Nakon što je visoki predstavnik u BiH jučer nametnuo nove, tehničke izmjene Izbornog zakona koje je nazvao pilot projektom te koje se ipak neće provoditi na svim biračkim mjestima jer, kako je rekao, za to ne postoji tehnička mogućnost, danas su to komentirali i iz HDZ-a BiH. I oni su nezadovoljni Schmidtovim nametanjem iako se do sada sa svojim strankama partnerima iz Trojke i SNSD-a nisu mogli sami dogovoriti oko ovih izmjena Izbornog zakona. Iz ove stranke istaknuli su kako ovo “neće postići zaštitu i vjerodostojnost izbornog procesa, nego će izglednije uvesti BiH u neizvjesno, politički motivirano i duboko kompromitirano upravljanje izbornim procesom”. Podsjetimo da su ove izmjene pozdravile tranke Trojke, a oštro kritizirala vlast iz RS-a, najavljujući svoj izborni zakon.
“HDZ BiH izražava duboko žaljenje za posezanjem visokog predstavnika za nametanjem rješenja u vremenu stabilne političke vlasti, intenzivnog liderskog dijaloga i otvorenja pregovaračkog procesa BiH s Europskom unijom. Nametanjem 114 izmjena Izbornog zakona, kompromitiraju se svi dosada postignuti pozitivni učinci parlamentarne većine i stavlja u nezavidan položaj njeno buduće zajedničko funkcioniranje”, naveli su iz HDZ-a BiH.
Iz ove stranke su Schmidtov potez nazvali nepotrebnom intervencijom u domaće zakonodavstvo samo par dana nakon pozitivnog izvješća EU prema BiH kojim se priznaju i prepoznaju pozitivni jednogodišnji rezultati izvršne i zakonodavne vlasti koji mogu imati nesagledive posljedice na daljnje integracijske procese što bi poništilo snažan sinergijski učinak koji je europska perspektiva donijela BiH.
“Bez želje da ulazimo u pozitivne namjere za poboljšanjem Izbornog procesa, dužni smo ukazati da ovakva rješenja koja ne obuhvaćaju sve aspekte izbornog zakona, neće postići zaštitu i vjerodostojnost izbornog procesa, nego će izglednije uvesti BiH u neizvjesno, politički motivirano i duboko kompromitirano upravljanje izbornim procesom. Posebno smatramo opasnim da nametanje ovog i bilo kojih drugih zakonskih rješenja, uspostavlja praksu protivnu demokratskim principima kojima se potpuno obesmišljava uloga parlamenata i demokratski izabranih predstavnika, što je srž demokracije. Stoga pozivamo sve nositelje vlasti, bez obzira na različito promišljanje oko nametnutih odluka, da zajedničkom suradnjom i dijalogom vratimo procese odlučivanja u okrilje legitimno izabranih predstavnika koji, sukladnu Ustavu i najvišim demokratskim standardima imaju odgovornost i obvezu predvoditi sve političke procese u BiH”.
/Republika/