Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Umirovljenici: Povećanje mirovina obmana vlade
    • Napadi američke vojske i iranska prijetnja uništenjem američkih baza – “Od njih neće ostati ni traga”
    • Berlin različito gleda na stavove SAD-a i EU-a u BiH oko izbora visokog predstavnika
    • Jerko Ivanković Lijanović predao zahtjev za promjenu prezimena – umjesto Lijanović želi biti ‘Boljitak’
    • Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti
    • KAO NIKADA DO SADA – Svećenik u propovijedi na godišnjicu poginulih hrvatskih branitelja na Gradini prozvao lažne branitelje: “Stidite se svoga roda”
    • “Naše” i “vaše” žrtve ili kad poštovanje tuđih žrtava postane izdaja
    • Ravnatelj Agencije za privatizaciju HNŽ-a Donko Jović, smijenjen zbog napada na premijerku Buhač
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Vijesti

    Đulić: “Neka Kordić pita Čovića o slobodama, on je bio puno veći komunist od svih nas ovdje”

    republikaBy republika14.02.2024No Comments4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Povodom 79 godina od oslobođenja Mostara u II. svjetskom ratu, Udruženje antifašista i boraca Narodno-oslobodilačkog rata (UABNOR) Mostar danas su položili cvijeće na više spomen obilježja u Blagaju i Mostaru.
    Tom prilikom komentirana je i reakcija javnosti i političara na ovu temu koja svake godine u ovo vrijeme uzburka javnost.

    ”Kordić je išao u neke pogrešne škole ili je čitao neke pogrešne knjige, neka pita svog šefa stranke, koji je bio puno veći komunist od svih nas ovdje”, rekao je predsjednik UABNOR-a Mostar Sead Đulić za medije, komentirajući izjave gradonačelnika Mostara Marija Kordića o okupljanju antifašista u Mostaru.

    UABNOR Mostar u povodu 79 godina oslobođenja Mostara u Drugom svjetskom ratu, u srijedu polaže cvijeće na više spomen ploča u Blagaju i u Mostaru. Komentirajući Čovića, Đulić je rekao da je “Čović, da bi radio u Vazduhoplovnoj vojnoj industriji morao proći sve KOS-ove provjere, da bi bio što je bio”, izvijestio je Bljesak.info.

    “Kupali bi se u Makarskoj u Italiji”

    ”Nek mu on kaže o tim slobodama i ne slobodama, a ne da priča napamet naučene lekcije. Kordić brka pojmove mi ne pričamo o komunizmu, ne prizivamo Jugoslaviju, nismo jugonostalgičari, mi pričamo o antifašizmu. Po njegovoj priči i Roosevelt i Churchill su bili komunisti. Titovi partizani su bili zajedno s njima i Staljinom dio svjetske antifašističke koalicije i umjesto da smo ponosni na to, to je nešto najsvetije u povijesti što imamo. Ovakve Hrvatske, Slovenije i BiH da dalje ne nabrajam, ne bi bilo da nije bilo te antifašističke borbe i antifašista. Na kraju krajeva išli bi na kupanje u Makarsku u Italiju. Ako već ima, a ima i putovnicu Hrvatske države nek’ pročita ustav RH, u preambuli Ustava RH se poziva na antifašističko naslijeđe, znači li da on to negira?”, upitao je Đulić.

    Komentirajući javne reakcije na obilježavanje godišnjice, Đulić kaže kako Mostar ne bi bio današnji Mostar, da nema frtutme.

    Od svega se napravi problem

    ”I od svega napravimo problem. Od normalnih stvari koje bi svima trebale biti normalne ovdje se napravi problem. Izmisli se i izvuče iz naftalina priča da bi se grad predstavio onakvim kakav u suštini nije. Ovdje je problem ljudi na vrhu politike. Građani ovdje trebaju normalno živjeti i treba ih pustiti da normalno žive”, rekao je dodajući kako nema nikakve frtutme.

    ”Mi danas na godišnjicu oslobođenja želimo obići sva spomen obilježja koja su ostala ili su u nekakvom stanju da ima traga, položiti cvijeće i sjetiti se tih ljudi. Mi ovakve stvari ne obilježavamo da bi ostali u prošlosti nego da naučimo neke lekcije od tih ljudi. Zajedno su živjeli ratovali ginuli i donijeli slobodu. Nemamo pravo da ih zaboravimo”, rekao je Đulić, potvrdivši da su pravili greške, kao što se prave i danas.

    Da su pravili greške, pravili su

    ”Da su pravili greške u svemu tome, pravili su, pravimo ih i mi, živ čovjek pravi greške, ali hajmo i o greškama razgovarati, ali ne ostat zakovani u onome što je negdje netko zapisao, neko ružno pamćenje itd Nama je danas to cilj podsjetit ljude na vrijednosti koje su oni imali kad su krenuli u borbu da otjeraju okupatora iz ove zemlje i otjerali su”, rekao je Đulić. Dodaje da su danas svi jako tužni.

    ”Danas je točno 20 mjeseci od terorističkog čina onakvo rušenje partizanskog spomen groblja koji je nacionalni spomenik BiH. To je direktni atak na državu. Policija i tužiteljstvo šute ili kažu istraga je u tijeku. Dobro, mi njima više ne vjerujemo jer šutnja je odobravanje i sudioništvo, a sve dolazi iz političkih vrhova. To je politički odobreno da bi se u gradu držale tenzije kako bi taj polusvijet, koji misli da vlada našim sudbinama, ostao u svojim foteljama u kojima jeste”, rekao je.

    “Vrlo je teško slaviti slobodu”, kaže Đulić, “ako se spomen na donositelje slobode uništava”.

     

    (Izvor: Bljesak.info)

    #mostar antifašizam Dragan Čović sead Đulić uabnor
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Umirovljenici: Povećanje mirovina obmana vlade

    16.07.2026

    Jerko Ivanković Lijanović predao zahtjev za promjenu prezimena – umjesto Lijanović želi biti ‘Boljitak’

    16.07.2026

    KAO NIKADA DO SADA – Svećenik u propovijedi na godišnjicu poginulih hrvatskih branitelja na Gradini prozvao lažne branitelje: “Stidite se svoga roda”

    15.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Umirovljenici: Povećanje mirovina obmana vlade

    Napadi američke vojske i iranska prijetnja uništenjem američkih baza – “Od njih neće ostati ni traga”

    Berlin različito gleda na stavove SAD-a i EU-a u BiH oko izbora visokog predstavnika

    Jerko Ivanković Lijanović predao zahtjev za promjenu prezimena – umjesto Lijanović želi biti ‘Boljitak’

    Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti

    Kolumne

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.