Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Nova Dodikova kriza: Unatoč tjeralici Dodik, Stevandić i Višković u vojarni OS BiH
    • Hrčete, budite se po noći, hvatate zrak? Problem može biti ozbiljan
    • Znanstvenici tvrde da njihov AI može predvidjeti nečiji oporavak od raka analizom jedne fotografije
    • HKD Napredak Mostar povodom 1100 godina Crkvenih sabora i Hrvatskog kraljevstva organzira koncert japanske pijanistice Yoko Nishi
    • Kina i SAD dogovorile visinu carina – Ni blizu Trumpovih 125%
    • Papa Lav XIV.: Obraćam se moćnicima svijeta, nikada više rat”
    • Je li četvrtak ‘Dan D’ za kraj rata – Zelenski: “Čekam Putina u Istanbulu”
    • Jesu li bol i trnci u prstima šake rani znak autoimune bolesti?
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Godinu dana od sporazuma Čović-Izetbegović u Mostaru – „Brak“ je u stalnoj krizi zbog preljuba obje strane, nestaje strasti, a „kumovi“ šute

    republikaBy republika17.06.2021No Comments5 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    (Potpisivanje tzv. Mostarskog sporazuma u lipnju 2021. godine; foto: Veleposlanstvo SAD-a u BiH)

    “Kumovi” mostarskog dogovora predsjednika HDZ-a i SDA, bili su predstavnici međunarodne zajednice u BiH. Unatoč sporazumima i stalnim produživanjima rokova, do danas se skoro nije maknulo s početne točke. Stalno istjecanje rokova koje su sami sebi postavili, ponovno pozivanje “međunarodnih prijatelja” u pomoć jer sami ne mogu postići dogovor, iako žele da ih se percipira kao suverene, samostalne i odgovorne političare, “optimistične” i “donekle optimistične” ocjene u izjavama ova dva lidera, ponovno daju nadu jedino u – pesimizam. I da, novi mostarski vijećnici prolongirali su izmjene Statuta Mostara.

    Danas je godinu dana od kada su lideri najjače bošnjačke i najjače hrvatske stranke, Bakir Izetbegović i Dragan Čović, potpisali sporazum Sporazum o novom izbornom modelu za Mostar i izmjenama Statuta Grada, a koji je 2004. godine zbog nemogućnosti dogovora lokalnih političara, nametnuo tadašnji visoki predstavnik Paddy Ashdown. Predajednici Čović i Izetbegović tada su potpisali: ‘Politički sporazum o načelima izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH’ i ‘Politički sporazum za Grad Mostar’. Izuzev održanih izbora u Mostaru, za sada ostaje samo ‘mrtvo slovo na papiru’.

    Potpisom Čovića i Izetbrgovića, a u nazočnosti supotpisnika, predstavnika međunarodne zajednice, i nakon “mekog, diplomatskog zavrtanja ruku”, nakon 12 godina, omogućeni su izbori u Mostaru. I to je bilo – to.

    Unatoč sporazumima i stalnim produživanjima rokova, do danas se skoro nije maknulo s početne točke. A i ne zna se kad će jer dolazi izborna godina i s njom napeta, svadljiva i manipulativna izborna kampanja. Stalno istjecanje rokova koje su sami sebi postavili, ponovno pozivanje “međunarodnih prijatelja” u pomoć jer sami ne mogu postići dogovor, iako žele da ih se percipira kao suverene, samostalne i odgovorne političare, “optimistične” i “donekle optimistične” ocjene u izjavama ova dva lidera, ponovno daju nadu jedino u – pesimizam. I da, novi mostarski vijećnici prolongirali su izmjene Statuta Mostara, piše Dnevni list.

    Novi rokovi

    “Izborni zakon se lako mijenja natpolovičnom većinom u dva doma. Rok je što se mene tiče konačan 17. lipnja. Tada smo potpisali sporazum u društvu pet predstavnika ključnim međunarodnih institucija u BiH, što znači i naša čitava dinamika, agenda zajedno koju smo postavili zajedno sa predstavnicima međunarodne zajednice je rok do 30. lipnaj da bi se trebali dogovoriti, odnosno da se dogovorimo u Parlamentu”, rekao je 16. travnja predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović u izjavi za medije.

    Očito da se i ovaj rok nije ispoštovao, a “roba” je sve kvarljivija dolaskom vrućih dana koji najavljuju pripremanje izborne kampanje za sljedeću, izbornu godinu.

    Obećanja i rokove ima i Izetbegović koji je na posljednjem sastanku sa Čovićem u Sarajevu od 3. lipnja kazao da bi daljnji razgovori uključivali i supotpisnike sporazuma o Msotaru, međunarodnu zajednicu, te da bi dr tj sastanak trebao “dogoditi u sljedećih desetak dana”.

    Kako je rekao Izetbegović, u ove pregovore na budućim razgovorima trebale bi se priključiti i ostale parlamentarne stranke u BiH.

    “Ovo je posljednji sastanak u ovom formatu između SDA i HDZ. Sljedeći sastanak bi se trebao održati sa predstavnicima parlamentarnih stranaka. U međuvremenu, Čović i ja ćemo se sastati sa prijateljima iz međunarodne zajednice. Pokušat ćemo definirati minimum u čemu se slažemo. Konkretno, kada su u pitanju presude Europskog suda za ljudska prava. Stavovi su približeni. Imam blagi optimizam”, komentirao je tada prvi čovjek SDA i predsjedavajući Doma naroda Parlamenta BiH.

    Što stoji u mostarskom ‘Političkom sporazumu’ SDA i HDZ-a kojem je „kumovala“ međunarodna zajednica?

    “Kumovi” mostarskog dogovora predsjednika HDZ-a i SDA, bili su veleposlanik SAD-a u BiH Eric Nelson, šef Izaslanstva EU u BiH Johann Sattler, veleposlanik Ujednjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske u BiH Matthew Field, visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko i šefica OSCE Misije u BiH Kathleen Kavalec.

    Bodo Weber, viši suradnik Vijeća za pitanja demokratizacije iz Berlina (Democratization Policy Council – DPC) i vrlo dobar poznavatelj političkih kretanja u BiH ovo je nazvao “prljavim, mostarskim dealom kao posljedicom dugogodišnjeg odsustva ikakve jasne, a kamoli strateške politike Zapada”. Mnogi su također imali negativni komentar jer se u ovom “dealu” nisu našli ostali politički subjekti.

    No, za podsjetiti je na točku 4., ‘Političkog sporazuma o načelima izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH’: “Aktivnosti na implementaciji ovog Sporazum će početi u roku od 30 dana, a završiti najkasnije šest (6) mjeseci od dana potpisivanja ovog Sporazuma. Stranke potpisnice ovog Sporazuma će usuglašeni prijedlog izmjena i dopuna Izbornog zakona Bih uputiti u parlamentarnu proceduru u skladu s relevantnim propisima kako bi se isti usvojio do kraja godien koja prethodi godini u kojoj će se održati Opći izbori, poštujući činjenicu da se izmjene Izbornog zakona BiH ne mogu vršiti u izbornoj godini”.

    Od svega ovoga još uvijek nema ništa, a o rokovima i da se ne govori. Kada je riječ o Mostaru, izbori su održani, Grad ima novu vlast, ali i tu pitanje nije do kraja riješeno. Pitanje izmjene Statuta Mostara.

    “Stranke potpisnice ovog Sporazuma se obvezuju da će prijedlog Statuta Grada Mostara iz točke 1. ovog sporazuma usvojiti, u skladu sa zakonskim procedurama, na prvoj sjednici Gradskog vijeća…Stranke potpisnice ovog Sporazuma se obvezuju da će provesti ovaj Sporazum, a predstavnici međunarodne zajednice će pratiti realizaciju Sporazuma”, navodi se i u političkom sporazumu o Mostaru kojeg su potpisali predsjednici ove dvije stranke kao i predsjednici Gradskih odbora.

    Konačnog epiloga još nema – mostarski vijećnici jedva da su, nakon brojnih političkih prepucavanja, izabrali novog gradonačelnika, a izmjene Statuta Grada ostavljena je za neke buduće sjednice, piše Dnevni list.

     

    /Republikainfo.com/

     

    #mostar Bakir Izetbegović Dragan Čović izdvojeno sporazum
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Nova Dodikova kriza: Unatoč tjeralici Dodik, Stevandić i Višković u vojarni OS BiH

    12.05.2025

    HKD Napredak Mostar povodom 1100 godina Crkvenih sabora i Hrvatskog kraljevstva organzira koncert japanske pijanistice Yoko Nishi

    12.05.2025

    Kina i SAD dogovorile visinu carina – Ni blizu Trumpovih 125%

    11.05.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Nova Dodikova kriza: Unatoč tjeralici Dodik, Stevandić i Višković u vojarni OS BiH

    Hrčete, budite se po noći, hvatate zrak? Problem može biti ozbiljan

    Znanstvenici tvrde da njihov AI može predvidjeti nečiji oporavak od raka analizom jedne fotografije

    HKD Napredak Mostar povodom 1100 godina Crkvenih sabora i Hrvatskog kraljevstva organzira koncert japanske pijanistice Yoko Nishi

    Kina i SAD dogovorile visinu carina – Ni blizu Trumpovih 125%

    Kolumne

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    “HAVE A GOOD TIME” Papirnati tigrovi: Pola milijuna na Thompsonovom koncertu zaklinjati će se da su ‘spremni’, a nisu – Hrvatskoj nedostaje 4.000 vojnika

    Promo

    HKD Napredak Mostar povodom 1100 godina Crkvenih sabora i Hrvatskog kraljevstva organzira koncert japanske pijanistice Yoko Nishi

    Okrugli stol Zaklade Ljudsko bratstvo u Novom Travniku: ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’

    Počinje Mostarsko proljeće 2025

    Stolački Cener 2025: Utrka koja spaja sport, zajedništvo i povijest

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.