“Iskreno suosjećamo s patnjama i stradanjima izbjeglica i moramo ih razumjeti jer smo se u sličnoj situaciji nalazili i mi tijekom prošlog rata i ovo je veliko globalno i humanitarno pitanje. Također, ako bi izbjeglice ušle u BiH, ispred sebe imaju još jednu granicu, a to je granica RH, koja nije u jedinstvenom schengenskom prostoru. Dakle, opet trebaju ići prema Sloveniji ili Mađarskoj koje su članice Schengena, a gdje im se jamči neometano kretanje”, izjavio je zamjenik ministra vanjskih poslova BiH Josip Brkić.
Srbija je najizloženija upravo jer graniči sa državom EU koja je u schengenskom prostoru.
“Jednom kada izbjeglice uđu u Mađarsku imaju zajamčenu slobodu kretanja i mogu putovati bilo gdje po EU”, dodao je Brkić.
Inače, mediji javljaju da je u Srbiji do danas evidentirano 83.000 tražitelja azila. Od toga je 500 podnijelo zahtjev za azil u Srbiji, izjavio je danas šef misije Visokog povjerenstva Ujedinjenih naroda za izbjeglice (UNHCR) u Srbiji Hans Schodder, prenosi RSE.
Schodder je, gostujući na televiziji N1, rekao da je do početka kolovoza u Grčku stiglo 130.000 izbjeglica od kojih gotovo svi dolaze u Srbiju, preko Makedonije.
“Više od 90 posto su izbjeglice, 57 posto dolazi iz Sirije, četvrtina iz Afganistana, ima ih iz Iraka… Dakle, 95 posto njih dolazi iz zona gdje su ratovi, gdje su progonjeni…Većina njih samo prolazi kroz Srbiju”, kaže Schodder.
Oni žele da se sjedine sa svojim obiteljima i prijateljima u zapadnoj Europi, objasnio je Shodder i dodao da centri za azile u Srbiji nisu popunjeni, prenosi RSE.
(K.S.P/republikainfo.com)