Realizacija prve faze graničnog prijelaza, za što je Uprava za neizravno oporezivanje BiH izdvojila oko 8 milijuna maraka, podrazumijeva kompletnu niskogradnju, postavljanje hidro i elektro instalacija te izgradnju temelja i nadstrešnice.
‘’Prva faza izgradnje graničnog prijelaza odnosno carinskog terminala trebala bi biti završena tijekom ove godine. Nakon toga početi će se sa drugom i završnom fazom radova za što će UNO izdvojiti oko 15 milijuna maraka’’, potvrdio je za naš portal, Ratko Kovačević, glasnogovornik UNO BiH.
Iako završetkom ovih radova granični prijelaz neće imati pravu funkciju bez izgrađenog mosta preko rijeke Save, ipak će nakon njegovog stavljanja u funkciju, značajno biti olakšan promet u samom gradu, a biti će izbjegnute i svakodnevne gužve obzirom da je ovo jedan od najfrekventnijih prijelaza u BiH i ima status BIP-a tj. prijelaza sa svim potrebnim inspekcijskim kontrolama za promet svih vrsta roba, stvaraju se gužve i otežava život u gradu.
U Upravi za neizravno oporezivanje nemaju nikakvih informacija kada bi mogla početi izgradnja mosta koja bi prema prvim procjenama koštala oko 40 milijuna eura.
Gradnja mosta je naročito postala upitna nakon što su iz Izaslanstva EU poručili da on nije prioritet na Transevropskoj transportnoj mreži jer ne potpada pod kategoriju projekata od zajedničkog interesa EU na tačkama povezivanja sa susjednim zemljama.
Iako svjesni da projekat ne mogu realizirati bez hrvatske strane, iz Ministarstva prometa i veza RS kažu da od mosta u Gradišci ne odustaju.
“Mi svakako i dalje nastojimo i vodimo aktivnosti na izgradnji mosta i nadamo se da će u narednom razdoblju početi njegova izgradnja”, istaknula je Nataša Kostić, pomoćnica ministra prometa i veza RS. S druge strane opozicijski lideri u ovom entitetu smatraju da treba odustati od cijelog projekta jer je besmisleno graditi granični prijelaz ako nema mosta. (T.Č./republikainfo.com)