proces bio prepušten vladajućim strankama koje su ga zloupotrijebile i to, kako je rekao, najviše do sada u povijesti BiH.
“Moram se obratiti i OSCE-u, prvenstveno šefu misije Peteru Payloru kojem bi preporučio da nam više ne promatraju izborne procese. Ako trebaju nešto promatrati, imamo vrlo bogat ornitološki fond u Hutovu blatu i neka promatraju ptice, jer svakim njihovim promatranjem našeg izbornog procesa, ne samo da izborni proces nazaduje, nego biva sve korumpiraniji. Ako nam žele pomoći, kao što su nametnuli određene izmjene izbornog procesa, neka nametnu i tehničke izmjene kako bi se osiguralo da ne dolazi do krađa volje birača i demokracije”, poručio je predsjednik HRS-a.
Kako je naveo, prema analizi svih biračkih mjesta u HNŽ-u i ŽZH-u, u pojedinim mjestima došlo je do porasta izlaznosti od više od 70%. “Prosjek izlaznosti 2018. je bio oko 40%, a sada imate mjesta gdje je prosjek izlaznosti viša od 80%, a na nekim biračkim mjestima i više od 90%, pa i 100%. Mi smo uradili te analize, detektirali ta biračka mjesta i proslijediti ćemo ih pravnim institucijama i međunarodnoj zajednici kako bi se pokrenule aktivnosti ili ponovnog prebrojavanja ili poništenja izbora”, rekao je Raguž.
Nadalje govoreći o malverzacijama tijekom izbora, kazao je kako se to može matematički vrlo lako dokazati. “Ako uzmete omjere listi s različitih razina, državne, federalne, županijske, i usporedite sa svim strankama koje su nastupale, HRS-u se se ukralo oko 15-ak glasova po biračkom odboru. Gdje god smo imali svoje ljude, to se onemogućilo, ali na žalost nismo ih mogli imati svugdje. Samo u Mostaru HRS-u je ukradeno oko 900 glasova i to možemo dokazati, ali bez obzira na to ostvarili smo planove i zadovoljavajući rezultat jer smo računali na krađu izbora, ali na žalost ne na ovoliku krađu”, zaključio je Raguž.
Slaven Bevanda, zamjenik predsjednika HRS-a i vijećnik u Gradskom vijeću Mostara također je govorio o fenomenu visoke izlaznosti birača na pojedini biračkim mjestima, za razliku od prijašnjih izbora.
“Konkretno, ta mjesta se nalaze na području Čitluka, Konjica, općine Prozor-Ravno, Neuma i Čapljine. Za određeni broj biračkih mjesta, kao HRS, podnijeti ćemo odgovarajuće inicijative da SIP po službenoj dužnosti pokrene aktivnosti za provjere listića i provjeru valjanosti potpisa na tom biračkom mjestu. Napominjem da je već 2010. godine SIP vršio provjeru potpisa za biračko mjesto u općini Čapljina, a nekon koje je došlo do poništenja izbora. SIP posjeduje odgovarajuću grafološku opremu, grafološke skenere pomoću kojih se jednostavno može utvrditi jesu li pojedini ljudi glasali”, pojasnio je Bevanda, inače pravnik po struci.
Podsjetivši kako je SIP već donio odluku po ponovnom brojanju glasova u RS-u, Bevanda je rekao da će HRS tražiti cjelokupno brojanje glasova na području HNŽ-a, ŽZH-a i HBŽ-a, ali i kako ima informacije da su pojedine političke stranke za HBŽ već podnijele te zahtjeve.
“U ovome trenutku, zakonski osnov nalaže da treba sačekati za podršku tog zahtjeva jer još nisu objavljeni prvi, preliminarni službeni rezultati za koje će početi teći rokovi za prebrojavanje. Vidjeli smo da imamo neka biračka mjesta sa 100%-tnom izlaznošću, da pojedini kandidati imaju 100% preferencija, a analizom smo utvrdili da pojedine političke stranke nemaju niti jednu preferenciju, konkretno u Gabeli u Čapljini, što smatramo da je dovoljan osnov za zahtjev za novim prebrojavanjem svih listića jer je to od velikog utjecaja na izborni rezultat više političkih stranaka, ne samo HRS-a, već i NES-a. Ukoliko se utvrdi da se radi o lažnim potpisima, SIP je dužan poništiti izbore na tom biračkom mjestu”, objasnio je Bevanda.
I on je rekao kako izmjenama izbornog zakona nije zaštićen izborni proces te je naglasio i odgovornost izbornih odbora za koje, kako je rekao, i na sam dan izbora nije bio određen njihov sastav, a za to je naveo primjer Grada Mostara gdje su rješenja za biračke odbore pristigla dan prije izbora.
Osvrćući se na nametanje izmjena Izbornog zakona od strane visokog predstavnika, između ostaloga, kazao je kako je raspored mandata u Domu naroda prihvatljiviji te da se osigurala bolja zastupljenost Hrvata.
„Ostaje fenomen Goražda i pojedinih sredina gdje ponovno dolazi do zloupotreba u nacionalnom izjašnjavanju i ono što je trebao uraditi visoki predstavnik, je donijeti zakonsku odredbu o zabrani zloupotrebe nacionalnog izjašnjavanja. Još od ljetos imam informaciju da je ta odredba bila u opticaju, ali su već bile kandidatske liste. Možda bi se provjerom otkrilo da se Željko Komšić 2013. godine nije izjašnjavao kao Hrvat“, kazao je Bevanda.
“HRS je zadovoljan ostvarenim rezultatima. Mogli smo i bolje. Ostvarili smo rast od više od 100% u Federaciji – na izborima 2018. imali smo 6.500 glasova, a sada imamo skoro 13 tisuća s tim da nije završeno brojanje. U odnosu na 2020. godinu porasli smo sa skoro 4.000 glasova, što je rast od oko 25% do 30%, što je za nas, s obzirom na sve što se događalo, odličan rezultat. Ostvarili smo mandate u Posavskoj županiji, HBŽ, ŽZH i HNŽ gdje držimo treći mandat, ali mogli bi ga nekim čudom izgubiti dolaskom dopisnih i mobilnih timova. Naš cilj je bio osvajanje federalnog mandata kroz HNŽ i Slavena Raguža i taj cilj smo ostvarili. Nećemo proglasiti pobjedu, ali ću kazati da smo zadovoljni, ali da možemo i moramo bolje”, kazao je predsjednik GO HRS Silvio Bubalo.
Istaknuo je kako su rezultati u Mostaru pokazali kako je njegova stranka treća politička snaga, nakon HDZ-a i SDA.
Komentiravši rezultate ostalih hrvatskih stranaka u Mostaru, Bubalo je sa značajnom dozom cinizma čestitao HDZ-u 1990 na, kako je kazao, ostvarenom fantastičnom rezultatu u HNŽ-u.
“Pokazali su da se bez općinskih i gradskih organizacija može napraviti dobar rezultat. Nisu imali kandidata u Čapljini, a imali su 1.600 glasova. To je fantastično. Očito je to poruka i svim ostalim strankama da ne trebaju općinske i gradske organizacije, samo “radite na terenu”. Također su pokazali i hitrinu glasanja svog biračkog tijela u Prozoru-Rami gdje ispada da je svaku minutu netko glasao, što je opet fantastičan rezultat”, kazao je Bubalo. On je u istom tonu “čestitao” i HDZ-u na izbornom rezultatu.
/Desk/