Republika
    Facebook Twitter Instagram
    Najnovije
    • U Bosni snijeg i kiša, u Hercegovini jaka do olujna bura
    • CIN: Ministar sigurnosti Nenad Nešić nije prijavio nekretnine u Srbiji
    • ANALIZA ‘Četvrta ruka’ ili kako je HDZ 1990 postala stranka s najvećim porastom vrijednosti političkih dionica u BiH
    • Muž popularne pjevačice pokazao kako se oporavlja od teške operacije: ‘Mogu podnijeti kost koja viri, ali ovo…‘
    • Madonninoj kćeri ni rodbinske veze ovaj put nisu pomogle: Pogledajte trenutak kad je nisu pustili na party za koji se pažljivo sredila!
    • Samo nekoliko mjeseci nakon odluke da se ipak neće rastati, Sylvester Stallone i njegova supruga spremaju veliku novost!
    • Kremlj se oglasio o Vučićevoj izjavi o uvođenju sankcija Rusiji: ‘Razumijemo da su pod pritiskom‘
    • Zvijezda Backstreet Boysa uzvraća ženama koje su ga optužile za seksualno zlostavljanje: ‘Osmislile su zavjeru‘
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Exegi monumentum – Spomenik podigoh: Nobelovac Handke u Republici Srpskoj

    republikaBy republika10/05/2021Updated:10/05/2021Nema komentara6 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Peter Handke je ponovno posjetio Balkan što je, kao i uvijek, uzburkalo duhove. Osobni osvrt književnice Alide Bremer na ovaj “kulturni” događaj.

    Piše: Alida Bremer/Deutsche Welle 

    Jedna oda rimskog pjesnika Horacija počinje riječima „exegi monumentum”. Podigoh spomenik trajniji od bronce, kaže Horacije. Sazdan od poezije ovaj spomenik neće biti izložen vjetrovima i kišama.

    Ovaj su motiv preuzimali drugi pjesnici, najslavniji među njima Puškin, koji u odi istog naslova kao što je Horacijeva, naglašava da put do njegovog spomenika ne može obrasti korov. Dok se zadnji pjesnik na svijetu bude spominjao, kaže Puškin, spominjat će se i moje pjesničko djelo, i to zato jer sam u teškim vremenima pjevao o slobodi i bio na strani potlačenih.

    Iako austrijskom piscu Peteru Handkeu samosvijesti o pjesničkom poslanju nikad nije nedostajalo, te ju je kontinuirano opisivao i posvetio joj čitava djela, a ne samo jednu odu, on je za života saliven i u broncu, a imao je čast i sam otkriti svoj spomenik.

    Rimsko, Rusko i Srpsko Carstvo

    Na fotografijama koje su 7. svibnja 2021. snimljene u Banja Luci ne čini se da je ovaj pisac niti malo zabrinut za moguće propadanje predimenzioniranog spomenika koji ga prikazuje figurativno, s nešto povećom glavom, boemski elegantnog, sa solidnim cipelama za pješačenje, onako kako Handkea znamo s fotografija, iz intervjua i biografskih dokumentaraca.

    Ni korov čini se ne zabrinjava pisca, a kako je spomenik stavljen pred zgradu Vlade Republike Srpske, tu ne bi trebalo biti ni opušaka, pa i ako se nekakav golub olakša na glavu Nobelovca, svakako će ista biti brzo oprana i uglancana.

    Horacije i Puškin su razmišljali u dimenzijama vječnosti i nisu vjerovali u stabilnost ondašnjih prilika. Tako obojica naglašavaju da trajnost njihovim spomenicima garantira baš to što ih nije nitko podignuo kao opipljive u svijetu podložnom stalnim mijenama – prvi je mislio na Rimsko, a drugi na Rusko Carstvo. Zlobnici bi sad mogli reći kako eto Handke više vjeruje u postojanost Srpskog Carstva nego što su ova dvojica vjerovala u svoja carstva, ali to bi bila pomisao na nivou anegdote, dok su Horaciju i Puškinu važne bile dublje poruke.

     

    “Glup do neba”

    Na nivou šale pak spomeniku se već sad ne predviđa trajnost, pa tako u jednom vicu Mujo kaže Hasi: „Jesi čuo ba da su onom Nobelovcu podigli spomenik u Banja Luci?“ a Haso odgovara: „Ako su, važno je da je Nobel i dinamit izumio“. Da su poznavali povijest balkanskih krajeva kao povijest stalnog rušenja i građenja i da su čuli što se dogodilo s nebrojenim spomenicima širom bivše Jugoslavije u zadnjih trideset godina, vjerojatno bi Horacije i Puškin bili oprezniji od Handkea i možda bi se pokazali manje oduševljenima zbog počasti koju bi im udijelila bilo koja vlada, pa bila ona carskorimska, carskoruska ili republikosrpska.

    Nedavno je jedan od meni najzanimljivijih suvremenih srpskih pisaca Dejan Tiago Stanković objavio članak u NIN-u o anketi koju je proveo na Twitteru povodom diskusije o najnovijim planovima za prekrajanje granica Balkana poznatim pod imenom „Non Paper“, a postavio je ova dva pitanja: „Кoju bi tačno vajdu Srbija i njeni građani imali od hipotetičkog ujedinjenja sa Republikom Srpskom? Кoju bi korist građani Republike Srpske imali kada bi se ujedinili sa Srbijom?”

    Dobio je puno različitih odgovora, a meni je bio najsmješniji ovaj koji je na Facebooku ostavio Zoran Stanković: „Kada bismo se ujedinili: 1. bila bi jedna manje loša vlast na Balkanu. Od dve loše, stvorili bismo jednu. 2. Republika Srpska bi se ratosiljala (otarasila, op. ur.) do neba glupog naziva.“

    Moram priznati da sam se često pitala kojim riječima opisati neobičnost imena „Republika Srpska“ kao susjednog područja „Republike Srbije“, a iskrenost kojom ovaj komentator naziv „Republika Srpska“ opisuje kao „glup do neba“ je osvježavajuća.

    Handkeova „čistota”

    Manje osvježavajuće su riječi Petera Handkea iz jednog intervjua koji je 2013. godine dao Večernjim novostima, a koji je naslovljen s „Petar Handke: Čistota još diše u Srbiji“: „Ne samo u Srbiji nego i u Republici Srpskoj postoji neka čistota koja ima trajanje od dve hiljade godina. Takva čistota ne postoji u Francuskoj ili Nemačkoj. Ima je, doduše, ali ona ne živi, ne diše.“

    Teško se ne naježiti nad pojmom čistote u zemlji u kojoj su provođena „etnička čišćenja“ čiji je konačni rezultat i taj entitet u kojem se zadnjih dana održavaju svečanosti u čast Nobelovca. Ne samo što je u glavnom gradu tog entiteta otkrio sebi spomenik, već je primio i Orden Republike Srpske na lenti, a potom je otputovao u Višegrad gdje je u tvorevini zvanoj “Andrićgrad” dobio „Veliku nagradu Ivo Andrić“, no sve to nije dosta, pa je u nedjelju navečer u Beogradu iz ruku Aleksandra Vučića primio i Orden Karađorđeve zvezde prvog stepena.

    Naravno, o Handkeu kao političkom autoru je već gotovo sve rečeno.I to kako je u svom književnom djelu, a ne samo u intervjuima, branio pravomoćno osuđene ratne zločince Milana Lukića i Novislava Đajića, i to kako je govorio na sprovodu Miloševiću, pa i to kako uporno negira genocid u Srebrenici. Teško da bismo ga vidjeli na strani potlačenih kako je sebe vidio Puškin. Dok gledamo Handkea kako uživa u društvu Milorada Dodika i dok prima ordenje iz ruku političkih moćnika više nam se nameće ideja dvorskog pjesnika nego Puškinov pojam slobode koju donosi pjesništvo.

    Manje je analizirana mogućnost da je Handke dopustio manipuliranje svojim imenom i da služi političkim ciljevima onih koji zagovaraju „etnički čiste“ države, iako takvo što ne postoji nigdje, pa i sam Handke je Austrijanac od majke koruške Slovenke i oca njemačkog vojnika. Da njegovo putovanje u Republiku Srpsku i u Republiku Srbiju dolazi u trenutku trećeg vala pandemije, u kojem su sva putovanja iznimno ograničena, zlobnici bi mogli povezati i s tim fantomskim “Non Paper-ima” za koje nitko ne može dokučiti otkuda su se uopće stvorili.

    Dio Europe bez vlakova

    U trenutku u kojem od bolesti umiru tisuće ljudi, u trenutku kad još nije moguće izračunati rupe koja će nastati u budžetima zemalja pogođenih zastojem proizvodnje i turizma, dok se građani dovijaju kako doći do cjepiva, kako posjetiti stare roditelje ili kako poslati novac djetetu koje se školuje u inozemstvu, jer ne vidi perspektivu u svojoj zemlji, neki političari nemaju pametnijeg posla od podizanja spomenika, dijeljenja ordenja i nagrada i smišljanja strategija kojima bi prekrajali granice i otvarali mogućnost novih ratova, kao da bi ikakav kroj mogao donijeti ekonomski, društveni, zdravstveni, obrazovni, kulturni i ini prosperitet, toliko neophodan u područjima kroz koje ne vozi jedan jedini pristojan vlak.

    Tamo gdje više ne voze vlakovi, tamo prestaje Europa, ma koliko uvjerljivo baš eto tu Peter Handke otkrivao „čistoću“, ali se ipak uvijek vraćao u svoju vilu kraj Pariza. To što svojim imenom snaži poziciju onih koji bi krojili teritorije bez obzira na ljudske živote neće nikad biti upisano u spomenik na kakav je mislio Puškin, ali možda mu nekakav golub barem nakratko ostavi komentar na prevelikoj glavi od bronce pred zgradom Vlade Republike Srpske. Dok je vladini službenici ne operu i ponovo uglancaju.

     

    izdvojeno Peter Handke RS
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    CIN: Ministar sigurnosti Nenad Nešić nije prijavio nekretnine u Srbiji

    04/02/2023

    ANALIZA ‘Četvrta ruka’ ili kako je HDZ 1990 postala stranka s najvećim porastom vrijednosti političkih dionica u BiH

    03/02/2023

    Nakon što je priznao kako je potkupljivao hrvatske sudce, priznaje da je namještao i utakmice – “Sanader me molio da pustimo Hajduku”

    03/02/2023

    Comments are closed.

    No comment

    Ovako je 2015. hrvatski predsjednik Milanović govorio o istupanju u medijima, pristojnosti…Doživio je preobrazbu.

    Polako u legitimno predstavljanje

    Evolucija u BiH ili kako politički (pre)živjeti

    Poruke mira iz Srpske

    Najnovije

    U Bosni snijeg i kiša, u Hercegovini jaka do olujna bura

    CIN: Ministar sigurnosti Nenad Nešić nije prijavio nekretnine u Srbiji

    ANALIZA ‘Četvrta ruka’ ili kako je HDZ 1990 postala stranka s najvećim porastom vrijednosti političkih dionica u BiH

    Muž popularne pjevačice pokazao kako se oporavlja od teške operacije: ‘Mogu podnijeti kost koja viri, ali ovo…‘

    Madonninoj kćeri ni rodbinske veze ovaj put nisu pomogle: Pogledajte trenutak kad je nisu pustili na party za koji se pažljivo sredila!

    Kolumne

    “Milanović izjavom o Kosovu želi naštetiti Vučiću i pogodovati Putinu”

    Zašto mostarski gradonačelnik umjesto konstruktivne kritike želi ulizice?

    SVE ZA FOTELJU – Loš reality show s Konakovićem, Nikšićem, Fortom u glavnoj ulozi

    Ubojite igre oko Dinama

    Promo

    ‘Pisanje između redova’ – knjiga Faruka Kajtaza – “Britka pera, ‘oštar’ na obaraču”

    U Mostaru tradicionalni Božićni koncert i božićni prijem povodom pravoslavnog Božića

    HKD Napredak dodjeljuje stipendije

    Sljedeće godine 20. Jubilarna međunarodna PRO PR konferencija na Plitvičkim jezerima

    republikainfo.com
    Copyright 2019 Republikainfo.com | Developed by Rahatlook
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.