Nizozemski sud proglasio je trojicu muškaraca krivima za ubojstvo 298 ljudi na letu MH17, koji je oboren ruskim projektilom zemlja-zrak dok je letio iznad istočne Ukrajine 2014. godine. Sud je proglasio krivima ruske državljane Igora Girkina i Sergeja Dubinskog te Ukrajinca Leonida Harčenka te ih osudio na doživotne kazne zatvora. Treći Rus, Oleg Pulatov, oslobođen je optužbi. Proces je vođen u odsudstvu optuženih, odnosno, sada osuđenih.
Oni su 2014. bili borci proruskog separatističkog pokreta Narodne Republike Donjeck. Nitko od muškaraca nije se pojavio na sudu i samo je Pulatov odlučio imenovati odvjetnike, koji su se u njegovo ime izjasnili da nije kriv.
Sud je u četvrtak rekao da je Rusija imala sveukupnu kontrolu nad separatističkim snagama u istočnoj Ukrajini u vrijeme kada je zrakoplov oboren.Presuda završava 32-mjesečno suđenje koje je započelo u ožujku 2020. u sudnici u blizini zračne luke Schiphol, u Amsterdamu, odakle je let MH17 poletio 17. srpnja 2014. za Kuala Lumpur.
Žrtve, među kojima je bilo 80 djece i 15 članova posade, pronađene su u stravičnom prizoru na ukrajinskim poljima suncokreta, neke još uvijek vezane za svoja sjedala.
Suđenje u slučaju MH17 počelo je u ožujku 2020. čitanjem imena svih žrtava. Suci su obišli olupinu zrakoplova koja je rekonstruirana u nizozemskoj vojnoj bazi. Trojici osumnjičenika sudilo se u odsutnosti, dok je Pulatov na suđenju imao pravnog zastupnika te je u videoizjavi rekao da nije kriv. Tužitelji su tvrdili da je Girkin (51) bivši ruski špijun, poznat pod kodnim imenom Strelkov, koji je postao ministar obrane separatističke Donecke narodne republike (DNR).
Bio je u kontaktu s Rusijom kako bi nabavio raketni sustav. Girkin se navodno dobrovoljno prijavio da se bori u Ukrajini i raspisano je više nagrada za njegovo uhićenje. Dubinski (60) je služio kao šef vojne obavještajne službe separatista i bio je odgovoran za izdavanje naredbe o projektilu. Pulatov (56) je bivši vojnik ruskih specijalnih snaga. Karčenko (50) je navodno vodio separatističku jedinicu.
Sud je čuo da je projektil Buk stigao iz baze 53. protuzračne raketne brigade iz Kurska u Rusiji. Moskva je zanijekala svaku umiješanost i, umjesto priznanja, iznijela niz alternativnih teorija. Tim novinara istraživača udruge Bellingcat pronašao je dokaze koji su povezali projektil s ruskom brigadom i pretražio objave 200 vojnika kako bi potvrdili identitet osumnjičenika.
/Desk/