Najnovije preporuke Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) sugeriraju da se žene mogu odlučiti za HPV test umjesto Papa testa počevši od 25. godine i ponavljajući ga svakih pet godina.
Studija objavljena 2022. ukazuje na sve veću sklonost HPV testu među ženama zbog smanjene nelagode i veće pogodnosti u usporedbi s tradicionalnim Papa testom. Međutim, postavlja se pitanje – trebaju li žene u potpunosti izbjegavati Papa test? Pogledajmo razlike između dva testa.
Tijekom Papa testa, stanice se stružu iz cerviksa radi pregleda, što je proces koji mnoge žene smatraju neugodnim ili bolnim.
Suprotno tome, HPV test uključuje uzimanje uzorka sluzi iz cerviksa, što obično uzrokuje manje nelagode.
HPV testovi u upotrebi su od 2003. godine, a nedavne rasprave istražile su mogućnost da kućni HPV testovi budu dostupniji, lakši i precizniji.
Dok Papa testovi analiziraju stanice vrata maternice na znakove prekanceroze, HPV testovi primarno otkrivaju prisutnost humanog papiloma virusa, koji je glavni čimbenik rizika za rak vrata maternice. Probir raka vrata maternice, bilo Papa testom ili testiranjem na HPV, ključan je jer se rak vrata maternice u velikoj mjeri može spriječiti ako se rano otkrije.
Iako su Papa testovi standard za probir raka vrata maternice, oni nisu nepogrešivi, s mogućnošću lažno pozitivnih i negativnih rezultata. Studije su pokazale učinkovitost HPV testiranja u prevenciji raka vrata maternice, jer je većina slučajeva povezana s HPV infekcijama.
Kućno testiranje na HPV predstavlja praktičnu opciju, posebno za one s ograničenim pristupom zdravstvenim ustanovama. Iako su dostupni brojni kućni HPV testovi, nijedan još nema odobrenje FDA. Međutim, testiranje HPV-a koje prikupljaju kliničari odobrile su razne medicinske organizacije kao preferiranu metodu probira zbog njegove točnosti.