Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • SIPA od Granične policije traži informacije o Schmidtu prelascima granice, osiguranju i naoružanju
    • Švedska ne zna kako se nositi s krvavim sukobima bandi – Premijer pozvao u pomoć vojsku
    • Komšić, (Ivo, ne Željko) o Kukićevoj knjizi ‘Narod i nacija’: Prekrajanje povijesti u funkciji je bošnjačkoga nacionalizma
    • Stolac: Završena obilaznica prema moru
    • MMF od BiH traži zaustavljanje povećanja mirovina i plaća u javnom sektoru
    • Vučić potvrdio da je stigla nova optužnica protiv Šešelja i njegovih suradnika
    • SLUČAJNOST? Dodik ide posjetiti Orbana, Jinpinga i, naravno, Putina kojem se divi- u Rusiji će biti čak dva tjedna
    • Pripadnik HVO-a iz Čitluka na sudu u Strasbourgu tužio i dobio Hrvatsku – “Imao nepošteno suđenje – Proizvoljno i nerazumno odlučivali tko je “ranjen”, a tko “ozlijeđen”
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Hercegovina na milijardama vrijednim zalihama kamena, a uvozi kamen iz Kine

    republikaBy republika31.08.2021Updated:31.08.2021No Comments4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Na milijardama eura vrijednim zalihama granita leži Hercegovina, a ocjenjuje sa da u BiH zalihe vrijede čak 40 milijardi eura.Ali, to bogatsvo je neiskorišteno, a slabo ili nikako je i prepoznata i važnost obrazovanja mladih kamenorezaca i kamenoklesara jer, u većini, nemaju mogućnost za praksu, dok se i dalje čeka na reforme u obrazovanju, piše Dnevni list. Ovo su samo procjena za granit. Istodobno, tek 15% se koristi domaćeg kamena, dok se ostatak uvozi iz daleke Kine i svijeta.

    EU pomogla projekt ‘Zvuk kamena’

    Udruženje za poduzetništvo i posao LiNK Mostar, s partnerima, prije nekoliko godine je implementiralo projekt ‘Zvuk kamena – partnerstvo za zapošljavanje u sektoru proizvodnje i prerade kamena’, kao jedan u nizu projekata 19 uspostavljenih lokalnih partnerstava diljem BiH.

    Partneri su bili Općina Grude, SSS Posušje, Zavod za zapošljavanje ŽZH, VMS d.o.o. Posušje, KROR d.o.o. Posušje, Plava vječnost d.o.o Posušje i Udruženje građana Zvuk kamena Posušje.

    Ovo lokalno partnerstvo za zapošljavanje bilo je jedno od 19 uspostavljenih u BiH, u okviru projekta ”Podrška lokalnim partnerstvima za zapošljavanje u Bosni i Hercegovini”, kojeg je financirala Europska unija s 4 milijuna eura, a provodila Međunarodna organizacija rada (ILO).

    Cilj projekta bio je doprinijeti razvoju tržišta rada u sektoru kamena na području Županije Zapadno-hercegovačke kao i stvaranju preduvjeta za rješavanje neusuglašenosti ponude i potražnje na tržištu rada u sektoru kamena u ovom području, te stalnom povećanju broja mladih za obuku i prekvalifikaciju s ciljem zapošljavanja.

    Ovaj uspješan projekt pokazao je više nego zabrinjavajuće stanje na terenu – nevjerojatne mogućnosti za razvoj gospodarstva kao i nevjerojatan deficit mladih zanatlija u obradi kamena, ali i neprepoznavanje ovog problema od nadležnih insitucija.

    Da postoji značajna zainteresiranost, a prema riječima Tomislava Majića, predsjednika Udruženja za poduzetništvo i posao LiNK Mostar, pokazalo je čak 49 polaznika koje je završilo dva ciklusa tromjesečnog tečaja.

    -Prepoznata je ideja da je kamen kao resurs nedovoljno iskorišten i da ima itekakvu budućnost. U BiH nema škole za kamenare, jedina u blizini je na Braču u susjednoj Hrvatskoj, a školovanje sa svim ostalih troškovima nije ispod tisuću eura mjesečno. U suradnji sa Srednjom strukovnom školom u Posušju, koja ima fantastične predavače na ovom polju, izašli smo s modelom obuke u trajanju od tri mjeseca i 49 polaznika prošlo je kroz dva ciklusa tijekom tri mjeseca, kaže predsjednik Udruženja Link za Dnevni list.

    Domaći kamen upotrebljava se samo 15%

    Međutim, kako kaže, više od 60% polaznika uskoro je otišlo na rad u Dubrovnik po pozivu Društva prijatelja dubrovačke starine za poslove restauracije i obnove Dubrovačkih i zidina u Stonu, dok je devet polaznika ostalo na radu kod domaćih kamenara, a ostali iselili na rad u zemlje zapadne Europe.

    -Pomogli smo i formiranju Klastera kamenara u Jablanici koja ima i značajan udio na ovom gospodarskom polju, kao i u svim većim mjestima u BiH. I svima nedostaje radne snage. Međutim, sredstva su bila ograničena, a institucije, kao i ministarstva obrazovanja nisu previše prepoznali potrebu za ovim kadrom, unatoč činjenici da se radi o deficitarnom zanimanju. Samo da podsjetim, prema istraživanju Klastera kamenara Jablanice, u hercegovačkom dijelu postoji ogromno bogatstvo samo granita, oko 20 milijardi eura vrijedno, dok se u BiH zalihe procjenjuju na više od 40 milijardi, a istodobno svega 15 posto se upotrebljava domaćeg kamena dok se ostatak izvozi iz Kine i ostalih dijelova svijeta, ističe Majić.

    On zaključuje da ovo zahtjeva sustavan pristup kao i stalno ulaganje u ljudske resurse, ali i bolji pristup institucija pri izdavanju koncesija za eksploataciju.

    Duga tradicija obrade kamena

    Franjo Oreč, diplomirani inženjer rudarstva i predsjednik rudarsko-geološke Udruge ‘Zvuk kamena’, podsjeća na dugu tradiciju obrade kamena u Hercegovini te kako je zbog velikog zanimanja i sveukupan društveno-ekonomksi interes snažnije pokretanje kamenoklesarstva, ali i očuvanja baštine od kamena od uništavanja.

    -I po osnovu onoga što je rađeno u prošlosti, ali i onoga što smo istražili, da imamo velike mogućnosti razvoja na bazi kamena i to ne samo za preradu u raznim oblicima ploča itd., nego i u industrijskoj proizvodnji građevinskih materijala, u kemijskoj, prehrambenoj, farmaceutskoj itd. S tim u svezi naš cilj je udžbenik za sve uzraste koji bi doprinio ne samo edukaciji već i kao moguće rješenje, kaže Oreč.

    Prema njegovom mišljenju, iako u Posušju postoji smjer kamenorezac, nedostaje praktičnog dijela, a nužna je i reforma školstva koja bi u fokus stavila deficitarna zanimanja-zanate te tako doprinijelo zapošljavanju mladih i razvoju gospodarstva.

    Hoće li ovo prirodno bogatstvo, kamen, biti i dalje “kamen spoticanja” ili će biti kamen zaglavni u ekonomskom i svakom drugom razvoju, unatoč bogatom iskustvu i povećanom zanimanju?, piše Dnevni list.

     

    /Republikainfo.com/

    franjo oreč Hercegovina izdvojeno kamen kamenoklesar link tomislav majić
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    SIPA od Granične policije traži informacije o Schmidtu prelascima granice, osiguranju i naoružanju

    29.09.2023

    Švedska ne zna kako se nositi s krvavim sukobima bandi – Premijer pozvao u pomoć vojsku

    29.09.2023

    Komšić, (Ivo, ne Željko) o Kukićevoj knjizi ‘Narod i nacija’: Prekrajanje povijesti u funkciji je bošnjačkoga nacionalizma

    28.09.2023

    Comments are closed.

    NO COMMENT

    Uvjet za teletinu

    Zar je Srpska u BiH? Zar nije država?

    Kosac – Nakon Ustavnog suda pokosio i travu

    Baja na rubu stola

    Govorimo hrvatski!

    Najnovije

    SIPA od Granične policije traži informacije o Schmidtu prelascima granice, osiguranju i naoružanju

    Švedska ne zna kako se nositi s krvavim sukobima bandi – Premijer pozvao u pomoć vojsku

    Komšić, (Ivo, ne Željko) o Kukićevoj knjizi ‘Narod i nacija’: Prekrajanje povijesti u funkciji je bošnjačkoga nacionalizma

    Stolac: Završena obilaznica prema moru

    MMF od BiH traži zaustavljanje povećanja mirovina i plaća u javnom sektoru

    Kolumne

    ​Noćna straža Rulofa rođ. Londrc

    Migracijski proces nikad nije stao, niti će stati… A na sredini samo čovjek migrant, gladan čeka.. I pastir koji viče. Adolf Eichmann bi ga se postidio…

    SFF 2023. ili kako su se ukazale ‘bradonje’, a nisu ZZ TOP

    Kad reis hvali Aliju Izetbegovića

    Promo

    Predstavljanje knjige poezije ‘Moj oklop’, Faruka Kajtaza

    Neum Underwater Film Festival

    #pokreniMo – Grad Mostar poziva umirovljenike na vježbanje

    Prosvjeta, Napredak i Preporod pozivaju na zajednički koncert ‘Accordion fantasy’

    republikainfo.com
    Copyright 2019 Republikainfo.com | Developed by Rahatlook
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.