Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Krišto: Europski zakoni su oboreni “zahvaljujući” onima koji pozivaju na EU put
    • Za više od 4 milijuna izbjeglih Ukrajinaca još godinu dana privremene zaštite u EU, među njima i za oko 800 tisuća vojnih obveznika koji su, suprotno zakonu, napustili domovinu u ratu
    • U listopadu počinje posebna pravila za ulazak i izlazak u EU državljana trećih zemalja
    • Iran i Izrael prijete novim međusobnim napadima, u Tel Avivu među ozlijeđenim i hrvatski konzul i njegova supruga
    • Stolac obilježio 33. obljetnicu oslobođenja: “Sloboda se čuva i gradi”
    • Zbog Viaducta – Predsjedništvo odbilo usvajanje proračuna – SNSD-ov ministar predlaže da dug RS-a od 200 milijuna KM plati Središnja banka BiH
    • Trump u svojim objavama demantirao Rubia o (ne)umiješanosti SAD-a u napade na Iran: “Teheran podcijenio spremnost i moć SAD-a i Izraela. Bit će još gore”
    • Bh kamionski prijevoznici prosvjedu usporavanjem prometa – EU ih tretira kao “obične putnike”
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    EP: Katar, Maroko, Kina, Rusija, UAE, Srbija i Turska ulažu velik novac u lobiranje u Bruxellesu

    republikaBy republika14.07.2023Updated:15.07.2023No Comments5 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Eurozastupnici su u četvrtak zatražili učinkovitije sustave nadzora i praćenja kako bi se otkrilo i spriječilo vanjsko upletanje u rad Europskog parlamenta a u izvješću su među zemljama koje ulaže velika sredstva u lobiranje u Bruxellesu naveli i Srbiju, prenose agencije.

    Pokušaji upletanja u demokraciju su „raširena pojava koja se mora što snažnije suzbiti”, upozorili su zastupnici u preporukama za reformu pravila Europskog parlamenta o transparentnosti, integritetu, odgovornosti i borbi protiv korupcije, koje su na plenarnoj sjednici u Strasbourgu usvojili s 441 glasom za, 70 protiv i 71 suzdržanim.

    Vanjsko upletanje „ne smije ostati bez posljedica”, ističe se u izvješću i poziva na obustavu svih zakonodavnih i nezakonodavnih prijedloga o suradnji s tijelima zemalja koje su pokušale utjecati na rad Parlamenta, kao i financiranja iz Unijinih programa. Zastupnici, međutim, traže da se zadrže financijska sredstva za organizacije civilnog društva i neovisne medije, kao i za humanitarnu pomoć, priopćio je Europski parlament..

    U izvješću se navodi da su zemlje kao što su „Katar, Maroko, Kina, Rusija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Srbija i Turska uložile velika sredstva u lobiranje u Bruxellesu”.

    Europski parlament traži da se opseg registra transparentnosti i povezano praćenje proširi, a zastupnici u Europskom parlamentu trebali bi objaviti sve zakazane sastanke s predstavnicima interesnih skupina, uključujući sastanke s diplomatskim predstavnicima zemalja izvan EU-a.

    Zastupnici su zatražili brzu reviziju Kodeksa ponašanja zastupnika u Europskom parlamentu, uključujući učinkovite sankcije. Revizija bi trebala obuhvaćati učinkovitiju zaštitu zviždača i jačanje pravila o sukobu interesa, prijavi imovine i objavljivanju dodatnih prihoda.

    Također su istaknuli „brojne nedostatke u pravilima o integritetu i transparentnosti Europskog parlamenta” i pozvali da se prijedlog u 14 točaka predsjednice Metsole za reformu pravila Parlamenta što prije pretvori u konkretne mjere. Predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola je u veljači, uslijed optužbi da su katarski predstavnici podmićivali potpredsjednicu EP-a Grkinju Evu Kaili, iznijela niz mjera za snažniji nadzor odnosa zastupnika s lobistima i predstavnicima drugih država.

    Novo tijelo EU-a za etička pitanja trebalo bi pratiti poštuju li bivši zastupnici u Europskom parlamentu šestomjesečno razdoblje mirovanja. Usto, bivšim zastupnicima ukinuo bi se pristup Parlamentu ako budu lobirali u ime visokorizičnih zemalja. Zastupnici u Europskom parlamentu također žale što je Komisiji trebalo toliko dugo da predstavi svoj prijedlog i što joj nedostaje ambicija za uspostavu neovisnog tijela EU-a za etička pitanja.

    Predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola izjavila je nakon glasanja da su ta “rješenja naša obrana protiv autokratskih trećih zemalja koje pokušavaju podjarmiti europsko donošenje odluka”.

    Suizvjestitelj Vladimír Bilčík (EPP, Slovačka) poručio je da „Parlament mora ostati otvorena institucija, a istodobno se obraniti od korupcije i zlonamjernog vanjskog upletanja”.

    “Da bi se to postiglo, predlažemo sigurnosnu provjeru osoblja koje se bavi osjetljivim pitanjima, veću otvorenost prema javnosti u pogledu sastanaka s predstavnicima koji nisu iz Europske unije te uspostavu političkih veza s trećim zemljama isključivo putem etabliranih parlamentarnih kanala”, kaže slovački pučanin

    Suizvjestiteljica iz kluba liberala Nathalie Loiseau (Renew, Francuska) dodala je da “preporuke pokazuju odlučnost Parlamenta da poboljša svoju transparentnost, bori se protiv korupcije i bolje se bori protiv zlonamjernog stranog uplitanja”.

    Sinčić predlaže “imovinsku karticu”, Picula upozorava na dezinformacije

    U raspravi održanoj u srijedu je neovisni hrvatski zastupnik Ivan Vilibor Sinčić (Ključ Hrvatske) rekao da Hrvatska zahvaljujući “imovinskoj kartici” ima “puno bolje standarde za detekciju i suzbijanje korupcije među zastupnicima nego što su ovdje u Europskom parlamentu” .

    “Istina, hrvatsko pravosuđe nam je paralizirano, pa nema pravde, ali imovinska kartica nam nije loša. Puno je bolja od ove europske izjave o financijskim interesima, koja je vrlo, vrlo škrta. U imovinskoj kartici morate navesti imovinu svoju i bračnog partnera. Kartica nije samo sredstvo detekcije nečega koruptivnog što se već dogodilo, već je i alat prevencije”, rekao je Sinčić. Zaključio je, međutim, da “ne vjeruje da u Europskom parlamentu ima iskrene namjere i volje da se stvari naprave kako treba” jer “sadašnja situacija savršeno odgovara bogatima i moćnima koji žele utjecati na zastupnike i, naravno, korporacijama”. “Upravo na današnji dan Parlament je većinom glasao za zataškavanje veze von der Leyen i Pfizera, tako da mislim da je rasprava o transparentnosti deplasirana”, ocijenio je Sinčić referirajući se na usvajanje izvješća “Pandemija bolesti COVID-19: stečena iskustva i preporuke za budućnost”.

    Predsjednica Europske komisije, Ursula von der Leyen, našla se na udaru kritika i optužbi za netransparentnost oko komunikacije s upravom američke farmaceutske kompanije Pfizer vezano uz nabavu cjepiva, a izvješće, usvojeno u srijedu u Strasbourgu, pozitivno ocjenjuje odgovor EU-a na pandemiju Covida-19.

    SDP-ov eurozastupnik Tonino Picula u raspravi je istaknuo da “strano upletanje, promijenjene geopolitičke okolnosti i dezinformacije ugrožavaju” Parlament i EU. Kao na primjer dezinformacija ukazao je na istup desničarskog francuskog zastupnika Andrea Rougea temeljenog na izvorima iz ruskih medija. Rouge je prethodno u raspravi ustvrdio da je bivša supruga predsjednika Posebnog EP-ovog odbora za vanjska upletanja Raphaela Glucksmana uhićena 2015. u Kijevu s 4 milijuna dolara u gotovini.

    Glucksman je u raspravi odmah reagirao optuživši francuskog desničarskog eurozastupnika za iznošenje laži i klevetu, prenose agenicje.

     

    /Desk/

    Europski parlament izdvojeno nadzor vanjsko uplitanje
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Za više od 4 milijuna izbjeglih Ukrajinaca još godinu dana privremene zaštite u EU, među njima i za oko 800 tisuća vojnih obveznika koji su, suprotno zakonu, napustili domovinu u ratu

    14.06.2025

    U listopadu počinje posebna pravila za ulazak i izlazak u EU državljana trećih zemalja

    14.06.2025

    Iran i Izrael prijete novim međusobnim napadima, u Tel Avivu među ozlijeđenim i hrvatski konzul i njegova supruga

    14.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Krišto: Europski zakoni su oboreni “zahvaljujući” onima koji pozivaju na EU put

    Za više od 4 milijuna izbjeglih Ukrajinaca još godinu dana privremene zaštite u EU, među njima i za oko 800 tisuća vojnih obveznika koji su, suprotno zakonu, napustili domovinu u ratu

    U listopadu počinje posebna pravila za ulazak i izlazak u EU državljana trećih zemalja

    Iran i Izrael prijete novim međusobnim napadima, u Tel Avivu među ozlijeđenim i hrvatski konzul i njegova supruga

    Stolac obilježio 33. obljetnicu oslobođenja: “Sloboda se čuva i gradi”

    Kolumne

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.